Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Урок № 23

Тема: Поглиблення знань про колір, його виражальні можливості. Асоціативне сприйняття кольорів (“веселий”, “легкий”, “ніжний” тощо). «Весняне чудо-дерево»

Мета: навчати передавати настрій за допомогою кольору та його відтінків; узагальнювати форму; формувати прийоми роботи з ножицями; надавати початкове уявлення про виражальні можливості кольору та його роль у створенні художнього образу; продовжувати формувати в дітей уміння працювати у команді, аналізувати, порівнювати, узагальнювати; розвивати творчу уяву, спостережливість, акуратність, увагу; виховути почуття прекрасного; збуджувати в учнів інтерес до творчої діяльності в умовах практичної роботи.

Обладнання: навчальні плакати; репродукції картин відомих художників; навчальні роботи з методичного фонду; аудіозаписи (А. Вівальді «Цикл «Пори року. Весна», П. Чайковський «Цикл «Пори року. Березень. Квітень»); матеріали для демонстрації послідовності й техніки виконання роботи; матеріали та інструменти: кольоровий папір; простий олівець; ножиці; клей ПВА; пензель для клею; ємність для води; серветки для витирання рук і пензлів.

Хід уроку

І. Організаційний момент.

II. Актуалізація опорних знань і вмінь

1. Бесіда

– Які ви знаєте види образотворчого мистецтва?

– Якими матеріалами та інструментами користуються художники-живописці?

– Які кольори називають теплими?

– Які кольори називають холодними?

III. Вивчення нового матеріалу

1. Організація сприйняття творів мистецтва

– Так вже вийшло, що людина бачить світ кольоровим. Колір присутній майже у всьому. Уся природа навколо нас виблискує різноманітними фарбами. З найдавніших часів колір взаємопов’язаний з духовним життям людини. Люди наділяли його ритуальними і магічними властивостями, а в живописі колір є одним з головних образотворчих і виразних засобів.

– Увесь кольоровий ряд умовно можна розкласти на кольори веселки. З-поміж них виділяють основні кольори. Назвіть їх. (Жовтий, червоний, синій.) Назвіть додаткові кольори, отримані шляхом змішування основних кольорів. (Помаранчевий, зелений і фіолетовий.) Один колір впливає на сприйняття іншого. До¬даткові кольори підсилюють яскравість один одного, створюють різноманіття відтінків.

– Фарби також можуть бути «теплими» або «холодними». У теплих кольорах переважають відтінки жовтого і червоного, їх асоціюють з сонцем, вогнем, спекою, енергією, небезпекою, радістю. Холодні кольори — зелений, синій, фіолетовий. Вони нагадують лід, сніг, прохолоду. їх асоціюють з меланхолією, ніжністю та журбою.

– Колір впливає на почуття людини. Червоний колір — збуджує, зігріває, помаранчевий — тонізує, зелений — заспокоює, фіолетовий — пригнічує. Колір наповнений особливим внутрішнім змістом. Він, за словами поета Расула Рза, є «вісником печалі та вісником надії, жалоби вісником і вісником мрії».

– Як з-поміж такого розмаїття художник обирає необхідні фарби? Найголовніше, що із застосовуваних фарб художник намагається створити колірну єдність — колорит картини. «Колорит — оркестр з фарб»,— уважав російський художник Б. М. Кустодієв. Це означає, що колір, передаючи зорові відчуття видимого світла, водночас передає настрій художника.

– У Третьяковській галереї знаходиться дивовижна картина Ф. О. Малявина «Вихор». Складно переказати її сюжет. Картина відтворює не певну життєву подію, а загальний настрій і відчуття. Зображення виблискує, розсипається барвистим калейдоскопом, захоплює глядача мальовничою стихією кольору. Ми спочатку не сприймаємо фігури селянок, що йдуть назустріч вітру, нас захоплюють переливи і сплески фарб, люте колірне багаття з мазків і плям. У цьому полотні на повну силу звучить єдина колірна мелодія з безліччю відтінків. Насичений червоний колір, гарячий колорит нагадують про бурхливі драматичні події початку століття. Але це і святковий колір життєвої сили, енергії, що йде з глибин народного життя, радості буття.

– Зовсім інакше звучить колір у картині В. Е. Борисова-Мусатова «Водоймище». М’які, немов приглушені кольори створюють особливий ліричний настрій. Хмари і дерева відображені в дзеркалі води. Це той світ, що побачив художник крізь магічний кристал поезії.

– Художник створює холодний колорит із синіх, зелених, фіолетових кольорів. Мовчазні, занурені в свої мрії, дівчата завмерли біля нерухомої води. Синій колір суконь є немов відгоміном високого неба.

– Тонкі колірні переливи блакитних, фіолетових, жовтих, зеленувато-охристих фарб передають настрій легкої меланхолії та світлого суму, м’якого розслаблення і внутрішньої зосередженості.

– Так, використовуючи колір, художник впливає на наше сприйняття, пробуджуючи сильні емоції, створює хвилюючі образи, що породжують у нас думки і почуття.

IV. Закріплення вивченого матеріалу

1. Пояснення до творчого завдання

Учитель об’єднує учнів у команди. Бажано розташувати робочі столи таким чином, щоб учні кожної з команд могли спілкуватися між собою.

Кожна з команд отримує аркуш паперу великого формату з силуетним зображенням стовбура та гілок дерева. Усі аркуші різного кольору: білий, блакитний, ніжно-фіолетовий, рожевий та ін. Разом із кольоровими аркушами кожна з команд отримує папірець із «настроєм» («веселий», «ніжний», «замріяний», «легкий» тощо).

Завдання: прикрасити гілки дерева листям та квітами у тех- ниці витинанки, обираючи ті кольори паперу, що допоможуть створити відповідний настрій.

2. Колективна робота за творчим завданням

– Якщо скласти паперовий квадрат навпіл, а потім ще раз навпіл, то можна зробити витинанку у формі квадрата або кола.

– На отриманому чотирикутнику намалюйте візерунок майбутніх пелюсток.

– Він не повинен бути занадто складним і перетинати лінії згинів.

– Працюйте простим олівцем на зворотному боці паперу.

– Виріжіть квіти і листочки, користуючись схемами.

(Учитель демонструє порядок виконання роботи. Багато шарів паперу учням складно прорізати обережно. Робота потребує багато часу. Вчителю слід ненав’язливо запропонувати учням розподілити роботу між членами команди так, щоб прискорити роботу. Наприклад: один учень вирізує листя, декілька — квіти різного кольору, хтось наклеює готові елементи.

Учителеві необхідно звернути увагу учнів на різні відтінки зеленого та інших кольорів паперу для роботи, пояснивши, як від відтінку кольору залежить настрій.)

V. Підбиття підсумків

Коментар

Учні мають демонструвати вміння працювати в команді, розрізняти відтінки кольорів, свідомо обирати відтінок кольору залежно від «настрою завдання; проявляти творчу уяву, спостережливість, акуратність, увагу.




Переглядів: 823

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Урок № 22 | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.