Зменшення капіталу підприємства-боржника може проводитися з метою:
¨ підвищення ринкового курсу акцій шляхом зменшення розміру капіталу (в акціонерних товариствах);
¨ санації балансу і отримання санаційного прибутку;
¨ згортання діяльності;
¨ концентрації капіталу в руках активних власників;
¨ приведення у відповідність обсягів власного капіталу та наявного майна;
¨ інших (проведення відповідної дивідендної політики, усунення конфліктів між учасниками товариства тощо).
Зменшення капіталу підприємства-боржника проводиться шляхом перегляду у бік зменшення номінальної вартості акцій, яке, наприклад, на відміну від подрібнення, впливає на розмір статутного капіталу.
Ця операція передбачає анулювання попередніх випусків акцій та їх обмін на акції нового випуску з меншою номінальною вартістю у співвідношенні "один до одного".
При цьому акціонерне товариство відшкодовує власнику акцій збитки, пов'язані зі зміною розміру статутного фонду. На відміну від загальноприйнятого порядку в країнах з ринковою економікою, в Україні акціонерам виплачують, як правило, тільки різницю між старим та новим номіналами акцій товариства.
Санація балансу та отримання санаційного прибутку.
Санація балансу ("чиста санація") полягає у покритті відображених у балансі збитків та створенні необхідних резервних фондів за рахунок санаційного прибутку. Вважається, що санація балансу за рахунок санаційного прибутку доцільна тоді, коли решту можливостей покриття балансових збитків вичерпано.
Санаційний прибуток - це прибуток, який виникає внаслідок викупу підприємством власних корпоративних прав (акцій, часток) за курсом, нижчим від номінальної вартості цих прав (дизажіо), у результаті їх безкоштовної передачі до анулювання, зниження номінальної вартості або у випадку отримання безповоротної фінансової допомоги від власників корпоративних прав, кредиторів та інших зацікавлених у санації підприємства.