Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



С-до на 31.03:13500 С-до на 31.03:3000

За березень місяць на підприємстві відбулися такі господарські операції:

1) З поточного рахунку в банку надійшла готівка в касу підприємства на виплату зарплати в сумі 2000 грн. (За даною господарською операцією відбулося збільшення на рахунку «Каса» за рахунок зменшення коштів на рахунку »Поточний рахунок», внаслідок цього на відкритих рахунках операцію №1 рознесено відповідно по Д-ту р.»Каса» та К-ту р.»Поточний рахунок».Отже, ці два рахунки є взаємопов»язані, тобто кореспондуючі, а проведена таким чином операція називається кореспонденцією рахунків)

2) Проведено виплату заробітної плати працівникам підприємства з каси у сумі 2000 грн.(За даною операцією відбулося зменшення коштів на р.”Каса” та зменшення заборгованості перед працівниками по невиплаченій зарплаті, тобто зменшення на рахунку “Розрахунки з оплати праці”. Вище на рахунках відображено цю кореспонденцію).

1. Списано виробничі запаси на потреби виробництва на суму 5000 грн.(За даною операцією зменшилась сума виробничих запасів та відповідно зросла сума незавершеного виробництва. Цю кореспонденцію також відображено на рахунках вище.)

4. Проведено збільшення статутного капіталу за рахунок резервного капіталу підприємства на суму 2000 грн. (Див. Відображену кореспонденцію на рахунках вище)

5. Проведено збільшення статутного капіталу за рахунок внесення основних засобів засновниками підприємства на суму 10000 грн. (Див. Проведену кореспонденцію вище на рахунках)

6. Проведено поповнення резервного капіталу за рахунок нерозподіленого прибутку підприємства на суму 4000 грн. (Див. Проведену кореспонденцію вище на рахунках)

7. Перераховано з поточного рахунку в банку частину суми заборгованості за товари, роботи, послуги – 2000 грн. (Див.проведену кореспонденцію вище на рахунках).

8.Придбано від постачальників виробничі запаси на суму 2500 грн.(Див. Проведену кореспонденцію на рахунках вище).

Таким чином, після проведення усіх наведених господарських операцій на кожному рахунку було підраховано суми оборотів та визначено залишки на кінець звітного періоду.

Складемо вже змінений баланс станом на 31.03 (Таблиця 3.2):

Таблиця 3.2

Баланс на 31.03.(01.04)

Актив Пасив
Статті балансу Сума Статті балансу Сума
Основні засоби Статутний капітал
Виробничі запаси Резервний капітал
Незавершене виробн. Прибуток
Каса Розрах.за товари,робо- ти, послуги
Поточний рахунок - Розрах.з оплати праці
Баланс Баланс

План рахунків

Усі рахунки обліку систематизовано у План рахунків бухгалтерського обліку (Додаток 1). Іншими словами, План рахунків – згрупований перелік можливих рахунків, на яких знаходять своє відображення усі господарські операції, активи та пасиви підприємства.

Рахунки, на яких обліковуються однорідні види об»єктів обліку, у Плані рахунків об»єднані у класи (розділи). Таких класів 10, кожен з яких має своє кодове значення: від 0 до 9.

Коди (номери) і найменування синтетичних рахунків (рахунків першого порядку) та субрахунків (рахунків другого порядку) у Плані рахунків бухгалтерського обліку наведені за десятковою системою. Першою цифрою коду визначено клас рахунків, другою – номер синтетичного рахунку, третьою – номер субрахунку. При цьому код класу і код синтетичного рахунку, тобто перші дві цифри – це той мінімум, який повинен застосовуватись для відображення (проведення в обліку) господарських операцій.

Далі необхідно розглянути сутність таких видів бухгалтерських рахунків, як синтетичні та аналітичні. Отже, для отримання за рівнем деталізації показників виділяють таку класифікацію. Таким чином синтетичні рахунки подають узагальнені відомості, аналітичні – служать (відкриваються в межах синтетичного рахунку) для деталізації даних, що містяться на синтетичних рахунках.

Окрім цього, у структурі бухгалтерського синтетичного рахунку виділяються субрахункискладові рахунка, які деталізують однорідні підгрупи об”єкта, що облічується на синтетичному рахунку

Синтетичний рахунок 20 “Виробничі запаси”
За видами сировини: зерно, молоко, тканина, сталь, скло тощо
201 “Сировина і матеріали”
За видами напівфабрикатів: заготовки, незавершені конструкції
202 “Купівельні на- півфабрикати”
За видами палива: бензин різних марок, дизпаливо, газ тощо
203 “Паливо”
За видами таки: ящики, мішки, бочки тощо
204 “Тара і тарні матеріали”
За видами будматеріалів:цегла,цемент, Пісок, вапно тощо
205 “Будівельні матеріали”
206“Матеріали,пере-дані в переробку”
За видами відповідних матеріалів.
За видами запчастин
207 “Запасні частини”
За видами відповідних матеріалів: корми, насіння міндобрива тощо.
208 “Матеріали с.-г призначення”
Субрахунки синтетичного рахунка 20
Аналітичні рахунки в розрізі суб-рахунків, що можуть відкриватися за потребою

 

 


Рис.3.3. Структурна схема синтетичного рах. 20 «Виробничі запаси»

Щоб узагальнити інформацію про синтетичний, аналітичний рахунок та субрахунок оберемо для прикладу синтетичний рахунок 20 «Виробничі запаси» і розглянемо це схематично (Рис.3.3. )

Слід зауважити, що Планом рахунків не на усіх рахунках передбачено субрахунки. Це означає, що при організації обліку на таких рахунках на кожному окремому підприємстві відкриватимуться аналітичні рахунки за видами в міру необхідності відображення господарського процесу. Окрім цього, якщо планом рахунків не передбачено субрахунок для певного виду активів чи пасивів, а підприємство вважає за необхідне виділити в обліку цей вид, воно може ввести додатковий субрахунок, використовуючи для цього наступні цифри. Наприклад, рахунок 28 “Товари” може бути доповнений субрахунком 286 “Товари на відповідальному зберіганні”.

Отже, усі рахунки згруповано в окремі класи. Таке групуваня є прив”язаним до структури балансу таким чином : показники рахунків класів 1-3 виступають в активі балансу; рахунки класів 4-6 – в пасиві. Рахунки класів 7 та 9 не виступають у балансі, оскільки методика обліку доходів та витрат передбачає згортання цих рахунків на загальний фінансовий результат.

Розглянемо зміст рахунків кожного класу зокрема.

Рахунки класу 1 “Необоротні активи” призначено для узагальнення інформації про наявність і рух основних засобів, інших необоротних матеріальних активів, нематеріальних активів, довгострокових фінансових інвестицій , капітальних інвестицій, довгострокової дебіторської заборгованості та інших необоротних активів, а також зносу (амортизації) необоротних активів.

Рахунки класу 2 “Запаси” використовуються для узагальненя інформації про наявність та рух предметів праці, що належать підприємству, що призначені для потреб виробництва, іншогго використання.

Рахунки класу 3 “Грошові засоби, розрахунки та інші активи” призначено для узагальнення інформації та наявності і руху грошових засобів ( в національній та іноземній валютах в касах, на поточному та інших рахунках в банках), грошових документів, короткотермінових векселів одержаних та фінансових інвестицій, дебіторської заборгованості, резерву сумнівних боргів та витрат майбутніх періодів.

Рахунки класу 4 “Власний капітал та забезпечення зобов”язань” призначено для узагальнення інформації про стан та рух грошових засобів різних видів власного капіталу – статутного, пайового, додаткового, резервного, вилученого, неоплаченого, а також нерозподіленого прибутку (непокритого збитку), цільових надходжень, забезпечення майбутніх витрат і платежів, страхових резервів.

Рахунки класу 5 “Довгострокові зобов”язання” передбачені для обліку даних і узагальнення інформації про: заборгованість підприємства банкам по довготермінових позиках; заборгованість по виданих довгострокових векселях та облігаціях.

Рахунки класу 6 “Поточні зобов”язання” призначено для обліку даних та узагальнення інформації про зобов”язання, які будуть погашені на протязі операційного циклу (року) , тобто на протязі дванадцяти місяців з дати балансу. На рахунках даного класу ведеться облік короткострокових позик банку, довгострокових зобов”язань, які стали поточною заборгованістю із терміном погашення на дату балансу не більше дванадцяти місяців; короткострокових векселів виданих; розрахунків з постачальниками і підрядниками; розрахунків за податками і платежами; за страхуванням; з оплати праці; з учасниками, а також інших розрахунків та операцій, доходів майбутніх періодів.

Рахунки класу 7 Доходи і результати діяльності” передбачено для узагальнення інформації про доходи від операційної, інвестиційної та фінансової діяльності підприємства, а також від надзвичайних подій. Рахунок 79 “Фінансові результати” серед усіх рахунків класу 7 є тим рахунком, на який в кінці звітного періоду (як правило, кварталу, року) списуються усі одержані доходи, зафіксовані в обліку на інших рахунках класу 7, а також усі витрати з рахунків класу 9. Таким чином, тут відбувається відображення формування фінансового результату від звичайної та надзвичайної діяльності підприємства і ні один з перелічених рахунків не виступає самостійно в балансі, оскільки чистий фінансовий результат з рахунка 79 переноситься на рахунок 44 “Нерозподілені прибутки (непокриті збитки)”, який виступає в балансі із сумою чистого фінансового результату.

Рахунки класу 8 “ Витрати за елементами” передбачені для узагальнення інформації про затрати підприємства на протязі звітного періоду.

Слід зауважити, що використовують у своєму робочому плані рахунків клас 8 не всі підприємства. Інструкцією передбачено його використання для спрощеної форми обліку та для організації обліку витрат з детальним аналізом по елементах.

 




Переглядів: 731

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Відображення господарських операцій на рахунках | Основні терміни та визначення

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.013 сек.