МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Пасивний транспорт незаряджених молекул
Математичний опис процесу дифузії було дано Фіком. Згідно з рівнянням Фіка, потік дифундуючої речовини визначається таким виразом:
(4.11) Вираз (4.11) - це закон Фіка для вільної дифузії, де - кількість частинок речовини (молекул), що перетинають одиничну площину за одиницю часу; - коефіцієнт дифузії; - градієнт концентрації дифундуючої речовини. Для газів і розбавлених розчинів коефіцієнт дифузії може бути визначений за формулою , , де - середня швидкість руху молекул; - середня довжина вільного пробігу молекул. Знак "-" вказує на те, що потік речовини напрямлений в бік зменшення її концентрації, тобто в бік, протилежний напрямку градієнта концентрації (рис. 4.23). Розглянемо пасивний транспорт незаряджених молекул крізь мембрану. Розподіл концентрацій молекул дифундуючої речовини при переході через мембрану показано на рис. 4.24, де використані такі позначення: - концентрації дифундуючих частинок у водному середовищі зовні і в клітині; - концентрації частинок у самій мембрані біля зовнішньої і внутрішньої її поверхонь. Рис. 6.23. Співвідношення на- Рис. 6.24. Розподіл концентрації прямків градієнта концентрації при пасивному транспорті неза- та потоку дифундуючої речови- ряджених молекул через мем- ни. брану.
З наведеного рис. 4.24 видно, що концентрація зовні клітини се перевищує концентрацію у клітині с, а в самій мембрані змінюється за лінійним законом, тобто градієнт концентрації і становить: (4.12) де - товщина мембрани. Це є, звичайно, припущенням. Концентрація частинок на поверхнях мембрани зазнає стрибок внаслідок різної розчинності речовини у водній фазі і пристінному шарі всередині мембрани. Звичайно існує пропорційний зв'язок: (4.13) де - коефіцієнт розподілу речовини між мембраною та водною фазою. Рівняння (4.11) з урахуванням (4.12) і (4.13) набуває вигляду (4.14) де - коефіцієнт проникності мембрани. Таким чином, рівняння описує пасивний транспорт незаряджених молекул крізь мембрану. Під час руху речовини крізь мембрану, частинки змушені долати не лише гідрофобний шар ліпідів, а й нерухомі шари води, що прилягають до мембрани (при-мембранні шари). Нехай речовина рухається всередину клітини з водного розчину з концентрацією се до водного розчину з концентрацією с. При цьому частинки повинні долати три дифузійні бар'єри: зовнішній примембранний шар води, саму мембрану і внутрішній примембраний шар води (рис. 4.25).
Рис.4.25. Розподіл концентрації при пасивному транспорті речовини через мембрану при наявності нерухомих примембранних шарів води. Потоки через кожний з перелічених шарів: (4.15) де коефіцієнти проникності відповідних бар'єрів. Поділимо рівняння (4.15) для потоків на відповідні коефіцієнти проникності і додамо праві і ліві частини, що дає (4.16) У стаціонарному стані не відбувається накопичення речовини, тобто а тому всі потоки рівні між собою: З іншого боку, для всієї системи в цілому (4.17) де - коефіцієнт проникності всієї системи. З рівняння (4.17) маємо (4.18) Тоді з рівнянь (4.16) і (4.18) випливає, що Величина - опір потоку речовини, що дорівнює сумі опорів складових шарів. Опір примембранних шарів пропорційний до товщини цих шарів, оскільки де для водних шарів; - коефіцієнт дифузії речовини у воді. Таким чином, проникність мембрани залежить від руху протоплазми у міжклітинному середовищі і всередині клітини, який спричиняє перемішування рідини і зменшення товщини примембранних нерухомих шарів. Пригнічування процесів життєдіяльності клітин призводить до збільшення опору і, як наслідок, до гальмування процесів пасивного переносу речовин крізь мембранні системи.
Читайте також:
|
||||||||
|