Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Глава 9. РЕЛІГІЯ, ОСВІТА І ОХОРОНА здоров'я

Провідне місце в соціальній структурі займають соціальні інститути (див. гл. 2). Завдяки ним людське життя стає впорядкованим, стабільним і передбачуваним, в повсякденній діяльності людини є присутній значна доля доцільності, ефективності і визначеності. За допомогою інститутів ми організовуємо свої стосунки з іншими людьми і виконуємо насущні завдання групового життя. Таким чином, існує дуже важливий зв'язок між інституціональним пристроєм суспільства і особистим досвідом його членів. Розглянемо інститути релігії, освіти і охорони здоров'я.

РЕЛІГІЯ

Священне і профанное

Релігію можна охарактеризувати як складна багаторівнева соціальна освіта, специфіка і сенс існування якого визначаються потребою суспільства у священному. Як відмічає Еміль Дюркгейм, в основі релігії лежать вірування і дії, пов'язані з явищами духовними, священними, а не мирськими. Священне - це ті аспекти соціальної реальності, які відокремлені від сфери буденного і є забороненими. Мирське (профанное) - це ті аспекти соціальної реальності, які носять звичайний і повсякденний характер. Таким чином, священне - це щось виняткове, таємниче, вселяюче трепет і навіть потенційно небезпечне - воно виходить за рамки звичного і буденного. Один і той же об'єкт або тип поведінки може бути профанным або священним: усе залежить від оцінки людей. Просфора, якщо дивитися на неї як на хліб, - річ мирська, але вона стає священною для православних як, Тіло Господнє, коли освячується під час літургії. Оскільки священне сприймається з благоговінням і трепетом, до нього можна наблизитися тільки через ритуал - соціальну дію, наказану правилами поведінки у присутності священного. У своїй релігійній поведінці люди формують соціальний світ значень і правил, якими керуються в думках, почуттях і вчинках точно так, як і в інших сферах життя.

Типи релігійних вірувань і практик

Релігійна поведінка така різноманітна, що важко собі його представити, не удаючись до якої-небудь класифікації. Хоча ніякі категорії не не в змозі дати повної картини багатства релігійного досвіду людства, соціолог Рис Макджи пропонує схему, що відрізняється глибоким проникненням в предмет і в той же час зручну. Він виділяє простій супранатурализм, анімізм, теїзм і систему абстрактних ідеалів.

Простій супранатурализм переважав в доиндустриальных суспільствах. Він включав поняття маны - невизначеної, безособової надприродної сили, яка існує в природі. За допомогою маны люди намагалися не вмилостивити духів або богів і добитися від них сприяння, а змусити надлюдську силу поступати по їх бажанню, маніпулюючи нею чисто механічно. Наприклад, вважалося, що тому, хто носить з собою лапку кролика, супроводить удача; міра удачі залежить від кольору і ваги лапки. Людині досить було просто носити лапку з собою. Аналогічним чином і в наші дні багато забобонних спортсменів користуються талісманами і складними ритуалами для того, щоб захистити себе від травм і невдач в непередбачуваних змаганнях. Мана зазвичай застосовувалася для досягнення найближчих цілей - гарної погоди, щедрого урожаю, лікування хвороби, сприятливого результату при випробуваннях, успіху в любові або перемоги в битві.

Анімізм припускає віру в духів або потойбічні істоти. Люди бачать духів в тваринах, рослинах, каменях, річках, а іноді і в собі подібних. Оскільки духи персоніфіковані і, як вважається, діють, керуючись емоційними мотивами, люди при зверненні до них зазвичай використовують ті ж прийоми, що і в людських відносинах. Духів люблять, карають, шанують, обдаровують, а лестощі, підкуп і обман можуть вважатися такими ж ефективними, як і благоговіння. Крім того, надприродну силу часто підкорюють за допомогою ритуалів, щоб змусити духів діяти потрібним людині образом.

Теїзм - віра в могутніх богів, які, як передбачається, зацікавлені в людських справах і вимагають поклоніння. Іудаїзм, християнство і іслам - це форми монотеїзму, або віра в одного бога. У них є релігійні організації, релігійні лідери, або священнослужителі, і священні писання. Старогрецька релігія і індуїзм (поширений головним чином в Індії) - це види політеїзму, або віра в безліч богів, що мають відносно однакову владу. Індуїстські божества, яким поклоняються племена, села або касти, пов'язані з певним місцем (будинком, полем або горою) або предметом (твариною або деревом).

Абстрактні ідеали в деяких релігіях знаходяться на першому плані. Вони ставлять своєю метою моральну і духовну досконалість. До цього типу належать багато азіатських релігій, включаючи даосизм, конфуціанство і буддизм. Буддизм спрямований на досягнення піднесеного стану свідомості як способу очищення і звільнення від страждань, неуцтва і егоїзму. Безрелигиозный гуманізм базується на етичних принципах. Прибічники такого підходу відкидають усі теологічні уявлення про Бога, рай, пекло і безсмертя, прагнучи до добра тут і зараз. Рай розглядається як ідеальне суспільство на Землі, а пекло - як світ, в якому панують війни, хвороби і неуцтво. Душа - це людська особистість, а безсмертя - поділа, що продовжують існувати після смерті.




Переглядів: 570

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Сім'ї з батьками-одинаками | Соціальні форми організації релігії

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.