Алюмінієві бронзи – це сплави міді з алюмінієм, які додатково можуть бути леговані нікелем, марганцем, залізом та іншими елементами. Вони мають добрі технологічні і механічні властивості та не містять в собі дефіцитних складових.
У рівноважному стані (рис.9.5) мідь з алюмінієм утворює обмежений a-твердий розчин з граничною розчинністю при нормальній температурі (20оС)9,4%Al. При вмісті понад 9,4%Al в сплавах міді з алюмінієм при температурі 565оС відбувається евтектоїдне перетворення, в результаті якого утворюється механічна суміш a-твердого розчину і крихкої g¢-фази (Cu32Al19) – евтектоїд:
b ® a + g¢. (9.2)
Рис. 9.5. Діаграма стану сплавів Cu-Al
У залежності від структури алюмінієві бронзи поділяються на одно (a)– і дво (a+g¢)–фазні.
Однофазні алюмінієві бронзи (<7...8% Al) добре деформуються пластично як у холодному, так і в гарячому стані, корозійностійкі, мають високі механічні та добрі ливарні властивості. До однофазних належать, наприклад, бронзи БрА5, БрА7.
Двофазні бронзи (>9...11% Al) характеризуються більш високою міцністю і крихкістю. Їх можна піддавати гартуванню і старінню. Наприклад, бронза БрАЖН10-4-4 зміцнюється гартуванням з температури 980оС і штучним старінням при 400оС. Після такої обробки твердість підвищується в два рази –з 200 до 400НВ.
З алюмінієвих бронз виготовляють литтям і обробкою тиском відповідальні деталі машин: шестерні, втулки, фланці.