МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Цибуля ріпчаста
Біологічні особливості.Цибуля ріпчаста–дворічна холодостійка рос-лина родини цибулевих. Її вирощують в однорічній культурі з насіння і дво-річній з сіянки. Насіння починає проростати при температурі +3 - 5 °С. Вона дуже чут-лива до бур’янів, особливо на ранніх стадіях розвитку. Інтенсивно розвива-ється при доброму освітлені , а також при достатньому і регулярному зро-шенні. Сім’ядолі чутливі до заморозків, справжні листки витримують зни-ження температури до -3 - 6 °С, але їх верхівки при цьому жовтіють і відми-рають. Оптимальна температура для проростання насіння цибулі +18 -20 °С. Сходи з’являються на 15-18 день, а при температурі нижче +10 °С – на 20-25 день. Ріст рослин і формування врожаю найкраще проходить при температурі +18-+22 °С. За нижчої температури корені цибулини розвиваються швидше, ніж листки. Підвищення температури до +30 - 35 °С затримує ріст та розви-ток рослин.
Основною біологічною особливістю цибулі ріпчастої є те, що при порів-няно сильному розвитку листової маси вона має слаборозвинену кореневу систему. Стрижневий корінь цибулі незабаром після проростання відмирає і утворюється невелика кількість бічних корінців (25- 30 шт.). Вони не прони-кають глибоко в ґрунт і знаходяться, в основному, в орному шарі. Крім того, ці корінці мають мало кореневих волосків, що призводить до слабкої здатно-сті засвоювати елементи живлення з ґрунту. Це зумовлює високу вибагли-вість цибулі до родючості ґрунту.
Сорти і гібриди цибулі ріпчастої поділяють на гострі (з підвищеним вмі-стом цукру і ефірних олій і меншою кількістю води в цибулина), солодкі і напівгострі (з більш соковитими цибулинами і меншим вмістом ефірних олій і цукру ). За тривалістю вегетаційного періоду вони поділяються на скорости-глі (до 100 днів), середньоранні (101-115), середньостиглі (116-130) і серед-ньопізні (понад 130 днів). Догляд за посівамиполягає в систематичному розпушуванні міжрядь,зрошенні, фертигації, боротьбі з бур’янами, шкідниками і хворобами.
Перше розпушування міжрядь на глибину 3-4 см проводять культивато-ром після появи 2-3 справжніх листочків. Наступні міжрядні обробітки вико-нують систематично після появи сходів бур’ янів у міжряддях і утворення ґрунтової кірки. Глибина розпушування 3 - 5 см. Посіви утримують в неза-бур’яненому стані протягом усього вегетаційного періоду.
Зрошення .Високу урожайність цибулі можна отримати тільки при зро-шенні. Цибуля ріпчаста одна з найбільш вимогливих овочевих культур щодо забезпечення вологою, оскільки її коренева система досить слабка, особливо в період формування цибулин. Найбільше вологи потребує вона у фазі 6 - 7 листків.
При диференційованому підтриманні вологості ґрунту досягається най-більший ефект. У перший період вегетації – від сходів до утворення цибулин,
кили накопичується основна маса листків, необхідно підтримувати вологість ґрунту не нижче 85 % НВ, у період формування цибулин вологість ґрунту на рівні 80 % НВ хоча і забезпечує високий врожай проте погіршує його збері-гання у зимовий період. Тому в цей період і в період дозрівання цибулин краще підтримувати вологість на рівні 70 % НВ. За 20 днів до повного дозрі-вання цибулин поливи припиняють.
Рис. 6.7. Схема посадки цибулі ріпчастої (см).
Протягом всього вегетаційного періоду змінюють глибину зволоження ґрунту: до з’явлення в рослин цибулі другого листка ґрунт зволожують на глибину до 20 см, у фазі 3 -4 листків і пізніше – до глибини 30 см. Залежно від передполивної вологості, глибини зволоження, а також схеми сівби зміню-ється і величина поливної норми.
Величина поливної норми при схемі висіву 27+27+27+50 см і розміщен-ні поливних трубопроводів у центрі крайніх міжрядь (рис. 6.7б) складає бли-зько 70-75 м3/ га, при схемі 15+15+15+60 см і розміщені поливного трубопро-воду у центрі середнього меншого міжряддя (рис. 6.7в) – 60-65 м3/га. Анало-гічна норма при схемі сівби 8+20+8+20+8+20+8+70 см (рис. 6.7г).
У період формування і дозрівання цибулин величина поливної норми при другій схемі складає 170-180 м3/га, а при третій і четвертій – 100-110м3/га (див. рис. 6.7.).
Залежно від конкретних погодних умов за вегетаційний період прово-дять 8 - 12 поливів. Удобрення.З урожаєм10т продукції з гектара цибуля виносить близько44 кг азоту, 12 кг – фосфору і 21 кг – калію. Основну масу поживних речовин вона використовує в другій половині вегетаційного періоду, коли розпочина-ється формування цибулин. Найбільше вона потребує азоту , але при надлиш-ковому азотному живлені в другій половині вегетаційного періоду можлива затримка достигання цибулин. Найбільшу кількість азоту цибуля використо-вує в перший , а калію – у другій половині вегетаційного періоду. Фосфор споживається рівномірно.
Органічні добрива (20-40 т/га) рекомендується вносити під попередник, а безпосередньо під цибулю бажано внести 20 т/ га перегною під оранку і мі-неральні добрива в дозі N120P60K60 на 1 га. При внесені тільки мінеральних добрив їх норму підвищують до N150P180K120. Повну норму фосфорних і ка-лійних добрив краще вносити восени. Цибуля не переносить високої концен-трації ґрунтового розчину, тому азотні добрива рекомендується вносити не одноразово, а у вигляді підживлення з поливною водою.
Для фертигації рекомендується дворазове підживлення: перше – у фазі 2
- 4 листків (N20P10K10), друге – на початку утворення цибулин (P20K20). Цибуля також добре реагує на внесення мікроелементів – марганцю і
кобальту.
|
||||||||
|