Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Фактура

Зорове сприйняття маси

При вирішенні багатьох композиційних задач велику роль відіграє врахування зорового сприйняття маси. Воно залежить від багатьох факторів. Велике значення мають розміри та форма того чи іншого предмета.

Зорова маса – властивість форми, яка визначається візуальною оцінкою кількості матеріалу, що заповнює простір в межах видимої геометричної форми. Великій за величиною формі візуально відповідає й велика маса, якщо приблизно однакові всі інші їх властивості та умови сприйняття.

Сприйняття маси змінюється й залежно від геометричного вигляду форми. Найбільшу зорову масу мають форми, наближені до куба чи кулі, та всі ті виміри які за трьома координатами рівні чи близькі між собою. Мінімальну масу мають форми, наближені до лінійних. Сприйняття маси також різне залежно від ступеню щільності наповнення фактурності форми. Зміна сприйняття маси відбувається також залежно від величини простору, що залишається вільним від матеріалу в межах даної форми. При мінімумі матеріалу простір максимально домінує: найбільшу масивність предмети мають при відсутності пустот.

Зміна маси форми залежить також від кольору, фактури та текстури матеріалу, з якого вона зроблена, та від величини предмета або елементів, що поєднуються з нею. Збільшення маси спостерігається при співставленні з даною формою предметів деталей менших розмірів. При збільшенні деталей, які співставляються, маса предмета зменшується. Всі ці зміни масивності форм ілюзорні, а не фактичні та часто використовуються при проектуванні виробів.

  Зорове сприйняття маси форми       Ілюзорне сприйняття маси форми

 

Велике значення в сприйнятті форми має фактура – властивість, що характеризує зовнішню будову поверхні форми.

Фактурність матеріалу залежить від щільності та величини мікро-викривлень поверхні. Одна з меж представляє гладкі поверхні, в яких елементи фактури такі малі, що візуально не розрізняються. Друга межа – коли елементи фактури по своїй величині сприймаються як самостійні елементи форми та їх кількість досить мала, що всіх їх можна розрізнити. В цьому випадку елементи фактури поверхні стають елементами поділу (рельєфу) поверхні.

 

Фактура поверхні

Сприйняття фактури залежить від відстані спостерігача до поверхні. При збільшенні відстані дрібні деталі перестають сприйматися як окремі елементи форми.

Фактура створює зоровий образ форми. Саме різниця фактур дає можливість розрізняти на чорно-білому зображенні воду та метал, сніг та папір. Фактура виступає активною властивістю поверхні, яка здатна впливати навіть на сприйняття пропорцій форми. Недостатня увага до властивостей форми, невдале поєднання різних матеріалів в одній формі часто призводить до поділу та дисгармонії форми.

Сприйняття фактури залежить від характеру освітлення поверхні. Наприклад, жорсткість поверхні добре видно з близької відстані при сильному бічному освітленні. Якщо збільшити кут освітлення, така поверхня буде виглядати відносно гладкою. Використовуючи в виробі ту чи іншу фактуру поверхні, проектувальник повинен враховувати ті конкретні умови, при яких вона буде сприйматися: віддаленість від спостерігача, характер освітлення та ін.

 


Читайте також:

  1. Рахунок фактура (додаток 2).




Переглядів: 1379

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Демократичні основи політичного життя суспільства. Сучасні концепції демократії. | Текстура

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.