МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
ЗатвердилаПрактична робота. Самостійна робота студентів за поданою інструкцією. 4. Підсумок заняття. Аналіз обсягу виконаної роботи, визначення завдань щодо завершення роботи. За критеріями оцінювання етюду натюрморту, проаналізувати стан виконання навчального завдання, визначити шляхи завершення етюду. Критерії оцінювання підготовчого малюнку натюрморту.
План – конспект 3 проведення заняття з навчальної дисципліни «Рисунок». Керівник від бази практики: Єфімова Тетяна Леонідівна Дата:02,09,16 квітня 2013 Термін проведення: по 2 академічні пари (120 хвилин). Тема. Натюрморт з гіпсовою розеткою (12 год). Дидактична мета: - поширення знань студентів про натюрморт як жанр живопису, значення процесу малювання з натури під час формування та розвитку умінь і навичок реалістичного відтворення дійсності засобами образотворчого мистецтва; - розвиток просторової уяви, спостережливості, здатності до порівняння, вміння аналізувати, співставляти, порівнювати та вибирати головне, графічних навичок; - виховання активності, старанності, вольових якостей особистості під час досягнення мети. Методична мета: - навчити аналізувати форму запропонованого об'єкта зображення;• навчити спрощувати форму зображуваного об'єкта, моделюючи її на папері з дотриманням характерних мас і пластики - сприяти вихованню смаку через вивчення пропорцій рельєфів розеток і орнаментів;• сприяти вихованню культури подачі замальовок і нарисів - розвивати окомір і «твердість руки» при малюванні з натури;• сприяти розвитку інтересу до класичного мистецтва; САМОСТІЙНА РОБОТА СТУДЕНТІВ.Начерки предметів складної форми з передачею елементів світлотіні. А4, простий олівець. Начерки груп предметів (2-3) з передачею просторового положення засобами тонового малюнка. А4, простий олівець(4 години). ТИП ЗАНЯТТЯ: практичний. ЗАСОБИ НАВЧАННЯ: для студентів- - прості олівці, затирачка (гумка) А2. Для викладача- - книги та електронний посібник по малюнку - приклади замальовок гіпсових розеток - гіпсові симетричні розетки і фрагменти рельєфних орнаментів - мольберти та підставки для малювання, софіти - предмети натурного фонду, скомпановані в натюрморт; - зразки робіт студентів та викладачів; Література: 1. Кулебякін, Г.І. Малюнок та основи композиції Москва, Вис. шк., 1988 2. Лі, Н. Основи навчального академічного малюнка Москва, ЕКСМО, 2004 3. Шипанов, А.С. Художнику любителю Москва, 1984р. 4. Соловйов, А. М, Навчальний малюнок Москва, Вис. шк., 1953 5. Ростовцев, М.М. Академічний малюнок Москва, 1984р 6. Журнал «Юний художник» - підшивка Москва 7. Журнал «Мистецтва» - підшивка Мінськ
Студенти повинні знати: - теоретичні основи створення графічних зображень натюрморту; - принципи та послідовність аналізу натурної постановки натюрморту; - послідовність виконання довготривалого малюнку натюрморту. Студенти повинні вміти: - методично правильно виконувати малюнок натюрморту, володіти графічними засобами виразності під час передачі композиції натюрморту, просторового розміщення предметів, характер та пропорційні співвідношення елементів натурної постановки; - аналізувати результати роботи, визначати перспективну мету.
Хід заняття. 1. Організаційна частина. 1.1 Привітання. 1.2 Перевірка готовності студентів до заняття.
2. Підготовка до проведення практичної роботи. 2.2 Актуалізація опорних знань. На основі попередньо вивчених розділів і тем навчальної програми студенти дають відповіді на такі запитання викладача: - Дайте визначення терміну «Натюрморт». - Визначте значення процесу малювання з натури для розвитку особистісних якостей людини (розуміння та розвиток просторових уявлення, відчуття композиції, уміння аналізували натюрморт за художньо – пластичними засобами виразності).. - Поясніть основні етапи роботи над натюрмортом. Послідовність виконання малюнка з натури. 1. Вибір формату залежно від пропорцій (загальних) натюрморту, компоновка на обраному форматі предметів натюрморту. 2. Передача характерної форми предметів за допомогою геометричної побудови. 3. Передача об’єму предметів за допомогою овалів, малюнок деталей, елементів освітлення. 4. Передача об’єму предметів, просторових співвідношень за допомогою тону. 2.2 Оголошення теми і мети заняття, мотивація навчальної діяльності. Запропонований натюрморт розрахований на 12 академічних годин. Передача пропорційних співвідношень предметів, композиційне розміщення, початок лінійно – конструктивної побудови на А2 2.3 Вступна бесіда. Натюрморт - у перекладі із французької означає "мертва натура", тобто щось неживе. У натюрморті художники зображують різні предмети, які оточують нас у житті. Це можуть бути предмети побуту, наприклад, посуд, інструменти або те, що дає нам природа - фрукти, овочі, квіти. Дуже часто в натюрмортах ми бачимо й предмети побуту, і дарунки природи. У вправі з малювання гіпсового орнаменту ви продовжували практично вивчати основи зображення об'ємної форми і ще раз переконалися в тому, що форма виявляється і висловлює свої матеріальні властивості за допомогою світла.Нове завдання, яке ви виконаєте, переслідує все ті ж цілі, що й раніше: долучити вас до методично правильному способу малювання, вмінню дивитися на натуру, приватне пов'язувати із загальним, удосконалювати технічні навички володіння олівцем і т.д.В якості натури береться складна архітектурна деталь - розетка з листя аканта (орнаментальний мотив у вигляді стилізованого квітки, що розпустилася).Перше враження від гіпсової моделі даної розетки справить у свідомості сумбур сприйняття, так як форма предмету для вас незвичайна. Спочатку придивіться до натури і не відразу, але поступово ви станете сприймати її логіку і привабливість. Ви помітите, що розетка нагадує якийсь фантастичний рослинний мотив, що складається з листя незнайомого рослини - аканта, зрозуміло, стилізованого. Потім зверніть увагу на кулястий плід, що помістився в поглибленні між акантовими листям. Всі деталі плоду композиційно об'єднані з усім виглядом розетки. Плід віддалено повторює форму самої розетки. Гіпсова копія розетки, яку належить малювати, виконана виключно для графічного зображення. У минулому столітті невідомий італійський скульптор виліпив розетки на замовлення однієї з європейських художніх академій для малювальних класів. У той час нові форми образотворчого мистецтва вели боротьбу з відживаючої рутиною, догмами класицизму, пануючими в живописі, архітектурі та інших видах мистецтва. Скульптор добре знав давньогрецькі класичні форми і привніс частина їх у замовлену модель.Безпосередньо перед початком роботи з малювання розетки зробіть компоновочне ескіз, в якому пошукайте варіант побудови конструктивної основи форми гіпсової моделі. Користуючись ескізом, почніть виконання малюнка.Намічаючи силует загальної форми, визначте відразу на папері ракурс, в якому знаходиться натура. Оскільки її підвішують до стіни, горизонт буде високим (перспективні зміни моделі потрібно врахувати).Загальна форма розетки нагадує блюдо. Наметове пересічні допоміжні прямі - вертикальну і похилу до горизонту, легко окресліть коло, коріться перспективним закономірностям, умовно обмежує краю акантових листя. Потім подивіться на чотири діагонально розміщені в проміжках між листям рослинні форми - ви побачите, що вони як би укладені в кути квадрата. Намітьте цей квадрат у пропорційному відношенні до кола.Тепер ваш погляд спрямовується до кулястому плоду в центрі розетки. Діаметр його за розміром відноситься до зовнішнього діаметру розетки в пропорціях «золотого перетину», які зустрічаються у формах розетки ще кілька разів. Припустити, що скульптор знав про ці пропорціях, не складе труднощів на прикладі цієї моделі, але якщо навіть відкинути таку думку, інші розміри, інші співвідношення виглядали б негармонійно. Наше око - суворий суддя, що розрізняє як привабливе, так і відразливе.Листя аканта в натурі плавно згинаються, і в малюнку слід показати невидимий кордон вигинів у вигляді ще одного перспективного кола. Найменший коло - виступаючу серцевину плоду - теж не забудьте намітити. Отже, на папері утворилися обриси, загальна форма яких нагадує глибоку конічну тарілку. Потім конкретизують загальні обриси частин розетки, але не починають з окремого контуру складової частини, а розміщують всі чотири листа в їх співвідношенні один до одного. Якщо подивитися тільки на листя аканта і зіставити їх розташування, відразу стане видно як би хрестоподібний характер форми. Отже, дотримуючись перспективного зображення, проведіть прямі лінії, службовці загальними силуетами всіх листя. Це відразу конкретизує загальний вигляд, запланованій форми розетки (рис. 28).Слідом за цим продовжите роботи над детальної наміткою форми частин, прокладете необхідні плями тіней, зрозуміло, поки чисто умовні, створюючи більш зрозуміле зображення, орієнтує на подальшу конкретизацію вже дрібніших форм розетки.Настає та стадія роботи над малюнком, коли потрібно багато чого уточнити, виправити. Загальне враження від нього зараз таке, що просторовий характер в основному виявлений і потрібно щось більше певне. Велику форму визначають способом «обрубовкі», як сказав скульптор, «відсікаючи все зайве».Отримавши на стадії «обрубовкі» форми об'ємність малюнка, постарайтеся зберегти це враження до кінця зображення розетки. Вважаємо, що ви не забруднили малюнок безліччю «пошукових» слідів олівця, намічали лінії легко і вільно. Малюнок зараз повинен виглядати таким, що над ним можна ще довго працювати Тоновое рішення зображення розетки з акантовими листям залежить від того, як ви впораєтеся зі складнощами накопичення штрихового шару олівця.Вже неодноразово згадувалося про те, що неписьменна або скоріше байдужа моделіровка форми тоном руйнує враження об'ємності мальованої предмета. Форма в малюнку повинна «лепіться» штрихами, які прокладаються за напрямом її поверхонь, і будь-яке порушення цього правила веде до невдачі, а від неї до невпевненості в своїх можливостях. Всі ділянки зображення неминуче вимагають моделювання форми, виключаючи в тоновому малюнку лише ті, де поверхня потребує передачі відблисків і найяскравіших місць.Побудувавши конструктивну основу форми розетки, ви концентруєте увагу вже на тонове стан натури. Воно поки складніше порівняно з тим, що вам доводилося робити досі. Але в порівнянні з дилетантами (любителями) ви значно пішли вперед, багато чого дізналися і практично втілили у своїх малюнках. Дилетант, отримавши завдання намалювати розетку, не став би мудрувати, а акуратненько скопіював контури всієї моделі і оттушевал їх у країв, анітрохи не турбуючись про відповідність освітленості в натурі і малюнку. А для вас все має бути інакше, тобто правильно і грамотно.На завершальному етапі малювання розетки пропрацюйте деталі всієї форми, не допускаючи довгої затримки над якоюсь однією. Таке поступове моделювання тоном допомагає весь час бачити весь малюнок, тобто послідовне наповнення зображення щільністю штрихування тримає загальну тональність малюнка в необхідних межах.Послідовність у моделировке, «ліпленні» форми тоном, коли жодна ділянка зображуваної моделі не опрацьований до кінця, допомагає вам уникнути строкатості, яка руйнує цілісність зображення.Виконуючи малюнок подібним чином, ви маєте можливість порівнювати тональність зображення із загальним тоновим станом натури. Для цього іноді відходите від малюнка на певну відстань, що дозволяє охопити поглядом і малюнок, і натуру.Слідкуйте за відмінністю в півтонах, але не допускайте того, щоб воно «зарясніло». Якщо не слідувати системі у спостереженні натури, коли малює довго розглядає яку-небудь деталь, зір має властивість кілька «спотворювати» сприйняття і відводити від вірності в передачі півтони. Адже ми володіємо насамперед колірним зором, а зображення створюємо чорно-біле.Послідовність опрацювання форми тоном допускає можливість у ході роботи встановлювати в натурі найсвітліші і найтемніші градації світлотіні і тримати їх у полі зору. Якщо в зображенні ви не будете визначати від них похідні, пропорційні відношення, то закони контрасту, що діють при штучному освітленні гіпсової моделі особливо активно, призведуть до механічно повторює помилки в зображенні.Тоновое зображення в малюнку полягає не в ізольованому копіюванні того чи іншого ділянки, а у встановленні зв'язку між тими тонами. У кожному малюнку керуйтеся методом порівнянні, звіряйте тону по їх насиченості і светлоте. Намагайтеся завжди тренувати зір, привчаючи його схоплювати в натурі не вузьку ділянку, а більш широкий, з тим щоб тільки шляхом порівняння робити висновок про те чи іншому характері тони.Щоб малюнок розетки відповідав натурі, мало врахувати і дотримати вимогу світлотіньовий опрацювання зображення. Потрібно також урізноманітнити прийоми технічного виконання роботи олівцем. Рецептів тут наказати не можна, бо у кожної людини своє почуття, вміння бачити натуру, розуміти її, своє бажання домогтися вірної передачі тоном матеріальних властивостей предмета (фактур його поверхні).
Розеткою називається орнаментальний мотив у вигляді круглого сти ¬ лізованного квітки з однаковими Пе ¬ ками. У неї кілька осей, пересека ¬ ющіхся в центральній точці. Чотири пелюстки розетки з чашкою в середині покладені на ромбовидну поверхню.
Щоб зобразити розетку під фронталь ¬ ном положенні, впишемо її в квадрат. Центр діагоналей квадрата збігається з центром розетки. Через центр проведемо прямі допоміжні лінії, паралельні сторонам квадрата. Ориенти ¬ руясь на них, намітимо форми і розмір ча ¬ шечку квітки, пелюсток, дрібних деталей. Намічену в загальних рисах олівцем на папері розетку порівняємо з натурою, після чого прорісуем кожну її деталь, кожну форму, кожна пелюстка. Вималювати розетку в деталях, уточнивши її побудова, порівнявши всі пропорції і відповід ¬ носіння частин, перейдемо до світлотіньовими рішенням. Одним тоном прокладемо всі головні тіні. Розетка вже буде мати певний обсяг. Знову порівняємо її з натурою і уточнимо фор ¬ му. Наносимо найтемніші тіні, потім підлозі ¬ тону, світло, відблиск. Світлом і тінню виявляємо форму кожної деталі.В кінці роботи узагальнюємо малюнок. Весь час свою роботу порівнюємо з натурою, домагаючись реалістичного зображення розетки.
Малювання орнаментованих деталейМалювання орнаменту вимагає точної промальовування осей симетрії, що виявляють ¬ ся базовою основою малюнка. Кутова, осьова або центральна симетрія всег ¬ да лежить в основі орнаменту або груп його елементів.Попереднє вивчення форми предмета з фасаду дуже багато дає для розуміння форми в цілому і прийомів її побудови в перспективі. Іноді поліз-але зробити схематичну замальовку у фронтальній проекції з метою з'ясувати ¬ ня основних членувань і вузлових точок зображення. Потім, малюючи предмет, де ¬ таль або орнаментальне прикраса у скороченні під кутом або, як кажуть, в ракурсі, легше правильно побудувати скелет основних ліній.Основні лінії малюнка намічають залежно від характеру форми основи, ритму і осей симетрії моделі. Лі ¬ нії не обов'язково повинні збігатися з контурами орнаменту. Так, при сіммет ¬ ричном орнаменті на прямокутній ос ¬ нове положення центральної осі сим ¬ метрії знаходять шляхом перетину діагоналей. Таким чином, вони входять в систему основних ліній побудови. При смугових або концентричних орнаментах за основу беруть лінію одне ¬ го з найбільш характерних контурів. Тонування окремих ділянок пло ¬ кісткового орнаменту роблять легко, лише злегка намічаючи штрихами относитель ¬ ву градацію тону, і так, щоб контур ¬ ні лінії орнаменту ясно читалися. Малюнок отримує більшу виразник ¬ ність, якщо тонування виконати в іншій техніці, наприклад розведеною тушшю за допомогою кисті.Малюючи складний орнамент, при началь ¬ ном побудові складні форми расчле ¬ няют на групи, узагальнені до простих геометричних фігур. Усередині них про ¬ переводять подальшу уточнюючу про ¬ рисовку. При цьому послідовно про ¬ рісовивают симетричні частини одного характеру як з лівого, так і з правого боку до одного ступеня завершено ¬ ності. Всі допоміжні лінії про ¬ водять легкими штрихами, які мож ¬ но легко видалити. При будь-якому характері площинного орнаменту контурну лінію роблять більш темною і чіткої в порівнянні з фоном. У цьому випадку малюнок отримує необхідну завершеність. Якщо зро ¬ лать граничні лінії більш слабкими, ніж тонована частина, малюнок получа ¬ ється млявим.Об'ємні орнаментальні прикраси (ліпні або різьблені на камені, дереві) найбільш зручно малювати за допомогою дотичних або січних площин, паралельних і перпендикулярних площині основи. Якщо товщина всіх елементів орнаментальної рельєфною моделі однакова, то таких площин буде дві (на поверхні рельєфу і на його примиканні до основі), якщо ж ви ¬ хід частин рельєфу за площину основи різний, то кількість січних площин залежить від характеру мо ¬ діли. Так, січні площині мож ¬ но вводити частково, лише над найбільш хо ¬ леї виступаючими деталями моді ¬ чи. При використанні згаданих па ¬ паралельних площин обов'язкове про ¬ рисовка перпендикулярних їм перерізів в найбільш характерних місцях рельєфу. Таке поєднання площин і перерізів дозволить визначати характерні точки малюнка, через які можна проводити контурні і нарисові лінії, пів-ністю характеризують форму моделі, яку потім узагальнюють тоном.
Вибір ракурсу для замальовки розетки Характер зображення рельєфу є стилізованим зображенням листа пальми, конюшини, квітки лотоса, ромашки, троянди. Рельєфні розетки ставляться до фронтального увазі композиції, отже, їх краще всього зображати у невеликому ракурсі з бічним підсвічуванням. Складність малювання з натури полягає в зображенні тривимірної об'ємної форми на двовимірній площині аркуша паперу. Попереднє вивчення форми предмета з фасаду дуже багато дає для розуміння форми в цілому і прийомів її побудови в перспективі. Іноді поліз ¬ но зробити схематичну замальовку у фронтальній проекції з метою з'ясувати ¬ ня основних членувань і вузлових точок зображення. При малюванні будь-яких складних предметів використовуються навички конструктивного аналізу форми простих геометричних тіл (куб, куля, циліндр, конус і т. д.).
2.4 Аналіз натурної постановки. Проаналізуйте запропонований натюрморт за композицією, просторовими та пластичними співвідношеннями предметів, за кольором та тоном. 2.5 Послідовність виконання етюду. Послідовність виконання: («Передача основних обсягів розетки») 1. визначення розташування розетки на аркуші; компоновка зображення; 2. промальовування осей симетрії, що виявляють ¬ ся базовою основою малюнка симетричної розетки, начерки основних елементів рельєфу; 3. перевірка правильності побудови скелета основних ліній. 4. Передача об’єму предметів, просторових співвідношень за допомогою тону.
|
||||||||
|