Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



В С Т У П

 

Продуктивні пласти нафтових і газових родовищ представлені колекторами гранулярного, тріщинуватого і змішаного типів. Розмір фільтраційних каналів змінюється від частки мікрона до декількох сантиметрів (каверн і тріщин). Різноманітний мінералогічний склад порід-колекторів — кварцові та поліміктові пісковики, алевроліти, аргіліти, вапнякові породи. Деякі мінерали взаємодіють з промивною рідиною, внаслідок чого змінюються характеристики каналів фільтрації. Нафтонасичені пласти завжди утримують воду, насичену різними речовинами, які при з’єднанні з промивною рідиною або її фільтратом можуть утворювати осади, які закупорюють фільтраційні канали. Від якості розкриття продуктивного пласта залежить ступінь використання можливостей свердловини, рівень видобутку нафти (газу) і ступінь виробітки запасів нафти (газу) в зоні її дренування.

Успіх одержання притоку із продуктивного пласта і однозначність результатів його випробування в значній мірі залежить від стану об’єкту перед випробуванням, який визначається багатьма факторами.

Явища, які відбуваються в привибійній зоні пласта, починаючи з моменту його розкриття долотом в процесі буріння, давно вже стали предметом численних теоретичних і експериментальних досліджень як у нас, так і за кордоном. Про вплив якості робіт з розкриття пластів на одержану в кінцевому результаті продуктивну характеристику свідчить великий обсяг промислового фактичного матеріалу.

Метод розкриття пласта повинен бути повністю пов’язаний з фізико-геологічними властивостями колектора і фізико-хімічною характеристикою речовин, що його насичують. Так як мінералогічний склад порід, колекторські властивості, пластовий тиск і температура природних резервуарів змінюються в широких межах, неможливо застосовувати промивну рідину одного типу — глинистий розчин на водній основі. Особливе значення, на думку вчених, це має для карбонатних колекторів.

Відомо, що найбільші труднощі з точки зору випробування свердловин задають пласти з тріщинуватим і порово-тріщинуватим типом колектора. У даний час більшість досліджень проведено на основі гранулярного колектора при попаданні в пласт глинистого розчину без врахування фактору тріщинуватості.

Кінцевою метою буріння свердловини є одержання нафти або газу із земних надр. Одержання початкового припливу нафти і газу із пласта у великій мірі залежить від технології буріння, від складу і властивостей промивних рідин, часу дії її на продуктивний пласт, а також від якості робіт з ізоляції пластів один від одного.

Конспект лекцій з курсу “Геологічні основи розкриття продуктивного пласта” дасть можливість студентам-геологам одержати знання в області якісного розкриття продуктивного пласта, що дозволить їм успішно використовувати їх для підвищення ефективності пошуково-розвідувальних робіт на нафту і газ та покращення регіональної розробки і експлуатації родовищ нафти і газу. Базовим дисциплінами для вивчення даного курсу є: “Загальна геологія”, “Геологія нафти і газу”, “Структурна геологія”, “Нафтопромислова геологія” та інші.

Конспект лекцій написаний згідно з програмою курсу «Геологічні основи розкриття продуктивних пластів» та призначений для самостійної роботи студентів усіх форм навчання спеціальності «Геологія нафти і газу».

 

 





Переглядів: 396

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | РОЗКРИТТЯ ПРОДУКТИВНИХ ПЛАСТІВ ПРИ БУРІННІ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.121 сек.