Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Пошкодження м'язів і сухожиль.

Пошкодження опорно-рухового апарату при заняттях спортом.

ЛЕКЦІЯ 3

 

ПЛАН ЛЕКЦІЇ

І. Пошкодження м'язів і сухожиль.

ІІ. Переломи кісток. Види класифікацій.

ІІІ. Забій суглоба, гемартроз.

ІV. Розтягування капсульно-зв'язкового апарату.

V. Вивихи.

 

На попередній лекції ми визначили, що найбільш актуальною та важливою задачею в подальшому розвитку спорту є зниження травматизму, факторів ризику при заняттях фізичними вправами. Основний шлях тут - профілактика травм і захворювань.

Ефективність боротьби з травмами у спорті багато в чому залежить від узгодженості роботи лікарів, тренерів, реабілітологів і самих спортсменів. При цьому на тренера і реабілітолога покладається основна функція в реалізації практичних заходів щодо профілактики травм і проведенні спеціальних реабілітаційних заходів після ушкоджень і захворювань. Для вирішення цих завдань їм необхідно знати основні прояви, причини та умови, за яких виникають різні травми, і розбиратися в особливостях проведення спеціальної реабілітації у спортсменів. Крім того, вони повинні вміти правильно надавати першу допомогу, так як від її вмілого надання в чому залежить результат лікування і терміни відновлення спортивної працездатності.

Пошкодження м'язів і зв'язкового апарату у спортсменів насамперед можуть бути наслідком зовнішнього впливу в результаті прямої або непрямої (раптової, різкою) травми (макротравма). Вони можуть виникнути також у результаті незначного напруги на тлі дегенеративно-дистрофічних процесів, які призводять до зменшення механічної міцності уражених ними структур і тканин, або в результаті багаторазових субмаксимальних перевантажень (так звана прихована травма).

Розвиток травматичних ушкоджень м'яких тканин підрозділяється на три стадії: гостра, хронічна довгострокова і гостра хронічна.

Гостра стадія раптової травми виникає в результаті різкого перевантаження або макротравми.

Хронічна довготривала стадія виникає, коли збільшуються навантаження та послаблюють тканини, і це призводить до мікротравми і супроводжується запаленням тканин.

Гостра хронічна стадія включає велике фізичне навантаження і раптове надмірне навантаження.

Ушкодження (розриви) м'язів бувають повними і неповними, вони локалізуються, як правило, в області м'язового черевця або в місці переходу м'яза в сухожилля. Найчастіше до розриву схильні м'язи, які знаходяться в скороченому стані, наприклад чотириглавий м'яз стегна або прямий м'яз живота при падінні на спину (при стрибках у висоту та довжину, боротьбі, ігрових видах спорту), литковий м'яз (при стрибках у довжину і висоту), двоголовий та триголовий м'язи плеча (у легкій і важкій атлетиці, гімнастиці). Розриви м'язів спостерігаються також при переломах кісток зі значним зміщенням уламків і при вивихах. Клінічно відзначаються локальна болючість і порушення функції м'яза різного ступеня. Дефект м'яза на місці пошкодження збільшується при його скороченні. При повному розриві одного кінця м'яза або відриві його від кістки, м'яз скорочується в сторону іншого кінця прикріплення і вибухає у вигляді щільного валика. Розтягання м'язів виникають в результаті різкого збільшення натяжіння при їх скороченні або під дією великої сили на розтягування. При цьому страждають місця з'єднання м'язів з сухожилками.

Розтягування м'язів виникають в результаті різкого збільшення натяжіння при їх скороченні або під дією розтягування великої сили. При цьому страждають місця з'єднання м'язів з сухожиллями.

Закриті ушкодження сухожиль виникають як від прямої травми (удар по напруженому сухожилку), так і в результаті активного м’язового скорочення на тлі дегенеративно-дистрофічних процесів. Можливими причинами пошкоджень сухожиль є схильність тканин до ушкоджень внаслідок мікротравм, нераціональний розподіл фізичного навантаження, дегенеративні зміни внаслідок перенапруги, а також відсутність підготовки (відповідної розминки) м'язів до виконання фізичного навантаження. Невідповідність між витривалістю м’яза і величиною навантаження може мати такі наслідки:

а) розвиток тендінозов у вільних від окістя місцях прикріплення сухожилків;

б) відрив місць прикріплення сухожилків з кістковими фрагментами і без них;
в) неповний і повний розрив сухожилля;

г) розрив фасцій з утворенням м'язової кили;

д) розтягнення або розрив м'язових волокон.

Фасція - це сполучнотканинна оболонка, що покриває м'яз. Найчастіше причиною розриву фасції і формування кили м'язів служить прямий удар по м'язу. Кила м'яза при заняттях спортом виникає, якщо в результаті травми стався розрив фасції цього м'яза. Трапляються такі розриви і під час старту бігунів. Зрідка кила м'язів виникає після оперативних втручань.
М'язові пучки вибухають через розірвану фасцію і при скороченні м'яза утворюється випинання у вигляді напівсфери. При промацуванні воно еластичне, ущільнюється під час скорочення м'яза. Виникають кили м'язів зазвичай на стегні, при розриві широкої фасції стегна, і на гомілці. У звичайних людей досить часто такі кили не порушують життєдіяльність і не потребують лікування.

У спортсменів, у зв'язку з високими вимогами до функції м'яза, лікування практично завжди оперативне. Часто просто зшити фасцію буває важко, або шов неміцний. У цих випадках вдаються до пластичних операцій, вид і обсяг яких залежить від кваліфікації хірурга та наявності трансплантатів.
Мігелозами називають хворобливі ущільнення у вигляді вузликів у м'язі. Вважається, що ущільнення в м'язі виникають внаслідок неправильних навантажень. У штангістів, волейболістів, тенісистів, гандболістів такі вузлики виникають в м'язах плечового поясу. А у тих спортсменів, які більше навантажують нижні кінцівки (біг, стрибки, футбол) мігелози виникають у м'язах ніг, тазового поясу. У решти найчастіше хворобливі ущільнення виникають в області трапецієподібного м'яза, м'язах спини.

Для профілактики мігелозів м'язи перед великим навантаженням необхідно повноцінно розігрівати, а після навантаження виконувати масаж. Той же масаж застосовується і для лікування мігелозов, причому масаж може бути болючим. Використовується фізіотерапевтичне лікування.

Тендиніт (лат. tendo - сухожилля) - син. тендіноз - один з компонентів цілого ряду станів. Найчастіше - це дегенеративний процес в тканині самого сухожилля. Первісною реакцією сухожилля на хронічні перевантаження є набряк і мікроскопічне розщеплення колагену зі змінами в навколишній слизовій оболонці. У більш важких випадках розвивається слизова дегенерація, коли центральна частина сухожилля
замінюється желеподібним слизовим осадом.

Найчастіше травматизація сухожиль відбувається при ушкодженні:

• сухожилків двоголового м'яза плеча, при якому відбувається розрив сухожилля проксимального кінця довгої головки, потім розрив дистального кінця сухожилля і рідше - короткої головки;

• ахілового (п'яткового) сухожилля, яке може наступити внаслідок прямої травми або при м'язовому перенапруженні;

• при розриві сухожилля чотириголового м'яза - таке ушкодження носить характер разволокнення і сухожильна частина розгинального апарату виглядає «розтягнутою», плюсклою.

При пошкодженні сухожильно-м'язового апарату клінічно відзначається «хрускіт» та біль у момент м'язового скорочення, сила м'язів послаблюється. При активному скороченні пошкодженого м'яза його фізіологічний контур деформується: так при розриві, наприклад, в проксімальному відділі укорочений контур «зміщується» у дистальному напрямку, а при відриві дистального сухожилля - в ​​проксимальному. На рентгенограмах іноді можна побачити невелику кісткову тінь кортикальної пластинки місця прикріплення.

 




Переглядів: 3510

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Сензитивність (пізньолат. Sensitivus - чутливий) вікова - оптимальне поєднання умов для розвитку психічних процесів і властивостей, притаманних певному віковому періоду. | Пост-тибіальний тендиніт.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.