Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Ніс і приносові пазухи

Лекція № 2

Приклад психограми

Таким чином, складається модель роботи професіонала, модель роботи його психіки, встановлюються його професійні якості і потрібний рівень їх розвитку (високий, середній або низький).

Назва Організатор вільного часу Наладчик радіо-апаратури Гід-перекладач Перукар-візажист Дизайнер інтер'єру Модельєр конструктор одягу
Зорове сприйняття (дія сприйняття)
Слухове сприйняття (дія сприйняття)
Пам'ять (мнемічна дія)
Уважність (дія зовнішнього контролю)
Уява (імажинітивні дії)
Технічний інтелект (логічні дії)
Словесно-логічний інтелект (логічні дії)
Соціальний інтелект, організаторськ здібності (логічні дії)
Усне мовлення (інтерперсональні дії)
Відкритість у спілкуванні (інтерперсональні дії)
Емоціонально-вольова регуляція (самоконтроль)
Психомоторика (рухові дії)

 

План:

1. Анатомія носа і приносових пазух.

Фізіологія носа і приносових пазух

2. Методи обстеження хворих.

 

Ніс –це початковийвідділ верхніх дихальних шляхів. Він поділяється на зовнішній ніс, порожнину носа та приносові пазухі.

Зовнішній ніс– своєю формою нагадує піраміду, він вкритий шкірою, яка містить велику кількість сальних залоз.

Верхній відділ носа , що міститься під лобною кісткою називається коренем носа. Дві бокові поверхні носа сходяться під кутом , утворюючи спинку носа, яка внизу закінчується кінчиком (верхівкою) носа. Нижні відділи зовнішніх поверхонь носа називаються крилами носа, а нижні їх вільні краї обмежують вхід в порожнину носа – ніздрі.

Зовнішній ніс складається з кісткових, хрящових і м’яких тканин.

Кістковий відділ утворений:

- парними носовими кістками, що з’єднуються з носовими відростками лобної кістки

-і двома лобними відростками верхньої щелепи.

Хрящовий відділ зовнішнього носа складається з кількох парних хрящів:

- латеральних трикутної форму хрящів носа,

- великих крильних хрящів

- і малих крильних хрящів.

Порожнина носамежує:

- зверху - через ситоподібну пластину решітчастої кістки з передньою черепною ямкою

- знизу – через тверде піднебіння з порожниною рота,

- з боків – через тонку кісткову пластину з орбітами і приносовими пазухами.

Назовні порожнина носа відкривається ніздрями, а назад з’єднується з носоглоткою.

Перегородка носа ділить носову порожнину на 2 половини: праву і ліву. Вона складається з двох частин: кісткової і хрящової.

Кісткова ( задньо-верхня) частина утворена лемешем і перпендикулярною пластинкою решітчастої кістки, а хрящова (передньо-нижня) - чотирикутним хрящем.

Перегородка носа має обільну кровоносну сіть з системи сонної артерії – зона Кіссельбаха- де часто виникають кровотечі .

Зовнішня ( бокова стінка) порожнини носа є найбільш складною і дуже важливою в практичному відношенні. В її утворенні беруть участь такі кісткові утвори: носова кістка, лобний відросток верхньої щелепи, слізна вістка , решітчаста кістка піднебінна кістка і крилоподібні відростки основної кістки.

На зовнішній стінці порожнини носа з кожного боку є 3 раковини: нижня, середня і верхня. Середня і верхня носові раковини належать до решітчастої кістки, а нижня є самостійною кісточкою, що має вигляд тонкої зігнутої , пластини. Відповідно до носових раковин на зовнішній стінці порожнини носа, розрізняють: носові ходи: нижній, середній і верхній.

Нижній носовий хід міститься між дном порожнини носа і нижньою носовою раковиною;

Середній - між нижньою і середньою носовими раковинами.

Верхній - між середньою і верхньою носовими раковинами.

Загальний носовий хід має вигляд вузької щілини, розміщеної між перегородкою носа і вільними краями всіх носових раковин.

Порожнина носа сполучається з приносовими пазухами. В середній носовий хід під середньою носовою раковиною у півмісяцевій щілині відкриваються більшість пазух: верхньощелепна (гайморова), лобна, а також передні й середні комірки решітчастої кістки. У верхній носовий хід відкриваються задні комірки решітчастого лабіринту й основна пазуха.

Під нижньою раковиною на 1,5-2см назад від її переднього кінця відкривається носослізний канал, який з’єднує порожнину носа з орбітою.

Верхня стінка утворена ситоподібною пластинкою решітчастої кістки, через отвори якої в ніс з черепа проходять гілочки нюхового нерва, артерії та вени.

Нижня стінка , або дно носової порожнини утворена піднебінним відростком верхньої щелепи та горизонтальною пластинкою піднебінної кістки.

Уся порожнина носа вистелена слизовою оболонкою, вкритою багаторядним циліндричним миготливим епітелієм, рух війок якого спрямований в напрямку хоан та носоглотки. Присінок носа вкритий шкірою, що має волоски та сальні залози, в яких може розвиватись запальний процес – виникають фурункули.

У порожнині носа розрізняють зони:

- дихальну (нижній і середній носові ходи)

- нюхову (верхня частина середньої носової раковини, уся поверхня верхньої носової раковини і протилежна частина перегородки носа).

Кровопостачання зовнішньогоноса їде з басейну сонної артерії, а порожнини носа – гілки сонної артерії і верхньощелепної артерії.

Шкіра зовнішнього носа та слизова оболонка порожнини носа мають поверхневу і глибоку сітку лімфатичних судин, що сполучаються з підоболонковим простором головного мозку, що відіграє неабіяку роль у поширенні інфекції з носа в порожнину черепа..

Іннервація:чутливі нерви носа походять від 1 і 2 гілок трійчастого нерва. Гілки нюхового нерва проникають у порожнину носа через отвори ситоподібної пластинки решітчастої кістки, їх закінчення підходять до нюхових клітин, утворюючи рецептори. Центральні відділи нюхового аналізатора знаходяться в особливих ділянках нюхової зони кори головного мозку.
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ОЗДОРОВЧА ХОДЬБА | Фізіологія носа

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.