Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Розділ 2.1. Загальні відомості про надзвичайні ситуації

2.1.1. Основні терміни і визначення

 

Надзвичайна ситуація (НС) - порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об'єкті або території, спричинене аварією, катастро-фою, стихійним лихом чи іншою небезпечною подією, яка призвела (може призвести) до загибелі людей та (або) значних матеріальних втрат.

Класифікація надзвичайних ситуацій - система, згідно з якими НС поділяються на класи і підкласи залежно від їх характеру.

Класифікаційна ознака НС - технічна або інша характеристика аварій-ної ситуації, що дає змогу віднести її до надзвичайної.

Порогове значення класифікаційної ознаки НС - визначене в уста-новленому порядку значення технічної або іншої характеристики конк-ретної аварійної ситуації, що дає змогу віднести її до надзви­чайної.

Екстремальна подія техногенного, екологічного або природного характеру - подія, що заключається в істотному різкому відхиленню від норми проходження процесів або явищ.

Під нормою треба розуміти таке проходження процесів або явищ, до якого населення і виробництво пристосувались шляхом тривалого досліду або спеціальних науково-технічних розробок.

Техногенна надзвичайна ситуація - стан, при якому внаслідок виник-нення джерела техногенної надзвичайної ситуації на об'єкті, визначеній території або акваторії порушуються нормальні умови життя і діяльності людей, виникає загроза їх життю і здоров'ю, нано­ситься шкода майну населення, економіці і довкіллю.

Джерело техногенної надзвичайної ситуації - небезпечна техно­генна подія, внаслідок чого на об'єкті, визначеній території або акваторії виник-ла техногенна надзвичайна ситуація.

Аварія - небезпечна подія техногенного характеру, що створює на об'єкті, території або акваторії загрозу для життя і здоров'я людей і приво-дить до руйнування будівель, споруд, обладнання і транспорт­них засобів чи завдає шкоди довкіллю.

Катастрофа - велика за масштабом аварія чи інша подія, що приз­водить до тяжких, трагічних наслідків.

Техногенна небезпека -стан, внутрішньо притаманний технічній систе-мі, виробничому або транспортному об'єкту, що реалізується у виді дії ураження джерела техногенної НС на людину і довкілля при його виник-ненні, або у виді прямої чи побічної шкоди для людини і навколишнього природного середовища в процесі нормальної експлуатації цих об'єктів.

Фактор ураження джерела техногенної надзвичайної ситуації –скла-дова небезпечної події, що характеризується фізичними, хімічни­ми і біо-логічними діями і проявленнями, які виражені відповідними параметрами.

Дія ураження джерела техногенної надзвичайної ситуації - нега­тив-ний вплив одного або сполучених факторів ураження джерела тех­ногенної надзвичайної ситуації на життя і здоров'я людей, сільсько­господарських тварин і рослин, суб'єкти господарської діяльності та навколишнє природ-не середовище.

Зона техногенної надзвичайної ситуації - територія чи акваторія, в ме-жах якої діє негативний вплив одного або сполучених факторів ураження джерела техногенної надзвичайної ситуації.

Природна надзвичайна ситуація - обстановка на визначеній території або акваторії, що склалася у разі виникнення джерела при­родної надзви-чайної ситуації, яка може потягти або потягла людські жертви, нанести шкоду здоров'ю людей і довкіллю, а також привести до значних матеріа-льних втрат і порушення життєдіяльності людей.

Джерело природної надзвичайної ситуації - небезпечне природне яви-ще або процес, внаслідок якого на визначеній території або аквато­рії виникла або може виникнути надзвичайна ситуація.

Фактор ураження джерела природної надзвичайної ситуації –скла-дова небезпечного природного явища або процесу, що викликана джере-лом природної надзвичайної ситуації і характеризується фізични­ми, хіміч-ними, біологічними діями і проявляннями, які визначені або виражені від-повідними параметрами.

Дія джерела ураження природної надзвичайної ситуації - негатив­ний вплив одного або сполучених факторів ураження джерела при­родної над-звичайної ситуації на життя і здоров'я людей, сільськогос­подарських тва-рин і рослин, об'єкти економіки та довкілля.

Небезпечне природне явище - подія природного походження або резу-льтат діяльності природних процесів, які за своєю інтенсивністю, масшта-бом поширення і тривалістю можуть вражати людей, об'єкти економіки та довкілля.

Стихійне лихо - руйнівне природне або природне антропогенне явище чи процес значного масштабу, внаслідок якого може виникнути або виникла загроза життю і здоров'ю людей, статися руйнування чи знищення матеріальних цінностей і компонентів довкілля.

Природно-техногенна катастрофа - руйнівний процес, що розви­ває-ться внаслідок порушення нормальної взаємодії технологічних об'єктів з компонентами довкілля, який приводить до масової загибелі людей, знищення і руйнування об'єктів економіки і компонентів довкілля.

Зона природної надзвичайної ситуації - територія чи акваторія, на якій внаслідок виникнення джерела природної надзвичайної ситуа­ції або роз-повсюдження його наслідків з інших районів виникла при­родна НС.

Зона можливої природної надзвичайної ситуації - територія чи аква-торія, на якій існує або не виключена можливість виникнення природної надзвичайної ситуації.

Екологічна надзвичайна ситуація - обстановка на визначеній території або акваторії, що склалася у разі виникнення джерела еколо­гічної надзви-чайної ситуації, яка привела до гострих несприятливих змін в середовищі проживання людей і, як правило, масової загибелі живих організмів і економічним збиткам.

Фактор ураження джерела екологічної надзвичайної ситуації – складова небезпечного стихійного лиха, великої виробничої або транспортної аварії, що привели до гострих несприятливих змін в середо­вищі проживан-ня людей і, як правило, масової загибелі живих орга­нізмів і економічним збиткам.

Дія ураження джерела екологічної надзвичайної ситуації - нега­тив-ний вплив одного або сполучених факторів ураження джерела еко­логічної надзвичайної ситуації на життя і здоров'я людей, сільсько­господарських тварин ї рослин та навколишнє природне середовище.

Зона екологічної надзвичайної ситуації - територія чи акваторія, на якій внаслідок виникнення джерела екологічної надзвичайної ситуа­ції або розповсюдження його наслідків із других районів виникла екологічна надзвичайна ситуація.

Зона можливої екологічної надзвичайної ситуації - територія чи акваторія, на якій уже існує або не виключена можливість виникнення екологічної надзвичайної ситуації.

Економічні збитки від надзвичайної ситуації - оцінені відпо­відним чином втрати, спричинені цією ситуацією.

Загальні ознаки надзвичайних ситуацій: наявність або загроза заги-белі людей чи значне порушення умов їх життєдіяльності; запо­діяння еко-номічних збитків; істотне погіршення стану довкілля.

 

Рис. 2.1. Класифікація надзвичайних ситуацій на території України

 

2.1.2. Класифікація надзвичайних ситуацій на території України

 

Надзвичайні ситуації, які можуть виникати на території України (рис. 2.1) і оказувати негативний вплив на функціонування об'єктів економіки і життєдіяльність населення у мирний і воєнний час, діля­ться за наступними основними признаками:

у сфері виникнення;

за галузевою ознакою;

за масштабами можливих наслідків.

 

 

По першому признаку "у сфері виникнення" надзвичайні ситуації розподіляються за характером виникнення на: техногенні, природні, соціально-політичні і воєнні.

Техногенні надзвичайні ситуації класифікуються за типами аварій (катастроф).

Надзвичайні ситуації техногенного характеру за характеристика­ми явищ, що визначають особливості дії факторів ураження на людей, нав-колишнє природне середовище та суб'єкти господарської діяль­ності, поді-ляються на аварії (катастрофи), які супроводжуються вики­дами (виливами) небезпечних речовин, пожежами, вибухами, затоп­леннями, аваріями на інженерних мережах і системах життєзабезпе­чення, руйнуванням будівель і споруд, аваріями транспортних засобів та інші (рис. 2.2).

Аварії (катастрофи), що пов'язані з викидом небезпечних речовин, додатково поділяються на радіаційні, хімічні, біологічні і, крім цього, поділяються ще за видами розповсюдження речовин в навколишньому природному середовищі.

 

Рис. 2.2. Класифікація техногенних надзвичайних ситуацій

 

Природні надзвичайні ситуації класифікують за видами можливих при-родних явищ, що приводять до їх виникнення (рис. 2.3): небезпечні геоло-гічні, метеорологічні, гідрологічні морські та прісноводні явища, дегра-дація ґрунтів чи надр, природні пожежі, зміна стану повітряного басейну, інфекційна захворюваність людей, сільськогосподарських тварин, масове ураження сільськогосподарських рослин хворобами і збудниками, зміна стану водних ресурсів і біосфери тощо.

Кожний клас стихійних лих класифікується за характеристиками явища, які визначають особливості дії факторів ураження на людей, навколишнє природне середовище та суб'єкти господарської діяль­ності.

Надзвичайні ситуації соціально-політичного характеру, які пов'я­зані з протиправними діями терористичного і антиконституційного спря­муван-ня (рис. 2.4), діляться на наступні НС: здійснення або реальна заг­роза терористичного акту, викрадення (спроба викрадення) чи зни­щення суден, захоплення заручників, встановлення вибухових пристроїв у громадських -місцях, викрадення або захоплення зброї, виявлення застарілих боєпри-пасів тощо.

 

Рис. 2.3. Надзвичайні природні ситуації

 

Рис. 2.4. Надзвичайні ситуації соціально-політичного характеру

 

Надзвичайні ситуації воєнного характеру, які пов'язані з наслід­ками застосування зброї масового ураження або звичайних засобів ураження, під час яких виникають вторинні фактори ураження насе­лення, внаслідок зруйнування атомних і гідроелектричних станцій, складів і сховищ радіо-активних і токсичних речовин та відходів, наф­топродуктів, вибухівки, транспортних та інженерних комунікацій тощо (рис. 2.5).

 

Рис. 2.5. Надзвичайні ситуації воєнного характеру

 

По другому основному признаку "за галузевою ознакою" надзви­чайні ситуації поділяються на НС, які можуть бути: в будівництві; в промис-ловості; в житловій, комунальній і побутовій сфері обслугову­вання насе-лення; на транспорті, в сільському господарстві; в лісному господарстві.

Надзвичайні ситуації на транспорті додатково діляться в залежності від виду транспорту на надзвичайні ситуації на повітряному, водному, наземному і на підземному транспорті.

По третьому основному признаку "за масштабом можливих наслід­ків" надзвичайні ситуації поділяються з урахуванням територіального поши-рення, характеру сил і засобів, що залучаються для ліквідації наслідків на:

загальнодержавного рівня - надзвичайна ситуація розвивається на території двох та більше областей (Автономної республіки Крим, міст Києва та Севастополя) або загрожує транскордонним перенесенням, а також у разі, коли для її ліквідації необхідні матеріальні і технічні ресурси у обсягах, що перевищують власні можливості окремої об­ласті (Автономної Республіки Крим, міст Києва і Севастополя), але не менше одного відсотка обсягу видатків відповідного бюджету;

регіонального рівня - надзвичайна ситуація розгортається на тери­торії двох та більше адміністративних районів (міст обласного підпо­рядкуван-ня) Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя або загрожує перенесенням на територію суміжної області держави, а також коли у разі, коли для її ліквідації необхідні матеріальні і технічні ресурси у обсягах, що перевищують власні можливості окремого району, але не менше одного відсотка обсягу видатків відповідного бюджету;

місцевого рівня - надзвичайна ситуація, яка виходить за межі потен-ційно небезпечного об'єкту, загрожує поширенням самої ситуа­ції або її вторинних наслідків на довкілля, сусідні населені пункти, інженерні спо-руди, а також у разі, коли для її ліквідації необхідні матеріальні і технічні ресурси, що перевищують власні можливості потенційно небезпечного об'єкту, але не менш одного відсотку обся­гів видатків відповідного бюд-жету. До місцевого рівня також нале­жать всі надзвичайні ситуації, які виникають на об'єктах житлово-комунальної сфери та інших, що не вхо-дять до затверджених переліків потенційно небезпечних об'єктів;

об'єктового рівня - надзвичайні ситуації, які не, підпадають під заз­на-чені визначення.

Загальні ознаки віднесення надзвичайних ситуацій до відповідного рівня за критерієм розміру заподіяних чи очікуваних економічних збитків та коди сфери, виникнення НС визначаються згідно нормативних документів МНС України.




Переглядів: 2474

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Органи управління у справах цивільної оборони, які входять до складу місцевих державних адміністрацій, є підрозділами подвійного підпорядкування. | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.