Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Чому не зникають материки?

Щорічно річки відбирають у континентів 12 км3 твердих речовин і несуть їх у моря. Для суходолу достатньо 10 млн років, щоб уся його поверхня змилася, розчинилася і попливла разом з річковою водою в океан.

 

Характер течії річок. Напрямок, характер і здатність річок виробляти собі долину залежать перш за все від рельєфу. Напрямок течії річки визначається загальним нахилом поверхні, якою вона тече. Так, територія, якою протікає Дніпро, нахилена на південь, тому й річка тече на південь.

Чим більший похил поверхні, тим сильніше річка її руйнує, тим глибшою буде річкова долина. Гірські річки течуть в горах, де місцевість має великий похил поверхні. Тому вони мають велику швидкість і бурхливу течію. Такий характер течії обумовлює утворення глибоких і вузьких річкових долин. Сотні тисяч років йдуть на те, щоб річка прорізала в горах долину. Рівнинні річки течуть рівнинами. Рівнини мають незначний похил поверхні. Тому швидкість течії рівнинних річок невелика – близько 1 м/с. Вони течуть повільно та спокійно. Не маючи сили, достатньої для того, щоб прокласти собі прямий шлях, рівнинна річка обходить перепони і виробляє широку, але неглибоку долину, дном якої звивається її русло. Так, Дніпро нижче Києва змушений огинати виступ Придніпровської височини. Тому він відхиляється на південний схід і лише після Дніпропетровська знову повертає на південь. Рівнинними річками є також Волга, Амазонка та ін.

В природі багато річок, що починаються в горах і мають характер гірських. Але потім вони виходять на рівнину і стають рівнинними. Такими є, наприклад Дунай, Янцзи.

Пороги і водоспади. Дно річок складене різними за твердістю гірськими породами. М’якші породи легко розмиваються течією, твердіші – значно повільніше. Тверді породи (граніти, сланці) у вигляді величезних кам’яних глиб виступають з води, утворюючи пороги. Вони виникають як на гірських, так і на рівнинних річках. Пороги різко міняють характер течії. Долаючи їх, річка піниться, високо вгору летять бризки, виникають вири. У таких місцях рівнинні річки схожі на гірські. Колись пороги були і на Дніпрі. Вони виступали з води від Дніпропетровська до Запоріжжя, де Дніпро перетинає тверді кристалічні породи. Ця ділянка у 80 км була непрохідною для суден. Після побудови греблі біля Запоріжжя утворилося велике водосховище, яке поховало пороги глибоко під водою. Тепер вони не заважають судноплавству.

Якщо на річці є високий скелястий уступ, то вода з нього падає, утворюючи водоспад. Русло річки робить немовби стрибок з певної висоти. Найвищий водоспад на Землі – Анхель у Південній Америці в басейні річки Оріноко. Вода там падає з висоти 1054 м на дно глибокої ущелини. Одним із найвідоміших і найпотужніших у світі є Ніагарський водоспад у Північній Америці. Вода, що падає з уступу заввишки 50 м створює такий шум, що його чути на відстані 25 км. Недарма слово “Ніагара” індіанською означає “ гримлячи вода”. Каміння, яке крутиться у вирах, пробурило під водоспадом багатометровий котлован. В Україні невеликі водоспади є на гірських річках Карпат і Криму.




Переглядів: 2494

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Робота річок | Мал. Ніагарський водоспад

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.