Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Рекреації

Рекреаційними зонами є ділянки суші і водного простору, призначені для організованого відпочинку населення і туризму. На території рекреаційних зон забороняється:

а) господарська та інша діяльність, що негативно впливає на навколишнє природне середовище або може перешкодити використанню їх за цільовим призначенням;

б) зміни природного ландшафту та проведення інших дій, що суперечать використанню цих зон за прямим призначенням.

Найбільшу частину рекреаційних закладів розташовують або безпосередньо на берегах водойм, або поблизу них. Водойми − центри відпочинку населення багатьох міст держави. На віддалених від міста водоймах організовують тривалий відпочинок, лікування, спортивне рибальство.

У відповідності з вимогами СНиП ІІ-60-75 (Планировка и застройка городов, поселков и сельских населенных пунктов) рекомендовані наступні навантаження на визначення розмірів території пляжів (м2/чол): 5 − на березі моря; 8 − на березі річки й озера; 4 − на березі дитячих (морських, річних, озерних) пляжів.

Кількість відвідувачів на пляжах розраховують з урахуванням коефіцієнта одночасного навантаження пляжу: 0,4 − для санаторно-курортних закладів і бальнеологічних курортів; 0,8 − для кліматичних курортів; 0,9 − для закладів відпочинку; 0,5 − для дитячих таборів.

Рекреаційні водні об'єкти характеризуються наступними властивостями:

· тин ландшафту;

· форма, глибина і площа водойми, ухил берегів, наявність пляжів;

· багатство водної фауни, тип прибережної рослинності;

· температура води, тривалість комфортних днів;

· якість води, чистота прибережної території;

· наявність природних та історичних пам’ятників;

· віддаленість від великих міст, забезпеченість транспортом і під'їздними шляхами.

При використанні водойм для відпочинку повинні виконуватись високі вимоги до якості води і певні вимоги до режиму водойм. Особливо це важливо в басейнах і в водоймах, призначених для купання й спортивного рибальства. Тому місця масового відпочинку на воді включають в зони санітарної охорони.

Водо- і грязелікарні, санаторії використовують на одного хворого 400-500 л/доб води, а іноді до 800 л/доб. В плавальних басейнах (в закритих приміщеннях) витрачають на одну людину на добу до 100 л води з урахуванням приймання душа, а на стадіонах і в спортзалах − до 50 л. При проектуванні спортивних комплексів передбачають витрати води на потреби глядачів із розрахунку до 3 л/доб.

Райони купання й рибальства повинні відрізнятись високою якістю води. Тому поблизу зон відпочинку недопустимий випуск промислових стоків або каналізаційних вод, а прибережні полоси і дно водойм слід періодично очищати.

Для таких видів спорту, як гребля, парусний спорт, водні лижі, якість води не відіграє вирішальної ролі, але, в зв’язку з тим, що вони поєднуються з купанням, до якості води у таких випадках пред’являють високі вимоги.

В ряді територій використання моторних човнів і катерів з метою охорони водойм і водотоків від забруднення пальним і мастилами і від переробки берегів хвилею різко обмежено, особливо на малих річках.

Всі зони відпочинку, які включають прибережні смуги й акваторії, повинні знаходитись під постійним контролем і спостереженням; на їх території виключається будь-яке будівництво. Ефективність цього виду водокористування далеко не завжди може бути оцінена простим економічним ефектом, так як вони служать перш за все для задоволення соціальних потреб населення.

Всяка територіальна рекреаційна система повинна бути керована. Вміле і раціональне управління розвитку об'єктів рекреацій зберігає природні ресурси від виснаження і забруднення.

Розподіл водних рекреацій охоплює розробку пропозицій з охорони атмосферного повітря, поверхневих і підземних вод, ґрунтів, рослинного і тваринного світу. Забезпечення сприятливих умов для функціонування водних рекреацій неподільне з покращенням санітарно-гігієнічних і санітарно-епідеміологічних умов, збагачення ландшафту і інших факторів.

Відпочинок населення дозволений на усіх водних об'єктах, за винятком санітарних зон, які примикають до водозаборів господарсько-питного призначення і закриті для сторонніх осіб. До закритих зон належать також частини водотоків і водойм, що використовуються для риборозведенням і деякі водні об'єкти у заповідниках.

Україна має значні рекреаційні ресурси, сконцентровані переважно в південних і західних районах, а також уздовж річок, на узбережжях озер, Чорного і Азовського морів. Незважаючи на великий рекреаційний потенціал (понад 15 % території країни), використовується він поки лише частково.

Особливе місце серед рекреаційних ресурсів займають морські пляжі, загальна довжина яких в Україні становить 1160 км, або 47 % її берегової смуги, зокрема пляжів завширшки 25 м і більше − 712 км. Пляжі морських узбереж надають можливість одночасно оздоровити 4,1 млн чол.

Значною перешкодою для рекреаційного освоєння багатьох територій є їх незадовільний екологічний стан. Це стосується Криму, Чорноморського узбережжя, Приазов'я, в яких повітря та водні об'єкти забруднені викидами промислових підприємств (особливо хімічної і нафтопереробної промисловості), автомобільного транспорту, стічними неочищеними водами, змитими мінеральними добривами й отрутохімікатами.

Одним із цінних рекреаційних регіонів є Карпатський. Проте і там інтенсивно видобуваються корисні копалини (нафта, газ, сірка, калійні солі тощо) та розміщуються підприємства для їх переробки.

На базі лісових ресурсів (40 % території) розвивається лісопереробний комплекс. По території прокладені нафто- і газопроводи. Усе це негативно впливає на чистоту повітря і води.

Крім того, для регіону характерна значна повторюваність небезпечних природних явищ − паводків, снігових лавин, селевих потоків, сильного вітру тощо. Через це рекреаційне використання регіону дещо обмежуєтеся.

Несприятлива екологічна обстановка склалася також і в басейні Дніпра, який є регіоном високої рекреаційної цінності та забезпечує водою 30 млн чол.

Згідно з природоохоронним законодавством на території рекреаційних зон заборонена господарська й інша діяльність, яка негативно впливає на природне середовище або може перешкодити використанню їх за цільовим призначенням. Режим використання рекреаційних зон визначається місцевими Радами народних депутатів відповідно до законодавства України.

Водокористування для оздоровчих, рекреаційних і спортивних потреб може бути загальним і спеціальним.

 




Переглядів: 343

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Стаття 36. Обмеження господарської та іншої діяльності в зонах санітарної охорони | Обґрунтування режимів охорони ООТ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.018 сек.