Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тверді металокерамічні сплави

Тверді металокерамічні сплави отримують шляхом пресування і спікання у вакуумі або в атмосфері водню карбіду вольфраму, карбіду титану, карбіду танталу з кобальтом при температурі 1500…2000 С. Тверді сплави мають високу твердість і теплостійкість, що дозволяє підвищити швидкість різання в 2…4 рази в порівнянні з швидкорізальними сталями. Але ці сплави крихкі, тому їх частіше всього використовують у вигляді пластин для оснащення різальних інструментів (токарні та стругальні різці, зенкери і розвертки, фрези, а також інколи свердла та мітчики). В інструментальному виробництві застосовують вольфрамові (ВК), титановольфрамові (ТК) і титанотанталовольфрамові (ТТК) тверді сплави.

Вольфрамові тверді сплави (ВК2, ВК3, ВК4, ВК6, ВК8, ВК10) мають твердість до 91 HRA і теплостійкість 800…850 С. Цифра після літери К вказує на вміст кобальту (зв’язуючий елемент). Так сплав ВК4 має 4 % кобальту (Со) та 96 % карбіду вольфраму (WC). Від розміру зерен карбідів і вмісту кобальту залежать фізико–механічні властивості вольфрамових твердих сплавів. Сплави з малим вмістом кобальту (ВК2, ВК3, ВК4) мають високу твердість і високузносостійкість, але невисоку міцність, тому рекомендуються для чистової обробки. Зі збільшенням вмісту кобальту міцність сплаву зростає, але знижується зносостійкість і твердість, тому сплави з підвищеним вмістом кобальту (ВК6, ВК8, ВК10) використовуються для чорнової обробки.

Вольфрамові тверді сплави рекомендується використовувати для обробки чавунів, кольорових металів та сплавів. При обробці сталей інструменти з цих сплавів швидко спрацьовуються і тому не рекомендуються. Виняток складають сплави ВК6-М, ВК6-ОМ, ВК8, ВК10-ОМ, які з успіхом застосовуються для обробки жаростійких і корозійностійких сталей та титанових сплавів. Для обробки жаростійких сталей і сплавів можна рекомендувати тверді сплави з особливодрібнозернистою структурою, які додатково леговані карбідами хрому (ВК10Х-ОМ, ВК15Х-ОМ).

Титановольфрамові тверді сплави(Т30К4, Т15К6, Т14К8, Т5К10, Т5К12) складаються з карбіду вольфраму і карбіду титану та зв’язуючого елементу - кобальту. Так сплав Т15К6 містить 6 % кобальту (Со), 15 % карбіду титану (ТіС) і 79 % карбіду вольфраму (WC). Теплостійкість сплавів ТК 850…900С, твердість 87…92 HRA. Ці сплави мають більшу зносостійкість, але їх міцність менша і вони більш крихкі. Застосовуються для обробки вуглецевих та легованих сталей. Сплави з низьким вмістом кобальту (Т30К4, Т15К6) рекомендуються для чистової обробки, а сплави звисоким вмістом кобальту (Т15К6, Т14К8, Т5К10, Т5К12) – для чорнової обробки сталі.

Титанотанталовольфрамові тверді сплави (ТТ7К12, ТТ8К6, ТТ10К8, ТТ20К9) мають теплостійкість 750 С і твердість 90…94 HRA. До складу цих сплавів входить також карбід танталу. Так сплав ТТ7К12 містить 12 % кобальту(Со), 7% карбіду титану і карбіду танталу (ТіС + ТаС) та 81 % карбіду вольфраму. Сплави ТТК мають більш високу міцність та в’язкість, ніж сплави групи ТК, але поступаються їм за твердістю та теплостійкістю. Завдяки високій зносостійкості та ударній в’язкості сплави ТТК ефективні при чорновій обробці сталей та сплавів. Особливо ефективні сплави ТТК при обробці важкооброблюваних сталей і сплавів. Останнім часом для поліпшення характеристик сплавів ТТК до їх складу вводиться карбід ніобію (NbC).

Безвольфрамові тверді сплави –це сплави на основі карбіду титану (ТіС), нітриду титану (ТіN) і карбіду хрому (CrC), де в якості зв’язки використовується нікель і молібден. Ці сплави мають високу теплостійкість (до 1000 С), але менш міцні порівняно зі сплавами ВК, тому ефективні при чистовому та напівчистовому точінні і фрезеруванні. Схильність до злипання з поверхнею заготовки невисока і наріст на різцю під час обробки практично не утворюється. Інструменти, оснащені сплавами ТМ1, ТМ3, ТН20, КНТ16, КНТ20, КХН20, КХН30, КТС2М, забезпечують високу якість обробки, що дозволяє замінити шліфування чистовим точінням. Але ці сплаві погано піддаються паянню і заточуванню, тому їх використовують у вигляді непереточуваних багатогранних пластин.


Читайте також:

  1. Алюміній і сплави на його основі
  2. Антифрикційні сплави
  3. Випробовування на твердість.
  4. Деформівні алюмінієві сплави
  5. Жаротривкі сталі та сплави
  6. Ливарні алюмінієві сплави
  7. Магнітні сталі та сплави
  8. Надтверді інструментальні матеріали
  9. Нафта, тверді бітуми, горючі гази
  10. Нитка, якнайміцніша нитка, якнайдальша відстань, якнайтвердіший камінь.
  11. Нитка, якнайміцніша нитка, якнайдальша відстань, якнайтвердіший камінь.
  12. Основні поняття про сплави




Переглядів: 1789

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Швидкорізальні інструментальні сталі | Надтверді інструментальні матеріали

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.