Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Рільник

Характеристика професії та умов праці. Процес вирощування зернових культур складається з таких основних технологічних операцій: обробіток ґрунту, внесення добрив, передпосівний обробіток ґрунту, сівба, догляд за посівами, збирання, обробіток зерна та соломи після збирання врожаю.

Передпосівний обробіток ґрунту включає культивацію, боронування та вирівнювання поля. Під час сівби зернових культур широко використовуються різні види сільськогосподарської техніки - сіялки, завантажувачі насіння та добрив. Догляд за посівами включає боронування, підживлення та обробіток посівів отрутохімікатами (останній проводиться строго у визначені строки). Збирання урожаю зернових культур проводиться за допомогою різних агрегатів. При цьому використовуються комбайни різних марок ("Колос", СК-5, "Нива" - прямий спосіб) або жатки (ЖВН-6, ЖНШ-6, ЖНС-6-12 - непрямий спосіб). Обробіток зерна після збирання здійснюється за допомогою очищувально-сушильних комплексів КЗС-10-20-40, сушарок СЗШ-8, СЗШ-16 тощо.

Оскільки технологічні операції під час обробітку зернових в основному механізовані, умови праці робітників переважно залежать від конструкції та спеціального оснащення агрегатів, що використовуються, про що вже йшла мова. В цілому під час обробітку зернових культур мають місце такі несприятливі фактори виробничого середовища, як висока температура, підвищений вміст

пилу та шкідливих речовин у зоні дихання, вплив шуму та вібрації, фізичне навантаження. При цьому найбільш важким і напруженим етапом є жнива.

Обробіток цукрового буряку включає п'ять основних етапів: обробіток ґрунту, внесення добрив, посів, догляд за посівами та збирання врожаю. Всі етапи роботи з обробітку цукрового буряку пов'язані з точним переміщенням агрегату по сліду маркера або міжряддями, що вимагає додаткової уваги та супроводжується нервово-емоційним напруженням. Крім того, для контролю точності пересування механізатор вимушений часто змінювати робочу позу, що сприяє швидкій втомі.

Варто відзначити фізичне навантаження під час виконання навантажувально-розвантажувальних робіт, а також операцій, пов'язаних з технічним обслуговуванням бурякозбиральних машин.

Механізатори-буряківники мають контакт з мінеральними та органічними добривами, отрутохімікатами (гербіцидами), тому особливого значення набуває герметичність кабіни, що у разі справності агрегату запобігає надходженню токсичних речовин і пилу в повітря робочої зони.

Треба також звернути особливу увагу на дотримання строків виходу людей у поле для проведення робіт по догляду за посівами після використання пестицидів, що є важливим заходом щодо запобігання професійних отруєнь. При високій температурі повітря зовні різко підвищується і температура в кабінах тракторів, яка за відсутності кондиціонерів може досягати 40°С і вище.

Для періоду збирання буряків характерна, навпаки, низька температура повітря, висока його відносна вологість, велика швидкість руху. Враховуючи, що з технологічних причин механізатор досить часто змушений виходити з кабіни, вплив метеорологічних умов у цей момент може супроводжуватися розвитком простудних захворювань.

Рівень вібрації на робочих місцях механізаторів значною мірою залежить від швидкості руху відповідних агрегатів та стану ґрунту. Як правило, найвищі рівні відзначаються під час збирання врожаю. Рівень шуму залежить переважно від марки агрегату, а також його технічної справності. Так, якщо на марках тракторів ЮМЗ-6Л, Т-70С рівень шуму коливається від 80 до 88 дБА, то при використанні тракторів старіших конструкцій шум перевищує 95 дБА, Таким чином, механізовані роботи під час обробітку та збирання цукрового

буряку супроводжуються впливом на робітників таких несприятливих факторів, як висока температура повітря, шум, вібрація, вимушена робоча поза, і вимагають значного нервово-емоційного напруження.

Під час вирощування картоплі виділяються такі етапи: обробіток грунту, внесення добрив, підготовка посадкового матеріалу, посадка, догляд за посівами, захист від шкідників, збирання, сортування і закладення на зберігання врожаю та насіннєвого матеріалу.

Підготовка ґрунту включає оранку, культивацію, боронування та внесення добрив. Цей процес механізований і відбувається з використанням колісних і гусеничних тракторів з причепами, навісними та напівнавісними агрегатами загального призначення. В цей же час на картоплесортувальному пункті відбирають посадковий

І

атеріал, який доставляють до місця посадки. Посадка проводиться і допомогою навісних саджалок (СР-4Б, СКС-4, СКМ-6 та ін.), тночасно в грунт вносяться гранульовані мінеральні добрива. Догляд за посівами полягає в досходовому і післясходовому зробітку і включає боронування, розпушування та підгортання. В їй період проводиться 2-3 сприскування рослин отрутохімікатами а допомогою штангових і вентиляторних обприскувачів) для зротьби з хворобами та шкідниками. Під час збирання врожаю використовують комбайни ККУ-2, Зружба", ККМ-4 та ін., картоплевикопувачі КТН-26, КВН-2М, ТН-1А та ін., а також картоплезбиральні машини-валкувачі УКВ-2. а проведення основних механізованих робіт при вирощуванні іртоплі витрачається понад 55% робочого часу. При цьому на всіх :апах має місце забруднення повітря пилом та газами, вплив шуму і вібрації. Кабіни не забезпечені відповідним захистом від гмосферного впливу, що влітку призводить до значного підвищення ;мператури на робочому місці. Крім того, робота на тракторах і змбайнах супроводжується вимушеним статичним положенням тіла еханізаторів, вимагає тривалого напруження уваги та швидкого, ткого управління. Робота причіплювача на картоплесаджалці також зв'язана з перерахованими вище несприятливими впливами, собливо слід відзначити вимушену незручну позу, яка в деяких шадках не виключає можливості травмування. Картоплесортувальний пункт КСП-15Б розміщується просто неба, еребирачі вручну відбирають з поверхні сортувального столу, що /хається, некондиційну бульбу, залишки ґрунту, а також рослинне

сміття. Це доводиться робити, стоячи у вимушеній зігнутій позі. Відзначається значна втома очей, оскільки стрічка транспортера і маса картоплі не контрастують за кольором. Можливе також значне забруднення рук картоплею, яка почала гнити.

Таким чином, умови праці в рільництві залежать від рівня механізації робіт, технології обробітку культур, виду та стану механізмів, що використовуються, а також від організації праці.

Оздоровчі заходи. Комплексне використання техніки, правильна експлуатація та своєчасний ремонт технічних засобів є основними оздоровчими заходами в рільництві.

Перш за все, механізатору перед початком роботи треба відрегулювати сидіння за своїм зростом, що необхідно як для попередження вимушеної робочої пози, так і для вибору оптимальної видимості орієнтирів. Для зниження рівня вібрації треба відрегулювати жорсткість сидіння, своєчасно проводити ремонт подушок сидіння, витримувати задані параметри тиску в шинах коліс. Систематичний догляд за машинами та їх своєчасний ремонт сприяють також зниженню рівня шуму. При обладнанні кабіни випарювальним кондиціонером велике значення має періодичне поповнення водою бака, вилучення осадку та промивання касет. В кабіні рекомендується також проводити щоденне вологе прибирання, що в кілька разів знижує рівень запиленості повітря в зоні дихання.

При використанні пестицидів необхідно широко проводити санітарно-просвітницьку роботу, а також дотримуватись строків виходу на оброблені поля. З метою профілактики та своєчасного виявлення можливих порушень стану здоров'я працівників необхідно проводити періодичні медичні огляди.




Переглядів: 958

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Водій автотранспорту | Оператор машинного доїння

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.