У процесі діяльності підприємство здійснює ремонт та модернізацію основних засобів. Ремонти основних засобів залежно від обсягу і характеру робіт бувають:
· поточні;
· середні;
· капітальні.
Поточні ремонти здійснюються за необхідності і виконуються в основному власними силами. До поточних ремонтів належать дрібні роботи по заміні або виправленні окремих зношених деталей, вузлів машин, обладнання, елементів конструкції будівель та споруд, а також профілактичні ремонти й огляди.
Капітальні ремонти здійснюються з періодичністю понад один рік, при цьому здійснюються повне розбирання, зміна або відновлення всіх зношених деталей, вузлів. Капітальний ремонт основних засобів може здійснюватися двома способами:
· господарським;
· підрядним.
Господарський спосіб виконання капітального ремонту основних засобів використовується на підприємстві при незначному обсязі робіт і за наявності на підприємстві спеціалістів, кваліфікація яких дає змогу виконувати передбачені кошторисом роботи. При підрядному способі при проведенні капітального ремонту за договором залучаються спеціалізовані підприємства. Рахунки з підрядчиками здійснюються на підставі акта прийому виконаних робіт за рахунками-фактурами.
Витрати з капітального ремонту обліковуються за кожним видом основних засобів, що ремонтуються. Якщо ремонт об’єкта тільки відновлює його початковий ресурс всі затрати на такий ремонт списуються на витрати поточного періоду. Якщо під час ремонту проведено модернізацію об’єкта, що підвищує економічні вигоди його використання, то такі затрати додають до балансової вартості відремонтованого об’єкта.