Стандартні моделі виникнення і розвитку аварій на ПВНО
Вибуховими речовинами називають хімічні сполуки або суміші, що під впливом зовнішніх дій здатні до швидкого хімічного само розповсюд-женого перетворювання з виникненням сильно нагрітих і з великим тис-ком газів, які проводять механічну роботу розширенням .
Вибухові перетворювання в залежності від властивостей ВР і виду дії на нього може протікати в формі горіння або вибуху.
Всі ВР поділяються на три основні групи: ініціюючі вибухові речовини; бризантні вибухові речовини; кидальні вибухові речовини.
Ініціюючі вибухові речовини мають велику чутливість до зовнішньої дії (удару, тертю і дії вогню) і до них відносяться: гримуча ртуть, азид свинцю, тенерес, капсульні сполуки.
Бризантні вибухові речовини більш сильніші і значно менш чутливі до різних видів зовнішньої дії, ніж ініціюючі ВР. По потужності бризантні вибухові речовини поділяються на ВР підвищеної, нормальної і зниженої потужності. До бризантних ВР підвищеної потужності відносяться: тен, гексоген, тетрил. До бризантних ВР нормальної потужності відносяться: тротил, пикрінова кислота, пікрати, пластичні ВР. До бризантних ВР зниженої потужності відносяться: аміачна селітра, аміачні селітряні ВР.
Кидальними вибуховими речовинами (порохами) називаються такі речовини, які основну форму вибухового перетворювання є горіння і до них відносяться димний і бездимний порох.
За останні роки широкого розповсюдження набули пластичні вибухові речовини, особливо в військовій справі.