Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контроль обліку власного капіталу

Основними із методів контролю обліку не тільки власного капіталу, а й усіх наявних на підприємстві активів і зобов’язань спеціалісти вважають інвентаризацію.

Інвентаризація – це перевірка і документальне підтвердження наявності та стану, оцінка активів і зобов’язань підприємства. Такий контроль є одним з елементів бухгалтерського обліку і відіграє роль обов’язкового доповнення до поточної документації господарських операцій.

Інвентаризація власного капіталу проводиться перед складанням річної фінансової звітності. За необхідності відбуваються додаткові чи позапланові перевірки.

Відповідальність за організацію інвентаризації власного капіталу несе керівник підприємства, який повинен створити необхідні умови для її проведення у стислі строки, визначити об’єкти, кількість і строки проведення інвентаризації. Головний бухгалтер відповідальний за ведення бухгалтерського обліку власного капіталу, має забезпечити дотримання норм законодавства та правил її проведення. Матеріали інвентаризації і рішення інвентаризаційної комісії щодо регулювання розходжень затверджуються керівником підприємства із включенням результатів у звіт за період, в якому закінчена інвентаризація, а також у річний звіт, та викладаються у примітках до фінансової звітності.

Для проведення інвентаризації письмовим наказом керівника створюється інвентаризаційна комісія у складі керівника підприємства чи його заступника, головного бухгалтера чи уповноваженої ним особи заступника і фахівців, добре обізнаних з обліком власного капіталу. Перед проведенням перевірки керівник збирає всіх причетних до інвентаризації осіб і проводить інструктаж з метою роз’яснення їм цілей, методів та порядку проведення, інших організаційних питань.

Інвентаризація власного капіталу полягає в перевірці наявності засновницьких і статутних документів, свідоцтв про державну реєстрацію, документів, які засвідчують і підтверджують внески до статутного капіталу.

Інвентаризація статутного капіталу полягає в підтвердженні сальдо по аналітичному обліку за кожними учасником. Тобто, інвентаризацією виявляють по відповідних документах залишки, реально вивчається обґрунтованість сум, що обліковуються на таких рахунках, встановлюються терміни виникнення зобов’язань підприємства перед власниками, реальність часток у статутному капіталі та їх власників. При інвентаризації перевіряється відповідність записів на рахунках 40 «Статутний капітал» та 46 «Неоплачений капітал», а також підтвердження цих записів первинними документами (ПКО, виписками банку, накладними, актами приймання-передачі тощо). На кінець кожного звітного року необхідно перевірити відповідність вартості чистих активів величині статутного капіталу, а також перевірити розмір статутного капіталу, з метою контролю правильності оцінки і відображення в обліку операцій із зменшення або збільшення статутного капіталу.

Крім того в акціонерних товариствах необхідно перевірити організацію аналітичного обліку в розрізі видів розміщених акцій даним установчих документів, змін і доповнень до них, звітів про випуск акцій.

Усі дані, отримані інвентаризаційною комісією під час інвентаризації, вносяться нею до інвентаризаційних описів або актів інвентаризації. Щоб виключити можливість внесення змін без відома комісії, на кожній сторінці опису або акта літерами проставляється кількість порядкових номерів позицій, записаних на цій сторінці.

Останнім етапом інвентаризаційного процесу є регулювання інвентаризаційних різниць та оформлення пропозицій щодо прийняття рішень за виявленими порушеннями. Усі рішення щодо даного питання інвентаризаційна комісія приймає на засіданні і заносить їх до протоколу. До протоколу додаються всі документи інвентаризації, а також відомість результатів інвентаризації, складена бухгалтером на основі зданих до бухгалтерії матеріалів за проведеною інвентаризацією. При підготовці пропозицій щодо врегулювання інвентаризаційних різниць комісія керується законами України і, зокрема, Інструкцією № 69, яка достатньою мірою регулює процес відображення інвентаризаційних різниць.

Матеріали інвентаризаційної комісії мають бути розглянуті і затверджені керівником підприємства у 5-денний термін. Усі прийняті рішення набирають юридичної сили і стають обов’язковими для виконання всіма працівниками підприємства після затвердження протоколу засідання комісії керівником підприємства.

Затверджені результати інвентаризації відображаються в бухгалтерському обліку підприємства в тому місяці, в якому закінчена інвентаризація, але не пізніше грудня звітного року.

Отже, інвентаризація власного капіталу є одним із найважливіших методів бухгалтерського обліку і контролю, яким забезпечується перевірка і документальне підтвердження достовірності даних бухгалтерського обліку про наявність і стан капіталу.

 

Контрольні запитання:

1. Чим обумовлено затвердження мінімального розміру статутного капіталу акціонерних товариств, чи доцільно його збільшувати (зменшувати)?

2. Чому, на Вашу думку, для нерозподіленого прибутку і непокритого збитку передбачено один рахунок 44 «Нерозподілений прибуток (непокритий збиток)»?

3. Обґрунтуйте відсутність типових форм первинних документів для обліку операцій з власним капіталом.

4. Що таке власний капітал?

5. Наведіть формулу власного капіталу.

6. На якому рахунку відображається частка несплаченого статутного капіталу?

7. Що таке статутний капітал?

8. Чим відрізняється реєстрований інереєстрований капітал?

9. Що таке резервний капітал?

10.Які складові власного капіталу?

11.Чим відрізняється пайовий капітал від статутного?

12.Що включає пайовий капітал?

13.Як впливає частка несплаченого капіталу на величину власного капіталу?

14.Як впливає величина вилученого капіталу на розмір власного капіталу?

15.Як впливає збиток на розмір власного капіталу?

16.На які цілі використовується нерозподілений прибуток?

17.Що є джерелом формування резервного капіталу?

18.Чи можливий внесок до статутною капіталу майном, основними засобами, запасами, товарами, нематеріальними активами?

19.В якому звіті наводяться дані про власний капітал підприємства?

20.За яких умов відбувається збільшення власного капіталу?

21.Як впливає на величину статутного капіталу збільшення номінальної вартості акцій?

22.Що таке емісійний дохід?

 

 





Переглядів: 1500

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Аналітичний і синтетичний облік власного капіталу та розкриття інформації у фінансовій звітності | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.