Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






ЕкоЛоГічний аналіз

 

Термінологічний словник

Вторинні впливи проекту на навколишнє середовище– впливи, що є наслідком первинних змін в екосистемі.

Екологічний аналіз проекту–це функціональний аспект проектного аналізу, метою якого є встановлення впливу проекту на навколишнє природне середовище, оцінення всіх вигід і витрат, понесених внаслідок цього впливу, та формування заходів, необхідних для пом’якшення або запобігання шкоди довкіллю під час здійснення проекту.

Локальні впливи проекту на навколишнє середовище–впливи, які охоплюють невеликі території, географічні зони з чітким контуром.

Метод альтернативної вартості– метод, який оцінює екологічний вплив проекту стосовно витрат, необхідних для збереження будь-якого ресурсу або неотримання доходу від використання цього ресурсу іншим способом.

Метод діаграми потоків– метод, який ґрунтується на послідовному виокремленні та прогнозуванні залежностей між впливом проекту та його наслідками.

Метод ефективності витрат–метод, який застосовується для визначення рівня витрат у разі подолання шкідливих наслідків проекту, або для забезпечення визначеного рівня екологічних показників різними альтернативними засобами та вибір проектного рішення відповідно до критерію рівності граничних витрат граничним вигодам.

Метод зміни продуктивності ресурсів– метод, який базується на визначенні додаткових вигід і витрат шляхом розрахунку зміни продуктивності ресурсів, які беруть участь у проекті; при цьому враховуються як заплановані екологічні наслідки, так і ті, що виникають як побічні ефекти поза межами проекту.

Метод контрольних списків– метод, який базується на складанні переліку всіх видів впливу проекту, що можна передбачити, наданні кожному з них кількісної оцінки та їх ранжуванні відповідно до поданого значення.

Метод матриць–метод, побудований на виокремленні характеристик навколишнього середовища та бальної оцінки інтенсивності різних типів впливу та його вагомості.

Метод превентивних (профілактичних) витрат–метод, який базується на можливості здійснювати оцінку мінімальних вимог населення до навколишнього середовища та їх готовності нести витрати з метою зниження шкідливого впливу.

Метод сумісного аналізу карт–метод, який передбачає, що території, на які прогнозується вплив, підлягають аналізу за картографічним матеріалом, аерофотознімками, матеріалами про землевлаштування, для визначення сумарного впливу проекту на довкілля шляхом складання візуальної оцінки цих карт.

Метод, що базується на втраті доходу–метод, який за міру екологічних наслідків бере зміну продуктивності людей, та як результат –втрату ними заробітку (доходу) або збільшення медичних витрат через екологічну шкоду, або отримання зиску додаткових доходів від запобігання екологічних наслідків.

Накопичувані впливи проекту на навколишнє середовище– впливи, які мають можливість прогресивно зростати та підсилювати один одне.

Ненакопичувані впливи проекту на навколишнє середовище– впливи, які не мають тенденції акумулюватися, що дає змогу екосистемі відновлюватися до стану, в якому вона перебувала.

Первинні впливи проекту на навколишнє середовище– впливи, які безпосередньо пов’язані з впливом проекту на екосистему.

Постійний вплив проекту на довкілля– вплив, який супроводжуватиме проект протягом усього терміну його життєвого циклу.

Проекти екологічної категорії А– проекти, які рідко мають негативний вплив на довкілля, оскільки реалізуються в галузях освіти, охо-рони здоров’я, соціальної, інфраструктурної сфер.

Проекти екологічної категорії Б– проекти зі значним негативним впливом на навколишнє середовище, але до яких можна швидко застосувати заходи, спрямовані на пом’якшення цього впливу.

Проекти екологічної категорії В– проекти зі значним негативним впливом на навколишнє середовище, які потребують детальної оцінки довкілля і, як правило, охоплюють масштабне управління водними і земельними ресурсами, прокладення нових шляхів, спорудження нових аеропортів, великих мостів і гаваней тощо.

Проекти екологічної категорії Г– проекти, спрямовані на навко-лишнє середовище, до яких належать проекти з розвитку сільського, рибного, лісового господарства, управління землями, охорони природи, створення установ з охорони навколишнього середовища.

Тимчасовий вплив проекту на довкілля– вплив, що супроводжуватиме проект незначний період.

Широко розповсюджені впливи проекту на навколишнє середовище–впливи, які не мають кордонів і виходять за межі окремого регіону.

 

Задача 1. Розглядається проект будівництва Туруханскої ГЕС – проектована ГЕС на річці Нижня Тунгуска, в Красноярському краї. У разі реалізації проекту вона стане найбільшою ГЕС Росії і однією з найбільших у світі. Загальна тривалість будівництва складе не менше 18 років, включаючи підготовчий період. Введення ліній електропередачі від Евенкійської ГЕС буде здійснюватися поетапно, починаючи з сьомого року будівництва гідроелектростанції. У першу чергу намічається будівництво ліній на південь і захід від гідровузла –- до існуючих і проектованих підстанцій у Тюменській області і на Уралі.

Технічні параметри гідровузла характеризуються такими даними: проектні потужності ГЕС – від 8 тис. до 12 тис. МВт, середньорічне вироблення - 46 млрд кВт • год Можливе збільшення потужності ГЕС до 20 тис. МВт при тій же виробці з метою використання водосховища ГЕС як державного енергетичного резерву. У будівлю ГЕС має бути встановлено 8 –12 (20) радіально-осьових гідроагрегатів потужністю по 1000 МВт, що працюють при максимальному напорі 184 м. Гребля ГЕС повинна створити евенкійське (Туруханське) водосховище площею 9400 км², повним і корисним об’ємом 409,4 і 101,0 км³ відповідно, довжиною близько 1200 км. При цьому буде необхідно переселити 8 тис. осіб, у тому числі потрапляє у зону затоплення селище Тура (адміністративного центра Евенкиі) – 5,5 тис. осіб, яким буде запропоноване нове житло або компенсація 15 тис. дол. на кожного мешканця. Обсяг лесосводка на ложі водосховища оцінюється в 4,7 млн м³.

Тип греблі ГЕС остаточно не визначений. Розглядаються 2 варіанти: з гравітаційної бетонної і з насипною греблею. Висота греблі повинна скласти близко 200 м.

Нижче греблі Евенкійської ГЕС планується будівництво контррегулювальної ГЕС значно меншої потужності, головним завданням якої є вирівнювання нерівномірності скидів основної ГЕС. Потужність контррегулювальної ГЕС – 790 МВт, середньорічни виробіток – 3,8 млрд кВт • год

Електроенергія ГЕС повинна передаватися в Тюменську область і далі – в Європейську частину Росії по двох ЛЕП постійного струму напругою 1500 кВ протяжністю 3500 км, які не мають аналогів у Росії. Також дані ЛЕП дозволять об’єднати з об’єднаною енергосистемою ізольований Норільський район, що дозволить приступити до реалізації інших гідроенергетичних проектів. ГЕС повинна мати стратегічне значення і регулювати пікові навантаження всієї енергосистеми центру. Володіючи величезним запасом води, Евенкійська ГЕС легко може компенсувати навіть значний стрибок енергоспоживання, пов’язаний, наприклад, із значним похолоданням. Також представляє інтерес ідея використання Евенкійської ГЕС для роботи спільно з велико. Мезенською приливною електростанцією для згладжування нерівномірності виробітка останньої.

Загальна вартість будівництва (включаючи ЛЕП) оцінюється в $ 11,9 млрд.

Проведений розробниками екологічний аналіз проекту свідчить, що створення водосховища Евенкійської ГЕС і зміна режиму стоків р. Нижня Тунгуска нижче греблі не викличе порушення екологічної рівноваги природного комплексу. Клімат у даній зоні пом’якшиться завдяки зміні річної амплітуди температури повітря. Вода у водосховищі задовольнятиме всім рибогосподарським вимогам. Якість води визначатиметься рівнем антропогенного забруднення басейна річки. Створення водосховища надасть можливість для відтворення лісу у береговій зоні, а також розповсюдження нових видів водоплаваючої птиці, а також водних тварин. На проведення заходів з охорони навколишнього середовища проекту планується виділити 100 млн дол.

Використовуючи відомості, нормативно-законодавчі акти, що регламентують екологічну діяльність, методичні рекомендації з визначення рівня екологічної безпеки господарських рішень, періодичні та Інтернет-видання, а також інші інформаційні джерела:

1. Визначити, до якої категорії можна віднести проект, який розглядається. Визначити масштаб і зміст робіт з екологічного аналізу проекту.

2. Обґрунтувати можливі впливи на навколишнє середовище проекту будівництва Евенкійської ГЕС. Прокласифікувати їх за різними ознаками.

3. Визначити методи, за якими можна оцінити вплив будівництва Евенкійської ГЕС на довкілля.

4. Дати кількісну оцінку впливу проекту на навколишнє середовище за допомогою методів, які використовують у західній практиці.

5. Провести екологічну експертизу проекту будівництва Евенкійської ГЕС.

Проаналізуйте негативні екологічні наслідки проекту за допомогою порівняння ситуації «з проектом» і «без проекту». Визначте додаткові вигоди і витрати, які виникнуть завдяки реалізації проекту. Проаналізуйте, які з них ввійдуть до складу фінансового аналізу, а які можна урахувати тільки при оціненні економічної цінності проекту.

Для визначення видів впливу проекту на довкілля слід проаналізувати можливі дії всіх елементів проекту на екосистему в цілому та окремі її складові: повітря, воду, землю, флору, фауну району, здоров’я та умови мешкання населення у даному регіоні. Для визначення екологічних впливів, які починають діяти через кілька десятків років, можна використати інформацію про екологічні проблеми Київського водосховища. За допомогою методів зміни продуктивності ресурсів та ефективності витрат спробуйте оцінити вартість врожаю, який можна було б зібрати на територіях затоплення, втрати доходу. Порівняйте результати проведеної екологічної експертизи з оцінками розробників проекту.

Проаналізуйте можливість зменшення негативних екологічних наслідків проекту. Запропонуйте заходи, які дозволять це зробити.

 

Тести

1. Метою екологічного аналізу інвестиційного проекту є:

а) оцінка наслідків впливу на забруднення атмосферного повітря;

б) з’ясування однозначності всіх передумов проектного аналізу;

в) встановлення потенційної шкоди навколишньому середовищу під час здійснення та експлуатації проекту і визначення заходів, необхідних для її пом'якшення або відвернення;

г) розробка плану збереження природного середовища.

2. Неодержана вигода – це:

а) шкода довколишньому середовищу;

б) витрата;

в) вигода мінус витрата;

г) вигода "з проектом" мінус витрата "без проекту".

3. При оціненні екологічних вигід та витрат у рамках підходу „з проектом” і „без проекту” не розглядають:

а) додаткові вигоди й витрати в результаті реалізації проекту;

б) прирощені вигоди й витрати в результаті реалізації проекту;

в) безповоротні вигоди й витрати в результаті реалізації проекту;

г) альтернативні вигоди й витрати.

 

4. До умов можливості оцінки екологічних наслідків проекту належать:

а) наявність показників екосистеми до і після реалізації проекту;

б) наявність показників екосистеми в зоні дії проекту та за його межами;

в) наявність встановлених природоохоронних норм і правил проектування і будівництва;

г) можливість порівняння рівня забрудненості довкілля з нормативним;

д) наявність очікуваних параметрів фізичних, біологічних та соціально-екологічних умов, безпосередньо пов’язаних з проектом.

5. Проведення екологічного аналізу проекту виконують за схемою:

а) вивчення нормативної бази, що регламентує використання національних ресурсів та ступінь можливого забруднення довкілля;

б) розробки альтернативних варіантів проекту або розробки заходів зі зменшення негативного впливу на навколишнє середовище;

в) визначення категорії проекту з погляду впливу на навколишнє се-редовище;

г) деталізованого аналізу умов існуючого навколишнього середовища проекту;

д) визначення фінансового та економічного оцінкення вигід і витрат, що виникають стосовно навколишнього середовища.

 

Контрольні питання

1. Що таке екологічний аналіз?

2. Які відомі принципи екологічного аналізу?

3. З чого треба починати, оцінюючи екологічні наслідки проекту?

4. Як трактують вигоди та витрати в екологічному аналізі?

5. З якою метою в екологічному аналізі використовують механізм оцінки неявних вигід і витрат?

 

Практичні заняття 10 – 11


Читайте також:

  1. ABC-XYZ аналіз
  2. I етап. Аналіз впливу типів ринку на цінову політику.
  3. I. Аналіз контрольної роботи.
  4. II. Багатофакторний дискримінантний аналіз.
  5. III етап. Аналіз факторів, що визначають цінову політику підприємства.
  6. III. Аналіз ринку
  7. IІI розділ. Аналіз стану маркетингового середовища підприємства
  8. SWOT-аналіз у туризмі
  9. SWOT-аналіз.
  10. Tема 4. Фації та формації в історико-геологічному аналізі
  11. V. Нюховий аналізатор
  12. VI етап. Аналіз варіантів зміни цін конкурентами.




Переглядів: 591

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Інституційний аналіз | Соціальний аналіз

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.