Суть і умови використання середніх величин. Види середніх величин. Середня арифметична та умови її застосування. Властивості середньої арифметичної та спрощені способи її обчислення. Середня гармонічна і техніка її обчислення. Середня квадратична та умови її застосування.
Особливості обчислення середніх із відносних величин. Багатовимірні середні. Мода і медіана в статистиці. Обчислення моди і медіани в інтервальному ряді розподілу.
Література: [1;6; 7;10;14;15].
Тема 6. Показники варіації
Суть варіації, необхідність її статистичного вивчення. Показники варіації, техніка їх обчислення та економічний зміст. Розмах варіації, середнє лінійне відхилення, середній квадрат відхилення (дисперсія) та середнє квадратичне відхилення, коефіцієнт варіації.
Методи обчислення дисперсії. Характеристики форм розподілу.
Література: [1;2;3;4;5;8;11;18;19].
Тема 7. Ряди динаміки
Динамічний ряд як база аналізу й прогнозування соціально-економічного розвитку. Види рядів динаміки. Статистичні характеристики динамічних рядів і їх взаємозв'язок: абсолютний приріст, темпи зростання, темпи приросту, абсолютне значення одного процента приросту.
Методи обчислення середнього рівня динамічного ряду. Економічна суть та техніка розрахунку середніх значень основних характеристик рядів динаміки. Середня геометрична, техніка її обчислення та випадки застосування. Середня хронологічна, техніка обчислення та випадки застосування.
Способи обробки рядів динаміки з метою виявлення основної тенденції розвитку. Прогнозування на основі рядів динаміки. Інтерполяція та екстраполяція в статистиці.
Література: [5;6;7;8;10;11;13;15;17].
Тема 8. Індекси та їх використання
В економіко-статистичних дослідженнях
Суть індексів та їх роль у статистико-економічному аналізі. Класифікація індексів. Методологічні принципи побудови індексів. Базисні і ланцюгові індекси.
Індекси агрегатної форми. Система взаємопоєднаних індексів і визначення впливів окремих факторів.
Індекси з змінними і постійними вагами. Середньозважені індекси. Розкладання загального абсолютного приросту за факторами.
Аналіз динаміки середнього рівня інтенсивного показника. Індекси структурних зрушень.
Індекси Фішера, Ласпейреса і Пааше. Індекс споживчих цін.