Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Малюнок 19 – Розріз двошарових тканин із різними зв'язками полотен


Двошарові тканини дуже товсті, важкі, для верхнього полотна в них використовують високоякісну пряжу, а для нижнього, зворотнього, – менш якісну, дешеву. Так підвищують теплозахисні властивості тканини без значного її дорожчання. Лицьова і зворотня сторони тканини можуть мати різний малюнок переплетення і колір.

Двошаровими переплетеннями виробляють зносостійкі та теплозахисні тонкосуконні пальтові тканини (драп), а також деякі шовкові костюмно-платтяні тканини.

 

Тканина піке – різновид двошарової тканини. Лицьова сторона тканини виробляється полотняним переплетенням. Рельєфний малюнок з тканини створюється завдяки тому, що нитки нижньої основи, розташовуючись по контуру візерунка над нитками верхнього вутка, відтягують їх вниз, утворюючи поглиблення (як у стьоганої ковдри). Малюнки тканини піке можуть бути дуже різноманітними.

 

Ворсові тканини мають на поверхні ворс із розрізанних волокон (розрізний ворс) або з ниткових петель (петельний ворс). Ворс можна отримати при розрізанні ниток вутка (уточно-ворсові тканини) або ниток основи (осново-ворсові тканини). Різновидом ворсових тканин є махрові тканини з петельними, частіше двобічним ворсом із ниток основи.

 

Тканини з уточним ворсом виробляє бавовняна промисловість. Ґрунт тканини утворюється корінною (ґрунтовою) основою ОК, яка переплітається з корінним утком УК (мал. 20). Найчастіше використовується полотняне переплетення. Ворсовий вуток УВ з великою щільністю лягає довгими перекриттями, які потім розрізають в процесі оздоблення.

Малюнок 20 – Уточноворсове переплетення до й після розрізання ворсових ниток.

 

Таким переплетенням виробляють бавовняні тканини з ворсом заввишки близько 1 мм, рівномірно розташованим по всій поверхні тканини (напівоксамит) і у вигляді рубчиків різної ширини (вельвет-корд, вельвет-рубчик).

 

Тканини з ворсом із основивиробляє шовкова промисловість. Для виробництва їх використовують саморізьблені верстати та верстати з прутками.

При утворенні двохполотенного оксамиту дві корінні основи ОК1 і ОК2 (мал. 21) переплітаються кожна зі своїм утком УК1 и УК2, створюючи два самостійні полотна. Ворсова основа ОВ переходить з верхнього полотна в нижнє і назад, зв'язуючи полотна між собою. Ніж-саморіз рухається між полотнами, розрізаючи нитки ворсової основи та розділяючи полотна на дві самостійні тканини.

Малюнок 21 – Основоворсове переплетення, отримане двохполотенним способом.

 

Способом прута отримують однополотенні ворсові тканини з розрізним або петельним ворсом (мал. 22).

Малюнок 22 – Основоворсове переплетення, отримане способом прута до і після розрізання ворсу.

 

При підйомі ниток ворсової основи ОВ в зів закладається пруток П. После того як утворюється петля з нитки ворсової основи, її закріплюють подальшими прокиданнями корінного вутка, потім пруток витягується.

Для отримання розрізного ворсу на кінці прутка є ніж, який розрізає петлі при витягуванні прутка.

 

Для ворсової основи використовують нитки з хімічних і вовняних волокон. Таким переплетенням виробляють тканини з ворсом із натурального або штучного шовку заввишки до 2 мм (оксамит), від 2 до 4 мм (плюш) і до 10 мм і більш (штучне хутро).

Завдяки ворсовому переплетенню можна отримати тканини з гарним зовнішнім виглядом, доброю зносостійкістю, оскільки ворс стійкий до стирання і добре захищає тканину від зносу. Такі тканини характеризуються підвищеними теплозахисними властивостями.

Тканини, у яких на поверхні ворс розташований у вигляді рубчиків, необхідно розкроювати так, щоб рубчик на всіх деталях одягу мав один напрямок.

 

Махрові тканинимають на поверхні петлі з ниток різної висоти. Ці тканини добре вбирають вологу; їх застосовують для рушників, купальних халатів і ін.

 

Ажурні тканиниутворюються з двох систем ниток основи стоєвої ОС (мал. 23) і ажурної, або перев'язувальної, ОП – і однієї системи ниток вутка. Нитки стоєвої системи є ґрунтом, біля якого перевиваються нитки ажурної. Ажурні тканини дуже різноманітні; з ниток, які перевиваються, на їх поверхні створюються різні візерунки з одиночним і груповим перевиванням.

Малюнок 23 – Структура ажурної тканини

 

Тканини крупновізерунчастих переплетеньвиробляють на ткацьких верстатах із жаккардовими машинами, тому їх називають також жаккардовими. Деякі тканини крупновізерунчастих переплетень мають дуже великі раппорти. Число ниток основи, які різноманітно переплітаються, в рапорті обмежується числом гачків жаккардової машини і може досягати декілька сотен. Рапорт переплетення може повторюватися по ширині тканини кілька разів, але бувають малюнки, рапорт переплетення яких займає всю ширину тканини.

Рапорт переплетення по вутку визначається числом карт, регулюючих підйом ниток основи, і в окремих випадках може складатися з декількох сотень, а іноді й тисяч ниток.

Візерунки, які утворюються на тканині цими переплетеннями, різноманітні за формою та складністю; різні орнаменти, квіткові композиції, портрети тощо. Вони можуть бути розділені на два підкласи – прості та складні.

 

Тканини простих крупновізерунчастих переплетень утворюються з однієї основи і одного вутка. Такими переплетеннями виробляються деякі шовкові, бавовняні та вовняні тканини для жіночих суконь, шовкові та напівшовкові підкладкові тканини, рушники, серветки, скатертини, тощо.

 

Тканини складних крупновізерунчастих переплетень мають візерунок, утворений із декількох систем ниток основи і вутка. Серед них розрізняють тканини дволицьові, двошарові і ворсові. Тканини складних крупновізерунчастих переплетень використовують для виготовлення суконь, а також як меблеві і декоративні.





Переглядів: 1702

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Схема 5 | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.