Енергія світла (фотони) збуджують молекули хлорофілу. Суть цього в тому, що електрони атома магнію в молекулі хлорофілу переходять на більш високий енергетичний рівень-, маючи потенціальну енергію. Частина з них зразу повертається на свос місце, випромінюючи енергію у вигляді теи.іа. але значна частина електронів передає енергію хімічним сполукам для фотохімічної роботи При цьому відбувається:
1 Перетворення енергії електронів на енергію ЛТФ: фос- форшповання
ЛДФ+Ф (фосфорна кислота) + енергія -* АТФ
2 відбувається фотоліз (руйнування молекул) води:
Н20 -» ЬҐ+ОН"
40IV -> 2Н20+Ог 45
4Н* і 4е -» 4Н (атоми водню).
3. Передача енергії електронами для відновлення універсального біологічного переносника (акцептора) водню НАДФ (нікотин-амід-аденін-динуклеотид-фосфат). При поглинанні енергії ІІАДФ приєднує два атоми водню і перетворюється на [НАДФ. Нд (відновлена сполука).
Відбувається на світлі і в темряві, але світло не потрібне. За наявності вуглекислого газу, сполук НАДФ, Н2 та енергії АТФ відбувається приєднання водню до С02. Через ряд реакцій за участю ферментів утворюються різноманітні сполуки.
Хемосинтез- синтезорганічних речовин з неорганічних з використанням енергії хімічних реакцій (окислення неорганічних сполук). Цей спосіб синтезу характерний для бактерій.
1. Нітрифікуючі бактерії
кисень NH4 __,. ^ NCV+ Енергія
Повне рівняння: 2NH3 + 3Q, -* 2HN02 + 2НгО + Енергія
2. Залізобактерії
кисень
Світлові реакції фотосинтезу протікають на мембранах хлоропластів. В мембранах є хлорофіл і переносники електронів. Синтез АТО відбувається з участю мембранної АТФ-синтезази (аналогічно, як при диханні).
Темнові реакції відбуваються не на мембранах, а в основній речовині хлоропласта.
Fe'
Fe3+ + Енергія
Повне рівняння: 4FeC03+ 02+ 6H20^4Fe(OH)3 + 4C02+EHepria
Хемосинтезуючі бактерії відіграють важливу роль в біосфері, приймають участь в кругообігу речовин, збагачують грунт.
Бентос Біологія
Біосфера Ботаніка
Брунька
Бульба
Пуді, і) о корінь Вакуоля
Відділ Віруси
Вид
Гамета
Порівняльна характеристика грибів і лишайників
Гриби Лишайники
Будова тіла
Одно- або багатоклітинні (грибниця) І Слан* (багатшіяшт грибниця
1 та одноклітинні водорості)
Редуценти. їжа для людини, корм для тварин, лікарська сировина. Збільшують поглинальну властивість коренів. Збудники хвороб людини, тварин, рослин
Піонери рослинності: створкжггь середовище існування дія інших рослин і тварин, ґрунтоутворювачі. Корм для тварин. Джерело для хімічної, фармацевтичної і парфумерної промисловості. Індикатори чистоти повітря
Терміни й поняття для обов'язкового засвоєння
Лвторофи
Анатомія Антеридій
Архегоній Бактерії
Організми, які синтезують усі необхідні для їхнього життя органічні речовини з неорганічних речовин повітря, води, грушу за допомогою енергії сонячного світла (фотосинтез) або енергії хімічних процесів (хемосинтез).
Наука, що вивчас внуїрішню будову рослин. Об'єктами досліджень є клітини, тканини, органи або цілі рослини.
Чоловічий статевий орган водоростей, мохів, папоротей, хвощів, плаунів і грибів, в якому утворюються сперматозоїди. Розвивається на гаметофіті
Жіночий статевий орган у мохоподібних, папоротеподібних і голонасінних рослин. Утворюється на гаметофіті.
Мікроскопічні, переважно одноклітинні організми, прокаріоти, що разом з енньо-зеленими водоростями належать до царства дроб'янок. Для них характерна наявність клітинної стінки, цитоплазми з органеламм, різних включень, відсутність мітохондрій і хлоропластів, оформленого ядра.
Сукупність організмів, що живуть на дні в грунті водойм.
Система наук про життя в усіх його проявах на всіх рівнях організації живого: субклітинному, клітинному, тканинному, органному, організмовому, надорганізмовому.
Оболонка земної кулі, склад, структура і енергетика якої в суттєвих рисах зумовлені минулою або сучасною діяльністю живих організмів.
Наука про рослини. Окремі галузі ботаніки вивчають питання класифікації і номенклатури, еволюції і філогенезу супідрядних пригородних груп рослин (систематика рослин), видовий склад рослин (флору) окремих територій (флористика), будову й розвиток окремих орі-анів, тканин клітин (морфологія рослин, анатомія рослин, цитологія рослин, ембріологія рослин), життєдіяльність з рослинного організму (фізіологія рослин) і хімічні процеси в ньому (біохімія рослин)-Закономірності поширення окремих видів рослин вивчає географія рослин, розподіл рослинності на Землі — фітогеографія, рослинні угруповання — геоботаніка, викопні рослини палеоботаніка.
Зачаток пагона, що перебуває в стані відносного спокою. Складасться із зачаткового стебельця, що закінчується точкою росту, й зачаткових листків чи зачаткових квіток, або тих та інших.
Потовщена м'ясиста частина пагона чи кореня, в якій відкладаються запасні поживні речовини.
Потовщення бічних чи додаткових коренів, які є вмістилищем запасних поживних речовин (жоржини, батат).
Порожнина у протоплазмі рослинних і деяких тваринних клітин, заповнені клітинним соком.
У ботанічній систематиці — вища категорія (таксон), що об'єднує споріднені класи рослин.
Паразитичні живі системі доклітинної будови, виділені в самостійне і царство Vira.
Генетичне відособлена, пот енціально здатна до розвит ку форма існування живої природи, основна одиниця біологічної систематики.
Статева, або репродуктивна, клітина тваринного чи рослинного організму, що забезпечує при злитії розвиток нової особини та передачу спадкових ознак від батьків потомкам.
Гаметофіт
Статеве покоління рослин, яким властиве чергування поколінь.
Гетеротрофи
Організми, які на відміну від автотрофів, синтезують необхідні для їхнього життя речовини за рахунок готових органічних сполук.
Гіфи
Мікроскопічні о;іно- або багатоклітинні ниткоподібні утвори, з яких складаються вегетативні (грибниця, або міцелій) і плодові тіла грибів
Грибниця, або міцелій
Веі-еіативне тіло грибів.
Деревина
Комплексна тканина рослин, що складається переважно з клітин із здерев'янілими оболонками й виконує провідну, механічну, заласальну, а іноді й видільїгу функції.
Дихання
Сукупність фізіологічних процесів, що забезпечують надходження в організм з зовнішнього середовища кисню, використання його клітинами й тканинами для окислення органічних сполук і виділення з оргаюзмх вуглекислого газу
Еволюція
Необоротний процес історичного розвитку живої природи на Землі шляхом перетворення одних органічних форм на якісно інші в результаті їхньої адаптації до умов існування, що безперервно змінюються.
Екологія
Розділ біології, шо вивчає закономірності взаємовідношень організмів з навколишнім середовищем, а також організацію і функціонування надоргашзмових систем (популяцій, видів, біоценозів, біосфери).
Екологічні
фактори
Елементи середовища, що здійснюють той чи інший вплив на певні організми.
Енлоспер
Тканина в насінні рослин, у якій відкладаються запасні поживні речовини, що їх використовує зародок при своєму розвитку
Живлення
Процес поглинання і засвоєння рослинами поживних речовин, необхідних для підтримання їхньої життєдіяльності.
Життєва форма
Морфологічна будова, рослин, що склалася .8 процесі еволюції і відображає у зовнішньому вигляді пристосування їх до умов життя.
Життєвий цикл
Сукупність стадій розвитку організму між першим етапом його життя і тим самим етапом життя організму наступного покоління.
Зав'язь
Нижня частина маточки в квітці покритонасінних рослин Складається з одного або кількох плодолистиків, що зрослися.
Запилення
І Іроцес перенесення пилку з пиляків на приймочку маточки, у покритонасінних рослин і чоловічих шишок на насінний зачаток у голонасінних.
Запліднення
Процес злиття чоловічої і жіночої статевих клітин (гамет) рослинних і тваринних організмів, що лежить в основі статевого розмноження.
Зародковий мішок
Статеве покоління (жіночий і-аметофіт) покритонасінних рослин.
Зародок
У рослин—зачаток нової особини папоротеподібних та насінних рослин.
Зигота
Клітина, що утворюється внаслідок злиття чоловічої і жіночої статевих клітин (гамет), запліднене яйце
Квітка
Орган статевого розмноження покритонасінних рослин
Клітина
Основний структурний елемент рослинних і тваринних організмів, шо забезпечує їхнє відтворення, розвиток і життєдіяльність
Клітина гаплоїдна
Клітина з одинарним (гаплоїдним) набором гомологічних хромосом або (у прокаріотів) однієї хромосоми (молекули ДНК).
Клітина генеративна
У багатьох голонасінних - клітина чоловічого гаметофіту, яка ділиться з утворенням стерильної та сперматогенної клітин; у покритонасінних —клітина чоловічого гаметофіту, яка утворює ири поділі два спермії
Клітина диплоїд на
Клітина з подвійним (диплоїдним) набором хромосом. Виникає після злиття гамет.
Клітина замикаюча
Пара спеціалізованих епідермальних клітин, що оточують продихову
ЩІЛИН}'.
Клітина соматична
Нестатева клітина.
Клітина статева
Репродуктивна клітина, що забезпечує при злитті розвиток нової особини та передачу спадкових ознак від батьків потомкам
Кора
Периферична частина стебла і кореня рослин, розташована зовні від деревини.
Коренева система
Сукупність усіх коренів однієї рослини. Розрізняють стрижневу й мичкувату кореневу системи.
Кореневий волосок
Виріст клітин поверхневого шару поглинаючої зони кореня рослин.
Кореневище
Підземний багаторічний пагін, що виконує функції відкладання поживних речовин, відновлення рослин, вегетативного розмноження у багаторічних рослин.
Корінь
Один із основних вегетативних органів вищих рослий Залежно від походження розрізняють головний корінь, бічні й додаткові корені. Головний корінь розвиваєгься із зародкового корінця; додаткові - зі-стебла, листків, бульб, цибулин; бічні корені утворюються як 2-го й наступних порядків осі головного і додаткових коренів.
Ксилема Листок
Комплексна тканина рослин, що міститься в осьових органах і виконує функції проведення розчинених у воді мінеральних поживних речовин, відкладашія в запас органічних речовин і опори.
Виниклий на стеблі орган вищих рослин, найголовнішими функціями якого є фотосинтез, дихання транспірація.
Луб
Вторинна флоема, складна тканина вищих рослин, яка утворюється камбієм і виконує функції проведення органічних речовин, механічну, запасання, а почасти й виділення
Маточка
Частина квітки покритонасінних рослин, яка складається з одного або кількох зрослих між собою плодолистиків.
Мікологія
Наука, шо вивчає гриби.
Мікроскоп
Оптичний прилад для розглядання дуже дрібних живих організмів, клітин, тканин. Складається з зображувальної оптичної системи (об'єктива й окуляра) й освітлювальної системи, укріплених на штативі.
Морфологія
Наука, то вивчає зовнішню і внутрішню будову рослин і закономірності їх формоутворення в процесі індивідуального (онтогенез) та історичного (філогенез) розвитку, один з розділів ботаніки
Насінина
У івір у насінних рослин, що містить зародок
Насінний зачаток
Утвір у насінних рослин, з якого звичайно після запліднення розвивається насінина.
Обмін речовин
Закономірний порядок перетворення речовин і енергії в живих системах, спрямований на збереження і самовідтворення їх, основна ознака, живої матерії.
Оболонка
Утвір, що оточує протопласт рослинної клітини і є продуктом його життєдіяльності
Оплодень
Частина плода у рослин, яка оточує насіння або насінину Утворюється із стійок зав'язі, іноді за участю квітколожа та інших частин квітки.
Пагін
Один з основних органів вищих рослин, шо має. листостеблову структуру (стебло, листки, бруньки). Генеративний пагін несе і органи розмноження: спорангії, стробіли, квітки
Палеоботаніка, фітопалеонтологія
Галузв ботаніки, то вивчає викопні рослини, їхнє систематичне положення, спорідненість між собою, поширення на Землі в різні геологічні періоди та закономірності зміни рослинного покриву.
Паразити
Організми, які живуть на поверхні тіла (ектопаразити) або в тілі (ендопаразити) інших живих істот (хазяїв), живляться за їхній рахунок і здебільшого завдають їм шкоди.
Пилкова трубка
Трубчастий виріст пилкового зерна насінних рослин.
Пилок
Сукупність пилкових зерен насінних рослин Багазий на поживні речовини, які витрачаються під час проростання пилкових зерен.
Планктон
Сукупність організмів морських та прісноводних водойм, які населяють товщу води і не здатні протистояти перенесенню течіями.
Пластиди
Цитоплазматичні органели рослинних клітин. Часто містять пігменти: хлоропласти — хлорофіл (зелений), хромопласт, забарвлені пігментами каротиноїдами в жовтий, оранжевий, червоний колір; лейкопласта - безбарвні.
Плід
Орган покритонасінних рослин, що утворюється після запліднення з маточки та здебільшого ще й з деяких інших частин квітки внаслідок їхнього розростання та видозмінення; служить для захисту і розповсюдження насіння. Складається з зовнішньої частини - оплодня й насіння, що розвивається всередині.
Плодове тіло
Вмістилище спороносних органів у більшості сумчастих і базидіальних грибів.
Плодолистик
Листкоподібний орган у квітні покритонасінних рослин, на якому формуються насінні зачатки.
Подвійне
запліднення
Злиття одного з двох сперміїв, що утворились з однієї генеративної клітини пилкового зерна покритонасінних рослин, з ядром яйцеклітини, а другого - з ядром центральної клітини зародкового мішка або з одним із полярних ядер.
Приймочка
Верхня, дешо розширена частина маточки, яка призначена для уловлювання пилку і створення середовища для його проростання
Продих
Мікроскопічний щілиноподібний отвір н епідермісі рослин разом з двома спеціальними (замикаючими) клітинами, шо його оточують.
Ризо іди
Ниткоподібні одно- або багатоклітинні коренеподібні утвори, якими мохоподібні, лишайники, деякі водорості і гриби прикріпляються до субстрату й поглинають з нього воду і поживні речовини
Ріст
Один із проявів індивідуального розвитку організмів, пов'язаний із збільшенням їхньої живої маси.
Розвиток
Сукупність послідовних морфологічних, фізіологічних і біохімічних змін, що відбуваються в організмі моменту зародження і до кінця життя.
Розмноження
Відтворення організмом нових особин. Розмноження - одна з основних властивостей живих організмів, що забезпечує неперервність і спадкоємність життя Розрізняють статеве розмноження, при якому новий організм розвивається із зиготи, що утворилась в результати заплідненій або іноді - з незаплідненої яйцеклітини, та нестатеве розмноження, при якому процес відтворення нових особин відбувається без участі статевих клітин та без запліднення також вегетативне
розмноження, при якому з частин материнського організму утворюються ідентичні йому за своїми спадковими ознаками нові особини.
Рослини
Одна з основних груп світу живих організмів на Землі.
Рослини вищі
Листостеблові рослини, група найбільш високоорганізованих рослин.
Рослини дводомні
Роздільностатеві рослини, рослини, в яких чоловічі й жіночі генеративні органи розміщені на різних екземплярах.
Рослини однодомні
Рослини, у яких чоловічі і жіночі генеративні органи містяться на одній і тій самій рослині.
Рівноспорові
Рослини з однаковими за розміром та фізіологічними особливостями спорами.
Різноспоровість
Утворення в деяких вищих рослин двох різних за розмірами або морфологічно подібних, проте відмінних за фізіологічними особливостями спор, з яких розвиваються роздільностатеві заростки.
Сапротрофи
Рослинні організми, яю живляться органічними сполуками решток мертвих рослин і тварин або виділеннями живих.
Систематика
Наука, завданням якої є опис і упорядкування різноманітних існуючих і вимерлих видів, їх розподіл (класифікація) на певні систематичні групи (таксони) та опрацювання природної системи органічного світу.
Сорус
Група спороносних органів у рослин-спорангіїв, оогоніїв або антеридіїв, розвивається на нижній поверхні особливих листків (споролистків) і розташовуються вздовж середньої жилки листка
Спора
Мікроскопічні зачатки :рослинних організмів, які служать для розмноження і поширення рослин, а також збереження виду в несприятливих умовах.
Спорофіт
Нестатеве покоління рослин, яким властиве чергування поколінь.
Статеві органи
Органи статевого розмноження.
Стебло
Осьовий орган вищих рослин, що складається з вузлів та міжвузль і несе на собі бруньки й листки, разом з якими становить пагін.
Стробіл
Спороносний колосок у плауновидних, хвощів, насінних рослин, що несе споролистки - видозмінені листки, на яких розвиваються споротвірні органи (спорангії).
Супліддя
Зрослі між собою плода, кожний з яких утворюється з окремої квітки щільного суцвіття (шовковиця, інжир, ананас).
Суцвіття
Сукупність квіток із закономірним розміщенням на спільній осі
(стеблі).
Таксон
Група об'єктів органічного світу, пов'язаних спільністю ознак та властивостей, що дає підставу для надання їм певної таксономічної категорії.
Галом, слань
Непочленоване на стебло, листки та коріння тіло рослини.
Тичинка
Орган квітки, в якому утворюються пилкові зерна.
Тканини
Система клітин і неклітинних елементів, спільних за походженням, будовою та функціями. У рослин розрізняють асиміляційну, основну, покривну, провідну та твірну тканини.
Транспірація-
Фізіологічний процес випаровування води живими рослинами.
Фітоценоз
Рослинне угруповання, сукупність рослинних організмів на відносно однорідній ділянці, які перебувають у складних взаємовідносинах між собою, з тваринами і навколишнім середовищем.
Флоема
Привідна тканина вищих рослин, забезпечує транспорт органічних речовин.
Фотосинтез
Утворення рослинними організмами органічних речовин за допомогою світлової енергії, що поглинається хлорофілом та іншими фотосинтетичними пігментами.
Хлоропласти
Пластиди у рослин, які забарвлені хлорофілом у зелений колір і беруть участь у фотосинтезі.
Хлорофіл Цибулина
Зелені пігменти рослин, за участю яких відбувається фотосинтез
Видозмінений пагін, звичайно підземний, що має дуже вкорочене стебло (денце) з луско по дібяими, щільнорозміщеними листиками, в яких відкладаються запасні поживні речовини.
Чергування поколінь
Закономірна зміна поколінь, що розмножуються статевим шляхом, одним або кількома нестатевими поколіннями.
Шишка
Орган голонасінних, що виконує функцію статевого розмноження і являє собою видозмінений пагін, на якому містяться споролистки.
Основи екології
Характерні лікарські рослини родин вивчаемих на курсi фармацевтичноi ботанiки
bd
Макові
Мак снотворний
Papaver rhoeas
Мак дикий
Chelidonium majus
Чистотіл майський
Fagaceae
Quercus robur
*(?Р3+ЗЛ7Аб-12
v.
ТІ ЈZ " W
*$ Р 3--(6^G ,3-6)
Букові
r
Дуб пробковий
Fagus silvatica
Бук лісовий
Caryophyllaceae
Herniaria glabra
*?d"Ca(5)Co5A5.10G(2)
Гвоздичні
Грижник
Saponaria officinalis
^SC^CosAs+sG®
Мильнянка лікарська
Diantus deltoides
*oCai5)Co5Ga.5)
Гвоздіка звичайна
*$dlP5A5Ga)
Polygonaceae
Fagopyrum sagittatum
Гречкові
Гречка звичайна
*?C?P5A8.9G(3)
Polygonum aviculare
Гірчак звичайний або спориш
Polygonum bistorta
Гірчак змеїний
Polygonum hydropiper
Водяний перець
Polygonum persicaria
Гірчак почечуйний
Rheum palmatum
Ревень
Rumex conferetus
Щавель
Brassicaceae
Capsella bursa-pastoris
*9o*Ca2+2Co2+2A2+4G(2)
Капустиі
Гриціки звичайні
Erysimum canescens
Жовтушник сірий
Erysimum cheirantoides
Жовтушник лікарський
Brassicajuncea
Гірчиця сарпетська
Ericaceae
Ledum palustre
♦^Ca^Co^
A4+4;5+5 G(4o)
Вересові
Багно звичайне
Arctostaphylos uva-ursi
Мучниця звичайна
Calluna vulgaris
Верес звичайний
Vaccinium vitis idaea
Брусниця
Vaccinium myrtillus
Чорниця
Oxycoccus palustris
Журавлина болотна
Malvaceae
Gossypium
5 O Ca3+(5);(6.io)+(5j
CO(5) Ада G(2 3,5)
Мальвові
Бововник
Althaea officinales
Алтея лікарська
Euphorbiaceae
Ricinus communis
MP5A3.2
Молочайні
Рицина звичайна
c?A3_20
I
Rosaceae
Rosa cinnamomea
*$cKa5Co5A5.10a=
G(2-5)
Шипшина корична
Rosa canina
Шипшина собача
Rubus idaeus
Малина звичайна
Fragaria vesca
Полуниця лісова
Potentilla erecta
Перстач прямостоячий або калган
Potentilla tormentilla
Songuisorba officinalis
Родовик лікарський
Підродина яблуневих
Maloideae, Pomoideae
*?(?Ca5C05A5.10:c
G(2-5)
Malus domestica
Яблуня домашня
Pyrus communis
Груша звичайна
Sorbus oucuparia
Горобина звичайна
Aronia melanocarpa
Горобина чорноплідна
Crataegus sanguinea
Глід криваво-червоний
Підродина сливові
Pronoidae
♦^^CasCosA^G,
Amygdalus communis
Мигдаль солодкий
Cerasus vulgaris
Вишня звичайна
Padus racemosa
Черемха звичайна
Laurocerasus officinalis
Лавровишня лікарська
Fabaceae
Thermopes lanceolata
Т?(?Са(5)Соь2+(2) А кию) Gi(9)+i
Мишатник або
ланцетовидний
Melilorus officinalis
Буркун лікарський
Glycyrrhiza glabra
Солодка гола
Astragalus dasyanthus
Астрагал
шерстистоквітковий
Ononis arvensis
Вовчуг польовий
Galega officinalis
Козлятник лікарський
Arachis hypogaea
Арахіс або земляний горіх
Robinia pseudoacacia
Робінія звичайна ібо біла акація
Pisum sativum
Горіх посівний
Phascolus vulgaris
Квасоля звичайна
Glycine hispida
Соя щетиніста
Araliaceae
Panax ginseng
*?^Ca;Co5A5G(2)
Аралієві
Женьшень
Echinopanax elatum
Заманиха висока
Aralia mandshurica
Аралія маньчжурська
Eleutherococcus senticocus
Елеутерокок колючий
Apiaceae
Pimpinella anisum seu Anisum vulgare
•^Cao-sCosAsGQ,
Лніс звичайний або ганус
Carum carvi
Кмин звичайний
Foeniculum vulgare
Фенхель звичайний
Anethum graveolens
Кріп пахучий
Ammi visnaga
Am і зубна
Daucus carota
Морква посівна
Petroselinum crispum
Петрушка городня
Pastinaca sativa
Пастернак посівний
Coriandrum sativum
Коріандр посівний
Apium graveolens
Селера запашна
Conium maculatum
Боліголов п'ятнистий
Cicuta virosa
Цикута отруйна
Rhamnaceae
Rhamnus cathartica
MCa4Co4A4
Жостерові
Жостер проносний
*oca4Co4G(4)
Rhamnus frangula
*9^Са(5)Со(5)А5
G(4-5)
Крушина ламка
Apocynaceae
Strophantus hispidus
*9(?Ca(5)Co(5)A5G{2)
Кутрові
Щетиністий
Rauwolfia serpentina
Vinca minor
Барвінок малий
Catharanthus roseus
Катарантус рожевий
Vinca rosea
Барвінок рожевий
Nerium oleander
Олеандр звичайний
Trachonitum
cannabinum seu
Apocynum cannabinum
Кендир конопляний
Rubiaceae
Cinchona succirubra
Маренові
Хінне дерево
Coffea arabica
Кофейне дерево аравійське
Rubia tinctorum
Марена красильна
Valerianaceae
Valeriana officinalis
t?^Ca5Co(5) A3 G(3)
Валеріанові
Валеріана лікарська
Valeriana stolonifera
Валеріана пагоносна
Valeriana exaltata
Валеріана висока
Valeriana nitida
Валеріана блискуча
Solanaceae
Atropa belladonna
*$(? 08(5,00(5, A5 G(2-5,
Пасльонові
Беладона звичайна
Hyosciamus niger
Блекота чорна
Scopolia carniolica
Скополія карнеолійська
Datura stramonium
Дурман звичайний
Datura inoxia
Дурман індійський
Solanum laciniatum
Паслін дольчатий
Solanum dulcamara
Паслін солодко-гіркий
Solanum nigrum
Паслін чорний
Solanum tuberosum
Картопля
Scrophulariaceae
Digitalis purpurea
|$ 1^03(4.5,00(4.5) Аг.4.5 0(2,
Ранникові
Наперстянка пурпурова
Digitalis grandiflora
Наперстянка великоквіткова
Digitalis ferruginea
Наперстянка іржава
Digitalis lanata
Наперстянка шерстиста
Verbascum tapsiforme
Дивина скіпетровидна
Veronica officinalis
Вероніка лікарська
Linaria vulgaris
Льонок звичайний
Lamiaceae seu Labiatae
Salvia officinalis
Т?о Са(5);(з+2)
СО(5);(2'3)
А2ч-2 G(2)
губоцвітні
Шавлія лікарська
Salvia sclarea
Шавлія мускатна
Mentha piperita
М'ята перцева
Leonurus qunquelobatus
Собача кропива п'ятилопатева
Leonurus cardiaca
Т Сао.5;сс СО(з-5)
Собача кропива серцева
*$(?Cao.5;ac,CO(5)A5G,
Thymus serpyllum
t? Сао.5;о>; СО(3-5) G(2)
Чебрець плазкий
Т?^Сао.5;лСо(з.5) As G,2)
Thymus vulgaris
Чебрець звичайний
Origanum vulgare
Материнка звичайна
Lavandula officinalis
Лаванда лікарська
Orthosiphon stamineus
Нирковий чай або ортосифон тичинковий
Asteraceae
Heliantus annuus
Айстрові
Соняшник однорічний
Chamomilla recutita
Хамаміла лікарська
Chamomilla suaveolens
Хамаміла запашна
Artemisia absinthium
Полин гіркий
Artemisia cina
Полин цитварний
Artemisia vulgaris
Полин звичайний
Helichrysum arenarium
Цмин пісковий
Achillea millefolium
Деревій звичайний
Achillea submillefolium
Деревій майже звичайний або білоголовник
Sinecio platyphyllus
Жовтозілля широколисте
Calendula officinalis
Нагідки лікарські
Echinops ritro
Головатень звичайний
Rhaponticum carthamoides
Великоголовник сафлоровидний
Bidents tripartita
Череда трироздільна
Gnaphalium uliginosum
Сухоцвіт багновий
Arnica montana
Арніка гірська
Centaurea cyanus
Волошка синя
Tussilago farfare
Мати-й-мачуха звичайна
Taraxacum officinale
Кульбаба лікарська
Cichorium intybus
Цикорій дикий
Inula helenium
Оман високий
Tanacetum vulgare
Пижмо звичайне
Lappa major seu Arctium lappa
Лопух справжній
Liliaceae
Fritillaria
*(?C?)9<#W.<3+3)
A3+3G(3)
Лілійні
Рябчик
Tulipa
Тюльпан
Galega
Зірочки
Hyacinthaceae
Drimia maritima
Аз+зС(3)
Гіцинтові
Луковка надморська
Alliaceae
Allium сера
*(?с?)Рз+з A3+3G(3)
Цибулеві
Цибуля городна
Allium sativum
Часник
Asphodelaceae
Aloe arborescens
*($с?)Рз+з А3+зС(з)
Асфоделові
Алое древовидне або столітник
J
Convalliaceae
Convallaria majalis
*($<?)Рз+з
А3+зС(з)
Конвалієві
Конвалія звичайна
Poaceae seu Graminae
Zea majs
*($с?)Р2 A3G(2.3,
Злакові
Кукурудза звичайна
Пшениця
Secale cereale
Жито посівне
Avena sativa
Овес посівний
Hordemum vulgare
Ячмінь
ЗМІСТ
вступ.......................................................... з
Царство Дроб'янки..................................................... З
Відділ Бактерії............................................................. З
Відділ Ціанобактерії .................................................. 4
Форми життя...... ,____ ... ............................... ,............ §,
Поверхневий апарат клітини.................................... 5