Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Права і обов'язки власників природних ресурсів та природокористувачів.

Згідно із ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повіт­ря, водні та інші природні ресурси в межах території України є об'єктами права власності українського народу. Від імені українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого само­врядування. В ст. 4 Закону «Про охорону навколишнього природного сере­довища» від 25.06.1991 (із змінами і доповненнями) також закріплено, що природні ресурси України є власністю народу, який має право на володін­ня, використання та розпорядження природними багатствами.

Зміст права власності на природні ресурси- це сукупність повно­важень суб'єктів права власності щодо володіння, користування і розпоря­дження належними їм природними ресурсами.

Суб'єктами права власності на природні ресурси є народ України, держава. Від їх імені права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Ці органи мають право володіння, право користування, право розпорядження природними ресурсами.

Суб'єктами природокористування є юридичні і фізичні особи. Влас­ники природних ресурсів мають право володіти, користуватися і розпоря­джатися належними їм природними ресурсами. Власники мають право на отримання диференційної ренти від юридичних і фізичних осіб за платне використання природних ресурсів, а також самостійно господарювати на землі та ефективно використовувати, експлуатувати інші ресурси для за­доволення своїх потреб. Вони мають право визначати режим природних ресурсів, встановлювати загальні засади природовикористання, порядок та розміри плати, розподілу та перерозподілу природних ресурсів, передачу їх у власність та надання у користування юридичним і фізичним особам. Органи самоврядування мають право розподілу і перерозподілу природних ресурсів, визначення середніх часток, які підлягають передачі у власність юридичним та фізичним особам, надання у користування цих ресурсів, від­чуження їх іншим особам відповідно до умов чинного законодавства.

Суб'єкти колективної приватної власності мають право використовува­ти природні ресурси відповідно до їх цільового призначення, надання у ви­користання та відчуження іншим суб'єктам на договірних засадах. Власни­ки природних ресурсів мають право добровільно відмовлятись від права власності або іншим чином припиняти право власності.

Власники природних ресурсів зобов'язані:

· використовувати при­родні ресурси за призначенням;

· сплачувати податки;

· берегти природ­ні ресурси;

· дотримуватись законів, які регулюють право власності і охо­рону природи та її ресурсів;

· забезпечувати екологічну безпеку і підтримувати екологічну рівновагу на території України, берегти її фауну і флору.

Права і обов'язки природокористувачів закріплені в різних законодав­чих актах, їх можна розглядати в галузі ефективного використання природ­них ресурсів, в галузі відтворення і комплексної охорони природних ресурсів, в галузі реалізації інших майнових і немайнових прав.

Природокористувачі мають право:

• використовувати природні ресурси відповідно до їх цільового при­значення; • використовувати для своїх потреб природні ресурси, які зна­ходяться на їх землях, корисні копалини місцевого значення, лісові угіддя, водні ресурси тощо; • використовувати корисні властивості природних ре­сурсів; • передавати природні ресурси у вторинне користування; • отри­мувати додаткові природні ресурси під заставу, • здійснювати загальне і спеціальне природокористування (об'єкти загальнонародної власності і приватної колективної власності); • отримувати доходи від використання природних ресурсів і реалізовувати продукцію на свій розсуд; • розміщу­вати виробничі, житлові, комунальні та інші будівлі; • оскаржувати рішен­ня державних органів і посадових осіб, які порушують права природокорис­тування в установленому порядку; • вимагати через судові органи компе­нсацію шкоди, яка заподіяна природним ресурсам, і усунення перешкод у користуванні природними ресурсами; • отримувати компенсацію за поліпшення якості природних ресурсів у разі їх вилучення або добровільної відмови від користування ними.

Обов'язки природокористувачів:

• забезпечувати використання природних ресурсів відповідно до їх цільового призначення; раціонально і економне використовувати приро­дні ресурси;

• впроваджувати новітні технології;

• додержуватись строків у природокористуванні;

• не допускати безгосподарського використання;

• своєчасно вносити плату за використання природних ресурсів;

• не по­рушувати права інших власників;

• своєчасно компенсувати шкоду, запо­діяну іншим особам у процесі використання природних ресурсів;

• віднов­лювати якості природних ресурсів;

• суворо дотримуватись вимог екологі­чної безпеки у процесі використання природних ресурсів тощо

• зв'язку зі зростанням негативного впливу господарської діяльності людей і підприємств на фауну і флору постала необхідність захистити, зберегти зникаючі їх види.




Переглядів: 5993

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Землі промисловості, транспорту, зв'язку, оборони, іншого при­значенняподіляються на загальні та спеціальні. | Поняття і загальна характеристика кримінального права.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.