Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Класифікація рахунків

Класифікація рахунків бухгалтерського обліку– це групування рахунків бухгалтерського обліку за певними ознаками і встановлення загальних властивостей різних груп рахунків з метою їх вивчення і правильного застосування. Багаточисленність і різноманітність об’єктів бухгалтерського обліку викликає необхідність застосування значної кількості різних рахунків. Для правильного їх використання необхідно знати призначення кожного рахунку, його структуру і економічний зміст, тобто знати, які об’єкти враховуються на даному рахунку і які, при цьому, виходять показники, характер оборотів і сальдо, значення рахунку для контролю за господарсько-фінансовою діяльністю, у визначенні собівартості продукції, у виявленні фінансових результатів тощо.

Кожен рахунок бухгалтерського обліку має багато відмінних ознак. Проте є і загальні характерні ознаки певної групи рахунків, що дає можливість здійснити їх класифікацію. Найбільш істотними ознаками, за якими здійснюється класифікація рахунків, є:

а) отримання показників про засоби або про джерела утворення засобів;

б) ступінь деталізації одержуваних показників;

в) відношення рахунків до бухгалтерського балансу;

г) призначення і структура рахунків.

Залежно від отримання показників про засоби або джерела утворення засобів всі рахунки діляться на активні, пасивні іактивно-пасивні.

Активні рахунки – рахунки бухгалтерського обліку, на яких відображаються засоби підприємства. Вони дають показники про наявність, склад і рух засобів підприємства. В активних рахунках збільшення засобів записується за дебетом, а зменшення – за кредитом. Сальдо має бути дебетовим і показується в активі балансу. Активними є рахунки: № 10 «Основні засоби», №11 «Інші необоротні матеріальні активи», №12 «Нематеріальні активи», №14 «Довгострокові фінансові інвестиції», №15 «Капітальний ремонт і будівництво», №20 «Виробничі запаси», №22 «МШП», №23 «Виробництво», №25 «Напівфабрикати». №26 «Готова продукція», №28 «Товари», №30 «Каса», №31 «Рахунки в банку» тощо.

Пасивні рахунки – рахунки бухгалтерського обліку, на яких відображаються джерела власних і позичених (тимчасово залучених) засобів. У пасивних рахунків збільшення джерел засобів записується за кредитом, а зменшення – за дебетом. Сальдо має бути кредитовим і показується в пасиві балансу. Пасивними є рахунки: №40 «Статутний капітал», №41 «Пайовий капітал», №42 «Додатковий капітал», №43 «Резервний капітал», №46 «Неоплачений капітал», №60 «Довгострокові позики», №50 «Короткострокові позики»тощо.

Активно-пасивні рахунки – рахунки бухгалтерського обліку, що мають ознаки активних і пасивних рахунків. У цих рахунках сальдо може бути дебетовим і кредитовим або одночасно дебетовим і кредитовим (розгорнуте сальдо). Наприклад, за рахунком №66 «Розрахунки за виплатами працівникам» дебетове сальдо показує суму дебіторської заборгованості і відображається в активі бухгалтерського балансу. Кредитове сальдо по цьому рахунку показує суму кредиторської заборгованості і відображається в пасиві балансу.Активно-пасивними рахунками є: №64 «Розрахунки за податками і платежами», №65 «Розрахунки за страхуванням», №372 «Розрахунки з підзвітними особами» тощо. Схему активно-пасивного рахунку і порядок здійснення за ним записів показано на рис. 3.4.

Заступенем деталізації одержуваних показників розрізняють рахунки синтетичного і аналітичного обліку.




Переглядів: 451

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Подвійний запис | Активно-пасивний рахунок

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.