а – мікрофосілії виявлені Дж. Шопфом в архейських породах Австралії; б – мікрофосілії з протерозойських порід Криворізького залізорудного басейну виявлені В.Рябенком і Т. Міхницькою.
Широкий розвиток у протерозої організмів сприяв формуванню нарівні з теригенними осадками органогенних карбонатних порід – доломітів. В пізньому протерозої суттєвих змін зазнав і клімат Землі, він став контрастним і набув рис зональності. Сьогодні є відомості, які свідчать про наявність впродовж пізнього протерозою трьох періодів зледенінь. Все це знаменувало перехід Землі до суттєво нової стадії геологічного розвитку, яка відома під назвою – фанерозой.
Загальні риси історії розвитку Землі у фанерозої
Нижньою віковою межею фанерозойського періоду, або як його називають – фанерозойського еона (еон – це відтинок часу тривалістю сотні мільйонів років), служить цифра 570 млн. років, і триває він досі. Даний період характеризується інтенсивним розвитком життя на Землі (табл.. 2.10). В перекладі з латинської мови фанерозой означає – видиме життя (від лат. “фанерос” – явний, видимий, “зой” – життя).