Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядівКонтакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция


З'єднання фаз трифазних ланцюгів

Основні види з'єднання фаз трифазних ланцюгів – це з'єднання зіркою й трикутником. Фази генераторів і споживачів можна з'єднати зіркою чи трикутником незалежно одна від іншої: наприклад, генератор може бути з'єднаний зіркою, а приймач – трикутником чи зіркою. У цих схемах за позитивний напрямок ЕРС і струму вкожній фазі генератора умовно приймають напрямок від кінця фази до її початку, а в приймачі, навпаки, від початку до кінця.

З'єднання зіркою. Під з'єднанням зіркою розуміють таке з'єднання фаз генератора чи споживача, при якому кінці усіх фаз з'єднуються в загальну вузлову точку, а їхній початок – із дротами, що з'єднують генератор із споживачем. Вузлова точка називається нейтральною чи нульовою, а дріт, що з'єднує нульові точки генератора й споживача – нульовим чи зрівняльним. Дроти, що з'єднують початки фаз генератора й споживача, називаються лінійними. Схема зірки з нульовим дротом називається чотирипровідною, а без нульового проводу – трипровідною. На рис. 8.2 зображена чотирипровідна схема трифазної системи.

Напруги на затисках фаз чи генератора споживача називаються фазними (Uф), а напруги між лінійними проводами – лінійними (Uл). Фазні напруги позначають UA, UB, UC ,а лінійні напруги – UAB, UBC, UCA. Струми розділяють також на фазні й лінійні. Фазними називають струми, що протікають по фазах, а лінійні – по лінійних дротах. Фазні сили струмів позначають IAB, IBC, ICA чи Ia, Ib, Ic, а лінійні – IA, IB, IC. Застосовують також загальні позначення UФ, IФ, Uл, Iл, а у ряді випадків і деякі інші.

Установимо співвідношення між фазними й лінійними величинами при з'єднанні зіркою. Зі схеми, зображеної на рис. 8.2, видно, що при обраних додаткових напрямках струмів і напруг лінійні струми рівні відповідним фазним струмам, а лінійні напруги відповідно до другого закону Кірхгофа дорівнюють різниці відповідних фазних напруг. Використовуючи символічний метод запису, одержимо:

. (8.2)

 

 

Рис. 8.2. Схема трифазної системи, з'єднаної зіркою

 

В окремому випадку симетричної системи маємо:

За цих умов, вирішуючи рівняння (7.2) щодо комплексу напруги , знайдемо:

Аналогічно одержуємо:

 

Таким чином, при з'єднанні зіркою з рівномірним навантаженням лінійні напруги у разів більше фазних і випереджають відповідні фазні напруги на кут 30°, а лінійні й фазні сили струмів рівні.

На підставі співвідношень (8.2) на рис. 8.3, а побудована векторна діаграма напруг.

Системи фазних і лінійних напруг джерел звичайно симетричні. Приймачі ж можуть навантажувати усі фази рівномірно чи нерівномірно. При рівномірному навантаженні фаз струму у нульовому проводі немає і необхідність у такому проводі відпадає. При нерівномірному навантаженні струм у нульовому проводі є і комплекс його сили дорівнює сумі (рис. 8.3,6). У цьому випадку нульовий провід необхідний, інакше зміни навантаження в одній фазі будуть приводити до змін сили струмів і напруг в інших фазах, що на практиці є небажаним.

Відносна перевага з'єднання генераторних обмоток зіркою складається в можливості мати в споживача деяку систему напруг. Так, при з'єднанні фазних обмоток генераторів зіркою із заземленою нейтральною точкою, при фазній напрузі генератора 220 В у споживача одержимо систему напруг 220 – 380 В.

 
 


 

а) б)

 

Рис. 8.3. Векторні діаграми з'єднання зіркою

 

При інших фазних напругах генератора створюються інші системи напруг.

З'єднання трикутником.З'єднання трикутником – це таке з'єднання фаз чи генератора споживача, при якому кінець першої фази з'єднується з початком другої, кінець другої — з початком третьої і кінець третьої — із початком першої, а вузлові точки з'єднуються з лінійними дротами. На рис. 8.4 представлена схема такого з'єднання.

 

 

Рис. 8.4 Схема трифазної системи, з'єднаної трикутником

 

Установимо співвідношення між фазними й лінійними величинами при з'єднанні трикутником. Зі схеми видно, що лінійні напруги дорівнюють відповідним фазним напругам, а лінійні сили струмів, відповідно до першого закону Кірхгофа, дорівнюють різниці відповідних фазних сил струмів. Оперуючи комплексами, одержимо:

 

(8.3)


Якщо система струмів симетрична, то:

У цьому випадку, вирішуючи рівняння (8.3) щодо комплексу сили струму Iа, знайдемо:

 

Аналогічно одержимо:

Таким чином, при з'єднанні трикутником із рівномірним навантаженням лінійні сили струмів у разів більше фазних, а лінійні й фазні напруги рівні.

На підставі співвідношень (8.3) побудовані векторні діаграми напруг і сил струмів (рис. 8.5) для симетричної системи ланцюгів, з'єднаних трикутником.

 

 

Рис. 8.5. Векторна діаграма при з'єднанні трикутником

 

З'єднання фазних обмоток генератора в замкнутий трикутник можливе тільки коли сума всіх ЕРС у ньому дорівнює нулю. При неправильному з'єднанні обмоток, коли дві сусідні фази з'єднані чи кінцями чи початками, сума ЕРС у контурі дорівнює подвоєному значенню ЕРС фази. При невеликому опорі контуру це рівноцінно короткому замиканню.

Відносна перевага схеми трикутника полягає в тому, що зміна навантаження однієї фази споживача, з'єднаного трикутником, не позначається на роботі двох інших фаз, як це відбувається при з'єднанні зіркою. Зокрема, при вимиканні однієї з фаз приймача нормальний режим роботи в інших фазах зберігається.

 
Переглядів: 11642

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основні поняття й визначення | Потужність трифазних ланцюгів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.