Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник


Біомаса - Кількість живої речовини на одиниці площі чи об'єму місцеперебування в момент спостереження. Визначається сумою біомаси усіх популяцій, що населяють дану екосистему.

Продуктивність екосистеми - кількість біомаси, що продукується організмами екосистеми протягом певного часу (місяць, рік) на одиницю поверхні чи об'єму води.

Продуктивність вторинна - біомаса, а також енергія і леткі біогенні речовини, що виробляються усіма консументами на одиниці площі за одиницю часу.

Біологічна продуктивність - швидкість відтворення біомаси рослин, тварин і мікроорганізмів, які входять до складу екосистеми.

Продуктивність та енергетика екосистем

Правило накопичення токсичних речовин - якщо енергія при переході на більш високий рівень екологічної піраміди десятикратно втрачається, то накопичення токсичних і радіоактивних речовин в такій пропорції збільшується.

Піраміда енергії відображає величину потоку енергії чи продуктивність на кожному наступному трофічному рівні.

Піраміда біомас - графічне відображення розподілу біомаси продуцентів і відповідно консументів різного порядку. Сумарна маса рослин більша, ніж рослиноїдних і травоїдних тварин, а маса останніх переважає хижаків. Біомаса організмів найвищого трофічного рівня – найменша.

Піраміда чисельності відображає розподіл чисельності популяції в трофічних ланцюгах, основою якої завжди є перший трофічний рівень (продуценти). З переходом до вищих трофічних рівнів – консументів різних порядків – чисельність популяції знижується.

Екологічні піраміди: чисельності, біомас, енергії.

Трофічна мережа - умовне, образне позначення трофічних взаємозв'язків продуцентів, консументів та редуцентів в угрупованнях. Завдяки трофічним мережам речовина та енергія проходять через екосистему.

Трофічні ланцюги: пасовищні (починаються із зелених рослин) і детритні (починаються з відмерлих органічних решток).

Трофічний (харчовий) ланцюг - послідовність зв'язків в екосистемі, що будується на харчовій залежності одних видів від інших щодо переносу речовин та енергії. Трава заєць лисиця беркут кліщ паразити кліща.

Закон піраміди енергії, правило 10% (правило Ліндемана) - з одного трофічного рівня екологічної піраміди переходить на інший, більш високий рівень (по “ драбині ” продуцент – консумент – редуцент), в середньому біля 10% енергії, що поступає на попередній рівень екологічної піраміди.

Продуктивність первинна - біомаса (надземних та підземних органів), а також енергія і біогенні леткі речовини, синтезовані продуцентами на одиниці площі за одиницю часу.

Біологічна продуктивність екосистеми залежить:

Кількість ресурсів ґрунту (поживних речовин, вологи)

Атмосфери

Сонячного світла

Тепла
Переглядів: 1013

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Трофічний рівень - сукупність організмів, об'єднаних одним типом живлення. | Жива речовина - сукупність всіх живих організмів, виражену через масу, енергію та хімічний склад. Речовини неживої природи – косні. Біокосні – ґрунт, вода

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.03 сек.