Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Національні релігії. Індуїзм. Іудаїзм

Серед багатьох спроб класифікувати усі релігії найчастіше використовується така схема класифікації релігій:

і. Ранні форми релігії (родоплемінні): тотемізм, фетишизм, магія, анімізм, аніматизм, анімалізм, шаманство, культ природи, культ предків, язичництво, політеїзм.

2.Національні релігії:

*ранні національні релігії: релігія Стародавнього Єгипту, релігія народів Дворіччя, релігія Стародавньої Індії (ведична, брахманізм), давньогрецька релігія, релігія Давнього Риму, релігії доколумбової Америки та інші;

* пізні національні релігії: іудаїзм, індуїзм, джайнізм, сикхізм, конфуціанство, даосизм, синтоїзм, зороастризм.

3. Світові релігії: буддизм, християнство (у його конфесійних проявах - православ'я, католицизм, протестантизм), іслам.

4. Нетрадиційні релігії, нові релігійні рухи:

*неохристиянство: Богородична церква, церква Іісуса Христа, Новоапостольська церква та інші;

* релігії оріенталістського (східного) напрямку: Товариство свідомості Крішни, послідовники Саї Баби, центри Шрі Чінмоя, Вселенська чиста релігія;

*синтетичні релігії: Велике Біле братство, церква Єднання, Всесвітня віра Бахаї;

*езотеричні об'єднання: теософія, братство Грааля; Неоязичництво: Рідна віра, РУНвіра, Собор Рідної Віри;

*сайентологічні рухи (наукоподібні): діанетика, наука розуму, християнська наука;

* сатанізм.

Ранні національні релігії - це релігійні вірування, що охоп­лювали своїм впливом верхні та середні верстви населення у межах однієї національної держави і існували в той час, коли була можливість тримати найбільш пригнічені низи суспільства у покорі лише завдяки грубому насильству.

Пізні національні релігії - релігії, що існували в період феодальних відносин, відстоювали інтереси нації без соціаль­ного протистояння низів та верхів.

До числа найдавніших національних релігій належить індуїзм, що сповідує переважна більшість населення Індії про­тягом століть. Для початкового періоду індуїзму (його іноді називають ведичною релігією) характерним є шанування приро­ди як такої, тотожність людини і природи, і навіть творіння світу відбувається в процесі принесення в жертву першолюдини Пуруші, з різних частин його тіла. Важливого значення набу­ває та має своє продовження у наступному розвитку людства орієнтування людини на досягнення трьох основних завдань (триварга): 1) дхарма - слідування основним релігійно-мораль­ним настановам; 2) артха - все, що зв'язане з користю та ви­годою у суспільному житті; 3) кама - повне задоволення тілес­них потреб, передусім любов.

Головні джерела класичного індуїзму, окрім Вед, - це народ­ний епос «Махабхарата» і «Рамаяна», а також пурані, зведен­ня переказів.

Історично першою великою релігією, що почала викорис­товувати Одкровення, надане Богом, є іудаїзм.Організацій­ним центром його став храм на горі Сіон, жреці котрого дов­гий час збирали і редагували міфи про Ягве та його пророків. Головне джерело зведень про релігію євреїв - Біблія. Книги Старого Заповіту поділяються на три частини: 1) П'ятикнижжя Мойсея - Тора; 2) ранні і більш пізні книги пророків -Небіїм;3) інші книги - Кетубім.

Релігійна істина відображена у Десятислів'ї Мойсея, де вис­ловлені десять заповідей. У першій із них відкривався народу сам Ягве, як Бог. Це він вивів їх із Єгипту, відчинив їм шлях по морю і скинув могутність фараона і його воїнство. Хоча він близький до людей, милостивий, виявляється єдиним живим Богом, проте він невидимий і немає Йому ніякої подоби ні на небі, ні на землі. Третя заповідь: народ не повинен зображувати собі Бога як кумира. Дотримання суботи припиненням, усякої робо­ти в сьомий день (четверта заповідь) тепер було підтверджено законодавчою силою як необхідний чинник для посилення релігійного почуття, періодичного відновлення сил і надання відпочинку людині і тваринам. Повага до батьків здавна вва­жалася моральним обов'язком дітей, але тепер заповідалось, що син. навіть ставши головою сімейства, повинен так само почи­тати свою матір, як почитав батьків (п'ята заповідь).

Людське життя мало цінувалося в давнину в умовах пану­вання культу воїна, але в Біблії заповідалось: «не убий». Людина створена за подобою Божою і тому життя її повинно бути священним (шоста заповідь). Стародавній світ потопав у тваринних інстинктах, був отруєний тваринною похітливістю, а самі боги зображувалися далеко не зразками цнотливості. Це засуджува­лося, упорядковувалися відносини між чоловічою та жіночою статями, що знайшло виявлення в сьомій заповіді «не чини пе­релюбу». Власність проголошена священною, недоторканою і зло­дійство затавроване як злочин (восьма заповідь), так само як і неправдиве свідчення (дев'ята заповідь). Але новий закон не тільки засуджував зовнішню злу справу, тобто дію, а навпаки, він проникав в глибини людської душі і засуджував саму злу думку, тобто мотиви, інтереси, заповідав «не побажай» нічого такого, що огидне основним законам моральності (десята заповідь).

Релігійні свята та обряди в іудаїзмі присвячені певним под­іям в історії єврейського народу. В їх основу покладені побутові свята, пов'язані зі зміною календарного циклу. Іудейські свята супроводжуються особливими богослужіннями та обрядами.

* Обрізання - найбільш значущий іудейський обряд, що символізує союз між євреями і Богом. Це символ богообраності євреїв.

* Ритуальне обмивання - рабини приписують віруючим напередодні суботи, релігійних свят та перед молитвою здійснювати обмивання рук у мікві (спеціальний басейн з дощовою або джерельною водою).

* Йом кіпур (Судний день) - головне свято, тісно пов'язане з культом Ягве. У цей день Бог визначає долю людини на майбутній рік.

* Рош Гашана (свято Нового року) - відзначають його за дев'ять днів до Йом кіпура. В цей день Бог Ягве подумки оглядає все, а Судного дня виносить вирок.

* Суккот - свято, пов'язане зі спогадами про міфічний вихід євреїв з Єгипту, триває вісім днів.

*Ханука - відзначають під час зимового сонцестояння вісім днів. Свято повинне нагадати про запалювання перших свічок в Єрусалимському храмі. Ця подія сприймається як врятування релігії євреїв.

* Пурім - відзначають його в березні як етап підготовки до ІІесах. Свято сповнене ідеї богообраності єврейсько­го народу.

* Песах - свято, що неодноразово змінювало своє сакральне значення. Спочатку його пов'язували з весняним вигоном тварин на пасовисько, потім воно перетворилось у свято першого снопа, надалі його сталії пов'язувати з виходом з Єгипту. Песах сприймається також як родинне свято.

* Шабат - щотижневе свято суботи.

Священою книгою іудаїзму є Талмуд ( від євр. - вивчен­ня) - багатотомний збірник єврейських догматичних, право­вих, релігійно-філософських, моральних і побутових уявлень. Структурними складовими його є Мій/на та Гемара - об'ємний коментар до Старого заповіту та збірник тлумачень до трак­татів Мішни.

Іудаїзму притаманне протиставлення євреїв іншим наро­дам, неєвреїв він ставить поза законом. В сучасному Ізраїлі іудаїзм проголошенийдержавною релігією. З іудаїзмом тісно пов'язаний сіонізм - політична течія, що сформувалась в кінці XIX ст. і пропагує одну з провідних ідей іудаїзму - ідею «бо­гообраності» євреїв як вищої раси.




Переглядів: 2292

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Предмет та функції релігієзнавства | Буддизм

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.