Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Основні терміни і визначення

Потенційно небезпечний об'єкт - об'єкт, на якому використовую­ться, виготовляються, переробляються, зберігаються або транспор­туються не-безпечні радіоактивні, пожежовибухові, хімічні речовини та біологічні препарати, гідротехнічні і транспортні споруди, транс­портні засоби, а також інші об'єкти, що створюють реальну загрозу виникнення НС.

Потенційно небезпечна речовина - речовина, що внаслідок своїх фізичних, хімічних, біологічних або токсичних властивостей визначає собою небезпеку для життя і здоров'я людей, сільськогосподарських тва-рин і рослин.

Граничне допустима концентрація небезпечної речовини - мак­сима-льна кількість небезпечних речовин в фунті, повітряному або водному середовищі, продовольстві, харчовій сировині, що вимірюєть­ся в одиницях об'єму або маси, які при постійному контакті з люди­ною або при дії на нього за певний термін часу практично не впливає на здоров'є людей і не викликає несприятливих наслідків.

Зона ураження - територія чи акваторія, в межах якої розповсюд­жені або куди привнесені небезпечні радіоактивні, хімічні чи біоло­гічні речо-вини в об'ємах, що створюють небезпеку для людей, сіль­ськогосподар-ських тварин і рослин на протязі визначеного часу.

Промислова аварія - аварія на промисловому об'єкті, в технічній сис-темі або на промисловій установці.

Проектна промислова аварія - промислова аварія, для якої проек­том визначено вихідний і кінцевий стан і передбачені системи безпе­ки, що забезпечують обмеження наслідків аварії встановленими межами.

Запроектна промислова аварія - промислова аварія, що викли­кана не врахованим для проектної аварії вихідним станом і супровод­жується додатковими в порівнянні з проектною аварією відмовлен­нями систем безпеки і реалізацією помилкових рішень персоналу, які призвели до важких наслідків.

Промислова катастрофа - велика промислова аварія, що потягла за собою людські жертви, шкоду здоров'ю людей або пошкодження і руй-нування об'єктів, матеріальних цінностей в великих розмірах, а також при-несла серйозну шкоду довкіллю.

Промислова безпека в надзвичайних ситуаціях - стан захисту насе-лення, виробничого персоналу, суб'єктів господарської діяльності і довкілля від небезпек, що виникають при промислових аваріях і ка­тастрофах в зонах НС.

Забезпечення промислової безпеки в НС - прийняття і дотриман­ня правових норм, виконання екологічних захисних, галузевих або ві­домчих вимог і правил, а також проведення комплексу організацій­них, технологіч-них і інженерно-технічних заходів, які спрямовані на відвернення промис-лових аварій і катастроф в зонах НС.

Радіаційна аварія - аварія на радіаційному небезпечному об'єкті, що приводить до виходу або викиду РР і (або) іонізуючих випроміню­вань за передбачені проектом для нормальної експлуатації даного об'єкту межі в об'ємах, які перевищують встановлені границі безпеки його експлуатації.

Радіоактивне забруднення - забруднення поверхні землі, атмосфе­ри, води чи продовольства, харчової сировини, кормів і різних пред­метів РР в об'ємах, що перевищують рівень, встановлений нормами радіаційної без-пеки і правилами робіт з РР.

Радіаційний небезпечний об'єкт - об'єкт, на якому зберігають, пере-робляють, використовують або транспортують РР, при аварії на якому або його руйнуванні може виникнути опромінювання іонізую­чим випромі-нюванням або радіоактивне забруднення людей, сільсько­господарських тварин і рослин, суб'єктів господарської діяльності, а також довкілля.

Зона радіоактивного забруднення - територія або акваторія, в межах якої є радіоактивне забруднення.

Режим радіаційного захисту - порядок дії населення і використан­ня засобів і способів захисту в зоні радіоактивного забруднення з ме­тою можливого зменшення дії іонізуючого опромінювання на людей.

Радіаційний контроль - контроль за дотриманням норм радіацій­ної безпеки і основних санітарних правил роботи з РР і іншими дже­релами іонізуючого випромінювання, а також отримання інформації про рівні опромінення людей і про обстановку на об'єкті та в довкіллі.

Хімічна аварія - аварія на хімічно небезпечному об'єкті, що при­водить до виливу або викиду небезпечних ХР, які здатні привести до загибелі або хімічного зараження людей, продовольства, харчової си­ровини і кормів, сіль-ськогосподарських тварин і рослин, або до хіміч­ного зараження довкілля.

Небезпечна хімічна речовина - хімічна речовина, що прямою або опо-середкованою дією на людину може привести до гострих і хроніч­них захворювань або її загибелі.

Викид небезпечного хімічної речовини - вихід (вилив) при роз­герме-тизації за короткий термін часу із технологічних установок, ємностей для зберігання або транспортування небезпечної хімічної речовини або продуктів її переробки в об'ємах, які можуть привести до хімічної аварії.

Хімічно небезпечний об'єкт - об'єкт, на якому зберігають, пере­роблю-ють, використовують або транспортують небезпечні ХР, при ава­рії на яко-му або його руйнуванні може виникнути загибель або хімічне зараження людей, сільськогосподарських тварин і рослин, об'єктів господарської діяльності, а також довкілля.

Зона хімічного зараження - територія чи акваторія, в межах якої роз-повсюджені або куди привнесені небезпечні ХР в концентраціях або об'є-мах, що створюють небезпеку для життя і здоров'я людей, сільськогос-подарських тварин і рослин на протязі певного часу.

Біологічна аварія - аварія, що супроводжується розповсюдженням небезпечних біологічних речовин в об'ємах, які створюють небезпеку для життя і здоров'я людей, для сільськогосподарських тварин і рос­лин, а також спричинюють шкоду довкіллю.

Небезпечна біологічна речовина - біологічна речовина природно­го або штучного походження, що спричиняє несприятливий вплив на людей, сільськогосподарських тварин і рослин в разі стикання з ними, а також на навколишнє природне середовище.

Зона біологічного зараження - територія чи акваторія, в межах якої розповсюджені або куди привнесені небезпечні біологічні речо­вини, біологічні засоби ураження людей і тварин або патогенні мікро­організми, що створюють небезпеку для життя і здоров'я людей, для сільськогос-подарських тварин і рослин, а також для довкілля.

Гідродинамічна аварія - аварія на гідротехнічній споруді, що пов'я­зана з розповсюдженням з великою швидкістю води і яка створює небезпеку виникнення техногенної надзвичайної ситуації.

Гідродинамічний небезпечний об'єкт - споруда або утворення при-роди, що створює різницю рівнів води до і після нього, яка у разі її руй-нування може привести до утворення проривної хвилі та зони затоплення, що може привести до загибелі людей, сільськогосподар­ських тварин і рос-лин, завдати шкоду суб'єктам господарської діяль­ності і довкіллю.

Хвиля прориву - хвиля, яка утворюється в фронті потоку води, що спрямовує в проран і має, як правило, значну висоту та швидкість руху, володіє значною руйнівною силою.

Зона затоплення — територія, на якій виникає затоплення місце­вості, внаслідок руйнування або пошкодження гідротехнічних споруд

Зона катастрофічного затоплення - місцевість у нижньому б'єфі, що може бути затоплена в разі руйнування споруди або утворення прорану в греблі гідродинамічного небезпечного об'єкту при найбіль­шому розрахунковому рівні води у верхньому б'єфі, на якій розповсюджується хвиля прориву, що викликає масові втрати людей, руйну­вання будівель або об'єктів та знищення матеріальних цінностей.

Пожежа - неконтрольований процес горіння, який супроводжує­ться зни-щенням матеріальних цінностей та створює небезпеку життю і здоров'ю людей.

Пожежна безпека - стан захисту населення, об'єктів господарської діяльності та іншого призначення, а також довкілля від небезпечних факторів і дії пожежі.

Забезпечення пожежної безпеки - прийняття і дотримання норма­тив-них правових актів, правил і вимог пожежної безпеки, а також виконання протипожежних заходів.

Пожежна небезпека - можливість виникнення або розвитку поже­жі, яка міститься у якійсь речовині, становищі або процесі.

Вимоги пожежної безпеки - спеціальна умова або правило - органі­заційного і (або) технічного характеру, що встановлено з метою забез­печення пожежної безпеки спеціально уповноваженим державним орга­ном в діючому законодавстві або нормативних технічних документах.

Протипожежний захід - захід організаційного і (або) технічного харак-теру, що спрямований на дотримання протипожежного режиму, створення умов для завчасного запобігання і (або) швидкого гасіння пожежі.

Пожежна охорона - головна частина системи пожежної безпеки, що з'єднує органи управління, сили і засоби, які створюються в установленому порядку з метою захисту життя і здоров'я людей, об'єктів господарської діяльності і довкілля від НС, що спричинені пожежами.

Пожежовибухонебезпечний об'єкт - об'єкт, що виробляє, використо-вує, перероблює, зберігає або транспортує легкозаймисті і пожежовибухо-небезпечні речовини, які створюють реальну загрозу виник­нення техно-генної надзвичайної ситуації.

Вибух-процес фізичних і хімічних перетворювань речовин, що швидко протікає і супроводжується звільненням значної кількості енергії в об­ме-женому об'ємі, внаслідок чого в навколишньому просторі виникає і розповсюджується ударна хвиля, яка може привести або приводить до виникнення техногенної надзвичайної ситуації.

Вибухонебезпечна речовина - речовина, яка може вибухнути при дії полум'я або виявляти чуткість до струсу чи тертя більше, ніж динітро-бензол.

Транспортна аварія - аварія на транспорті, що потягнула за собою за-гибель людей, спричинила потерпілим тяжкі тілесні ушкодження, знищен-ня і зіпсування транспортних споруд і засобів або шкоду довкіллю.

Небезпечний вантаж - небезпечна речовина, матеріал, вироби і відходи виробництва, що внаслідок їх специфічних властивостей при транспор-туванні або перевантаженню можуть створити загрозу життю і здоров'ю людей, визвати забруднення довкілля, пошкодження і зни­щення транс-портних споруд, засобів та іншого майна.

Катастрофа поїзда - зіткнення пасажирського або вантажного поїз­да з другим поїздом або рухомим складом, схід рухомого складу в поїзді на перегонах і станціях, внаслідок чого загинули і (або) поране­ні люди, розбиті локомотив або вагони до ступеня виключення із май­на, або повну зупинку руху на даній дільниці, що перебільшує норма­тивний час для ліквідації наслідків зіткнення чи сходу рухомого складу.

Залізнична аварія - аварія на залізній дорозі, що поволокла за собою ушкодження одної або декілька одиниць рухомого складу заліз­ної дороги до ступеня капітального ремонту і (або) загибель одного або декілька чоловік, спричинила потерпілим тілесні ушкодження різ­ної важкості чи повну зупинку руху на аварійній дільниці, що пере­більшує нормативний час для ліквідації наслідків аварії.

Безпека дорожнього руху - стан процесу дорожнього руху, що відоб-ражає ступінь захисту його учасників і суспільство від дорож­ньо-транс-портних подій і їх наслідків.

Дорожньо-транспортна подія - транспортна аварія, що виникла в про-цесі дорожнього руху з участю транспортного засобу і поволокла за собою загибель людей і (або) спричинила потерпілим тяжкі тілесні ушкодження, зіпсування транспортних засобів, шляхів, споруд, ванта­жів або іншу матеріальну шкоду.

Аварія на магістральному трубопроводі - аварія на трасі трубо­проводу, що пов'язана з викидом і виливом під тиском небезпечних хіміч-них або пожежовибухонебезпечних речовин, які спричиняють виникнення техногенної надзвичайної ситуації.

Аварія на підземній споруді - небезпечна подія на підземній шах­ті, гірській розробці, підземному складу або сховищу, в транспорт­ному тунелю або рекреаційній печері, що пов'язана з раптовим або частковим руйнуванням споруд, які створюють загрозу житло і здоров'ю людей, що знаходяться в них і (або) приводять до матеріальної шкоди.

Авіаційна катастрофа - небезпечна подія на повітряному судні, під час польоту або в процесі евакуації, що привела до гибелі або зникнення без вісті людей, спричинення потерпілим тілесних ушкод­жень, знищення або пошкодження судна і матеріальних цінностей, що перевозяться на ньому.

Водна катастрофа - небезпечна подія на морському чи річному судні, під час плавання або в процесі евакуації, що привела до гибелі або зникнення .без вісті людей, спричинення потерпілим тілесних ушкоджень, знищення або пошкодження судна і матеріальних ціннос­тей, які перево-зяться на ньому, а також завдання шкоди довкіллю.

 




Переглядів: 414

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Класифікація надзвичайних ситуацій техногенного характеру

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.