Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Мал. Пустеля

 

Зона твердолистих вічнозелених лісів і чагарників лежить в субтропічному поясі й має субтропічний клімат з жарким і сухим літом і теплою, вологою зимою. Влітку переважає континентальне тропічне повітря, встановлюється суха, жарка погода. Температура липня становить +27 0С, температура січня – +10 0С. Опадів випадає 500 мм на рік. Ґрунти коричневі, бурі лісові. В рослинному покриві панують вічнозелені ліси і чагарники, які складаються з вічнозеленого дуба, сосни і кедра, суничного дерева, оливи, ялівцю. Але переважають чагарники.

Зона мусонних перемінно-вологих лісів займає східну частину материків і тягнеться через кілька географічних поясів. Клімат має значні сезонні відмінності. Зима суха і прохолодна (температури січня +8 0С), літо тепле і вологе. Часті зливи. Кількість опадів, як і температура, збільшується з півночі на південь від 500 мм до 1500 мм на рік. Ґрунти – жовтоземи і червоноземи. Ростуть широколисті вічнозелені і листопадні ліси (дуб, бук, клен, ясен, липа, горіх, сосна, смерека, ялина). З субтропічних видів ростуть кипарис, тюльпанне дерево, камфорне дерево. Проте субтропічні ліси цієї зони значною мірою знищені, а землі розорані. Тут вирощують рис, бавовник, чайний кущ, тютюн, шовковицю, цитрусові. У залишках лісів водяться мавпи, лемури, бамбуковий ведмідь панда, чорний гімалайський ведмідь, єнотоподібний собака, кабан. Багато птахів – фазани, папуги, тетереви, куріпки. На берегах озер і річок водяться чаплі, пелікани, качки, гуси, журавлі.

У зоні напівпустель і пустель, що лежить у тропічному поясі, протягом року панує сухе тропічне континентальне повітря. Наслідками цього є високі температури повітря і мізерна кількість опадів. Це призвело до широкого поширення пустель. Пустелі має виняткову посушливість. Кількість опадів там не перевищує 200 мм на рік. Влітку дуже жарко (температура липня дорівнює +33 0 С). Зима тепла (температура січня +16 0 С). Ґрунти – сіроземи. Величезні простори вкриті сипучими пісками або щебенем. З рослин, а їх дуже мало, на пісках ростуть полин, верблюжа колючка, перекоти-поле. В оазисах росте фінікова пальма, кавове дерево, акації. Тварини пустель – газелі, антилопи, шакал, смугаста гієна, лисиця фенек, тушканчик. Іноді зустрічається майже знищений страус. Багато змій (кобра, гадюка, гюрза) і ящірок.

 

Цікава географія

“Вогняний вітер” самум

Несприятливим явищем у тропічному поясі є ураганний гарячий сухий вітер – самум, що супроводжується піщаною бурею. Араби називають його “диханням смерті”. Коли він дме, температура повітря підвищується до +50 0С, а відносна вологість знижується іноді до 0 %. За таких умов різко збільшується випаровування з організму. Тоді починається сильний головний біль і може настати смерть. Лихо тому мандрівникові, якого самум настигне в дорозі.

Длясубекваторіальних поясів характерна сезонна зміна повітряних мас. Влітку, внаслідок зміщення поясів тиску, в субекваторіальні широти приходять вологі і жарки екваторіальні повітряні маси, взимку – сухі і жаркі тропічні повітряні маси. Тому влітку жарко і волого, як в екваторіальному поясі, а взимку жарко і сухо як в тропічному поясі. Такий клімат називають постійно жарким і перемінно вологим.

 

Зона саван – це рівнини, вкриті травою з окремими групами дерев і лісами в річкових долинах. Там, де період дощів триває 9 місяців і річна кількість опадів сягає 1000 мм, злаки (слонова трава і бородач) піднімаються до 3–5 м висоти. Ґрунти – червоні. Там, де вологий період скорочується до 3 місяців і річна кількість опадів становить 800 мм, трава стає нижчою – до 1м. У таких умовах ростуть баобаби й акації. Там, де вологий період триває не більше 2 місяців, а річна кількість опадів становить 300 мм, рослинний покрив утворюють колючі чагарники й акації. Трапляються також фінікова пальма і пальма дум. Тваринний світ саван багатий, особливо в Африці: антилопи, жирафи, зебри, буйволи, слони, бегемоти, носороги. Серед хижаків поширені леви, леопарди, гепарди, гієни. Багато мавп. Найбільший птах – африканський страус. З комах поширені терміти і муха цеце.

Екваторіальний географічний пояс тягнеться вузькою смугою обабіч екватора. Клімат там постійно жаркий і постійно вологий. Температура протягом року становить +25 0С. Опадів випадає до 2000 мм.

 


Читайте також:

  1. Мал. Арктична пустеля




Переглядів: 639

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Мал. Степ | Мал. Савана

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.02 сек.