Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Тема 5. Облік касових операцій

Контрольні запитання за темою 4

 

1. Визначення доходів і витрат банків, їх класифікація за видами діяльності банку.

2. Характеристика доходів (витрат) банку.

3. Відображення класифікаційних груп доходів та витрат у Плані рахунків банку.

4. Бухгалтерський облік процентних і комісійних доходів і витрат банку.

5. Охарактеризуйте сутність принципу нарахування та відповідності доходів і витрат.

6. Правила обліку доходів і витрат банку.

7. Методи визначення кількості днів для розрахунку процентних доходів (витрат).

8. Облік доходів і витрат за методом нарахування та відображення результатів у системі фінансового обліку та у фінансовій звітності.

9. Які статті доходів і витрат можна віднести до категорії непередбачених?

10. Як здійснюється облік відрахувань до спеціальних резервів комерційного банку?

11. Облік нарахування й сплати податку на прибуток та податку на додану вартість.

12. Відображення на рахунках бухгалтерського обліку фінансового результату поточного року і його розподілу.

 

5.1. Організація обліку касових операцій у комерційних банках

 

Облік операцій з приймання та видачі готівки і оформлення відповідних касових документів здійснюється відповідно до вимог Інструкції про касові операції в банках України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 14.08.2003 р. №337 (зі змінами і доповненнями), Інструкції з бухгалтерського обліку операцій з готівковими коштами та банківськими металами в банках України, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 20.10.2004 р. №495 (зі змінами і доповненнями).

Банківські касові операції базуються на організаційних заходах, пов’язаних з регулюванням готівкового обігу, а саме:

складання прогнозних розрахунків касових оборотів і організація контролю за виконанням прогнозних показників з надходжень і видач готівки;

розробка календаря видач готівки за днями місяця і за окремими клієнтами;

встановлення для кожного клієнта ліміту залишку готівки в касі;

визначення строків і порядку інкасації виручки для організацій торгівлі та сфери послуг.

Касові операції банків полягають у прийнятті готівкових коштів (банкнот та розмінних монет) від клієнтів та видачі їх клієнтам.

Банки України здійснюють касові операції виходячи з таких принципів:

усі суб’єкти господарської діяльності зобов’язані зберігати свої кошти на рахунках у банках;

суб’єкти господарської діяльності, які мають готівкові кошти, зберігають їх у касі в межах ліміту. Сума готівки, що перевищує ліміт, повинна бути здана в банк і зарахована на поточний рахунок протягом трьох днів, враховуючи день отримання;

витрачання готівки суб’єктами господарювання здійснюється за цільовим призначенням.

Для того щоб задовольнити інтереси клієнтів, установа банку має касу, де повинна міститися певна сума готівки.

Розмір готівки в касі не повинен бути завищений, оскільки для банку це непрацюючі активи. Навпаки, здійснення касових операцій пов’язано з певними витратами для банку (охорона, інкасація, придбання готівки).

Усі підприємства, організації та установи незалежно від форми власності та видів діяльності, а також особи, що є суб’єктами підприємницької діяльності і мають поточний рахунок у банку, зобов’язані зберігати свої грошові кошти в установах банків. З урахуванням потреб вони можуть одержати готівку з установ банку для розрахунків з працівниками з оплати праці, грошових виплат та заохочень, купівлі цінних паперів, виплати дивідендів, гонорарів, стипендій, пенсій, витрат на службові відрядження, господарські потреби тощо.

За касове обслуговування комерційний банк установлює клієнту плату в розмірі, передбаченому договором на касове обслуговування, але не вище 1,0% від виданої суми готівки.

Видача готівки підприємствам зв’язку на виплату пенсій здійснюється безкоштовно на підставі того, що Національний банк підкріплює каси комерційних банків на ці операції безкоштовно.

Підприємства можуть мати у своїй касі готівку в межах лімітів залишку готівки в касі, що встановлюється щорічно впродовж першого кварталу, а за необхідністю ліміти можуть переглядатися протягом року.

Ліміт залишку готівки в касі для кожного контрагента, зокрема, встановлюється тим комерційним банком, у якому відкритий поточний рахунок. Установи банків здійснюють повний контроль за дотриманням діючого порядку ведення касових операцій у народному господарстві України. Перевірки здійснюються за даними бухгалтерського обліку та за первинними грошовими документами. Під час перевірки з’ясовують наявність установленого ліміту та забезпечення його щоденного додержання, а також дотримання порядку здавання грошової виручки, своєчасність повернення в банк не витрачених у строк сум заробітної плати, допомоги, стипендій та інших сум. Особливу увагу приділяють контролю правильності витрачання готівки, що одержана в банку, враховуючи, що її використання на інші цілі, ніж зазначено у чеку, забороняється.

Перевіряючи правильність ведення касової книги і своєчасність обліку надходжень і видач готівки, установлюють відповідність записів касової книги щодо сум, одержаних і зданих до банку.

Операційна каса – це структурний підрозділ банків, який проводить операції з касового обслуговування клієнтів. Залишок грошей в операційній касі обмежений граничним розміром, що визначається за узгодженням з відповідною установою НБУ залежно від обсягу готівкового обороту банку та умов його роботи.

Операційна каса може включати окремі види кас, а саме: прибуткову, видаткову, прибутково-видаткову, вечірню, касу перерахунку грошової виручки, розмінну касу. Як правило, основний обсяг готівки в системі комерційних банків проходить через прибутково-видаткові каси.

Робота касового апарату проводиться в окремих, спеціально оснащених приміщеннях – касах. Для зберігання готівки операційної каси в комерційних банках призначаються грошові сховища. У грошових сховищах також зберігаються кошти резервних фондів НБУ, іноземна валюта, золото (дорогоцінні метали), інші цінності.

Відповідальними за зберігання грошей (цінностей), що перебувають у грошових сховищах, є керівник комерційного банку, його головний бухгалтер та завідуючий касою.

Працівники обліково-операційного апарату здійснюють перевірку всіх розрахунково-грошових документів і забезпечують відображення операцій за рахунками бухгалтерського обліку. Цей апарат очолює головний бухгалтер банку, який у своїй роботі керується Положенням про організацію бухгалтерського обліку і звітності в банківських установах України, затвердженим постановою Правління НБУ від 30.12.98 р. за №566 (зі змінами і доповненнями). Саме на головного бухгалтера, який підпорядковується безпосередньо керівникові банку, покладено контроль за використанням коштів, незалежно від джерела їх формування. Обліково-операційний апарат банку працює за принципом відповідальних виконавців.

За операційними працівниками закріплюється ведення відповідних рахунків, у тому числі і поточних рахунків контрагентів. Конкретні обов’язки працівників обліково-операційного апарату визначаються головним бухгалтером банку.

Принцип відповідальних виконавців, яким доручається одноосібно оформляти і підписувати розрахунково-грошові документи, поширюється на касовий апарат.

Видаткові каси – організують видачу готівки клієнтам.

Прибуткові каси (приходні) – організують прийом готівкових коштів від клієнтів. У свою чергу вони можуть поділятися на денні та вечірні.

Денні каси – працюють на прийом готівкових коштів протягом операційного дня.

Відповідальні працівники (операціоністи) перевіряють наявність реквізитів, після чого оголошення з квитанцією і ордером передається до каси. Далі касир виконує свої контрольні функції, перевіряючи наявність і тотожність підписів операційних працівників, звіряючи їх із зразками, що є у нього. Викликаючи особу, яка вносить гроші, поаркушним перерахуванням приймає їх.

В обов’язковому порядку касир звіряє суму, вказану у прибутковому документі з сумою, фактично виявленою при перерахуванні. У разі відповідності цих сум, касир підписує і ставить печатку на квитанції і повертає її особі, яка здавала гроші, а об’яву залишає у себе як документ, що засвідчує факт приймання грошей. Ордер повертається відповідальному працівнику, який веде касовий журнал. Після здійснення всіх записів відповідно до ордерів, за особовими рахунками контрагентів, оголошення передаються власникам рахунків разом із виписками з їх поточних рахунків. Наявність ордерів дає змогу клієнтам слідкувати за правильністю записів, проведених за їх поточними рахунками. Упродовж операційного дня суми прийнятих грошей реєструються в касовому журналі.

Упродовж дня касири згідно з прибутковими грошовими документами ведуть облік прийнятих і зданих грошових сум в окремій Книзі обліку прийнятих і виданих грошей (цінностей), а наприкінці операційного дня складають Довідку касира прибуткової каси про суму прийнятих грошей та кількість прибуткових документів, що поступили до каси, звіряючи загальну суму за довідкою з фактичною сумою наявних грошей. Елементом внутрішнього банківського контролю за проведенням касових операцій є те, що довідка не тільки підписується касиром, але й обороти звіряються з записами в касових журналах операційних працівників.

Вечірні каси здійснюють приймання грошей від підприємств, установ, організацій і населення після закінчення операційного дня.

Жодних видаткових операцій (за винятком операцій за вкладами та з цінними паперами) працівники вечірніх кас не проводять. Функції операційного працівника за прибутковими операціями вечірньої каси виконує бухгалтер-контролер, з яким укладається Угода про повну індивідуальну матеріальну відповідальність за зберігання грошей, що надходять до вечірньої каси. Бухгалтер-контролер має право контрольного підпису від імені установи банку за формами прибуткових документів, а також за супровідними відомостями до сумок з грошовою виручкою. Функції касира у вечірній касі виконує касир вечірньої каси.

За підсумком роботи вечірньої каси вранці наступного дня, касир і бухгалтер-контролер здають:

1) сумки з проінкасованою грошовою виручкою, накладні і супровідні відомості, а також порожні сумки – у касу перерахування;

2) мішки (сумки) з готівкою кас банку при підприємствах і накладні до них під розписку в довідці про прийняті вечірньою касою сумки з готівкою і порожні сумки – завідувачу каси. Зіставивши фактичну наявність грошей з даними супровідної відомості, завідувач каси підписує цю відомість та накладну до неї і передає накладну в операційну касу для проведення операції, пов’язаної з зарахуванням грошей на рахунок контрагента, а супровідну відомість передає для включення до касових документів дня.

Перерахування готівки, прийнятої вечірньою касою, проводиться касами перерахування.

Нестачі і надлишки грошей, що виявлені при перерахуванні, реєструються в Картках обліку прорахунків, виявлених у сумках з виручкою магазинів, і Картках обліку прорахунків, виявлених касиром у розрізі торгових та інших підприємств і організацій, а також за кожним касиром, що виявив надлишок чи нестачу.

Наприкінці дня касир зіставляє суми перерахованої готівки з даними зведеної відомості. Загальну суму зведеної або контрольної відомості з урахуванням надлишків і нестач контролери лічильних бригад порівнюють з оголошеною сумою вкладень грошей до сумок, прийнятих ними до перерахування, і передають контрольні відомості, листки касирів і порожні сумки касиру (контролеру), що очолює касу перерахування, та передає документи про перерахування готівки завідувачу каси.

Остаточний контроль проведеної роботи вечірньою касою здійснює головний бухгалтер, який перевіряє повноту надходження грошей до операційної каси і підписує довідку про прийняті вечірньою касою сумки (мішки) з готівкою і порожні сумки.

Супровідні контрольні та зведені відомості, а також довідка про загальну суму виручки, яка здана інкасаторами за журналом обліку прийнятих сумок і мішків з готівкою та порожніх сумок і довідкою про видані їм сумки та явочні картки підшиваються до касових документів дня.

Прийнявши від усіх касирів гроші, керівник каси перевіряє зведені довідки і документи на предмет правильності підрахунку залишків з урахуванням своїх записів у Книзі обліку прийнятих і виданих грошей (цінностей), а також відповідності кількості зданих касирами документів і суми готівки даним довідок. Обов’язково контролюється чи завірені суми касових оборотів, зазначених у довідках касирів, операційними працівниками.

Закінчивши перевірку, завідувач каси складає зведену довідку про касові обороти, до якої включаються дані звітних довідок і записів у журнали про прийняті суми грошей касою перерахування та вечірньою касою, а також дані за документами, гроші за якими видані або прийняті ним особисто. Зіставивши відповідність підсумків зведеної довідки з даними бухгалтерського обліку, що підтверджується підписом працівника бухгалтерії, уміщує цю довідку разом із довідками касирів прибуткової та видаткової кас у касові документи дня.

Записавши в Книгу обліку готівки операційної каси й інших цінностей загальну суму приходу і видатку готівки, виводить за Книгою залишок каси на наступний день.

Касові документи за останні дванадцять місяців зберігаються під відповідальністю завідувача касою в грошовому сховищі або окремому сейфі, який передається під охорону.

Здійснюючи касові операції, банки додержуються певних правил:

1. Документообіг за прибутковими касовими операціями організується так, щоб видача квитанцій клієнтам та зарахування сум на їх поточні рахунки проводились лише після фактичного надходження грошей до каси.

2. У разі приймання грошей від працівників банку для занесення на рахунки внутрішньобанківського обліку, прибутковий касовий ордер виписується у двох примірниках, із яких один слугує квитанцією.

3. Касові видаткові операції, виконувані відповідальними виконавцями, контролюються централізовано контролером, який веде касовий журнал з видатку каси. Контроль видаткових операцій спрямований на виключення:

оплати неправильно оформлених документів, оплати чеків з підписами і відбитком печатки, що не відповідають зразкам, а також чеків, виписаних з чекової книжки, що не належить даному клієнту;

надходження до каси чеків і інших касових видаткових документів поза контролем операційних працівників і контролера банку;

внесення необґрунтованих виправлень і дописок у касові документи і журнали.

4. Головний бухгалтер визначає порядок подання контролером касових видаткових документів у касу для оплати. Це проводиться під розписку касирів в окремій книзі або в касовому журналі.

5. Для перевірки достовірності підписів відповідальних виконавців банку на всіх розрахунково-платіжних документах, що приймаються до виконання, відповідні працівники (наприклад, касири) повинні мати зразки їх підписів.

6. Контролери повинні користуватися своїми примірниками зразків підписів працівників банку, а також зразків підписів і відбитків печаток клієнтури. Їм забороняється користуватися тим примірником зразків, яким користуються відповідальні виконавці.

7. Будь-які виправлення реквізитів у прибутково-видаткових грошових касових документах недопустимі.

Згідно з наведеними заходами кожний клієнт банку для одержання касових послуг повиненпопередньо здійснити такі дії:

розробити і подати банку прогнозний розрахунок своїх касових оборотів на квартал (якщо банк складає свій прогноз касових оборотів);

повідомити банку конкретний день і обсяги одержання готівки на виплату заробітної плати та інші платежі;

подати до банку розрахунок ліміту і одержати встановлений йому ліміт залишку готівки в касі;

повідомити прізвище особи, відповідальної за одержання і доставку готівки з банку, а також спосіб передання готівки.

дотримуватись строків і порядку здавання грошової виручки, своєчасно повертати в банк не витрачені у встановлений строк суми заробітної плати, допомоги, стипендій, винагород та інших сум (депонованих);

витрачати готівку, одержану з банку, на цілі, зазначені в чеку; правомірно витрачати готівку з виручки;

правильно вести касову книгу і своєчасно та помірковано обліковувати в ній надходження і видачу готівки.

 


Читайте також:

  1. IV. Політика держав, юридична регламентація операцій із золотом.
  2. IX. Відомості про військовий облік
  3. IX. Відомості про військовий облік
  4. POS -Інтелект - відеоконтроль касових операцій
  5. Автоматизація касових операцій
  6. Автоматизовані форми та системи обліку.
  7. АДАПТАЦІЯ ОПЕРАЦІЙНОЇ СИСТЕМИ ДО ЗМІНИ ЇЇ ЗАВАНТАЖЕННЯ.
  8. Акції та їх облік
  9. Акції та їх облік
  10. Алгоритм із застосуванням річної облікової ставки d.
  11. Алгоритми арифметичних операцій над цілими невід’ємними числами у десятковій системі числення.
  12. Аналіз динаміки та структури валютних операцій




Переглядів: 1226

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Порядок закриття рахунків доходів і витрат та визначення фінансового результату діяльності банку | Бухгалтерський облік грошових коштів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.