Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Типи селевих потоків і їх дія на споруди

Тип Дія на споруди Сумарний об'єм селевого виносу, м3
Мало потужний   Невеликі розмиви, часткова забивка отворів водопропускних споруд. Менше 1х 104
Середньо потужний   Сильні розмиви, повна забивка отворів, пошкодження і знос безфундаментних споруд.   1х104- 1х 105
Потужний   Велика руйнівна сила, знос мостових ферм, руйнування мостових опор, камінних споруд, доріг.   1х 105- 1х 106
Катастрофічний   Руйнування цілих споруд, ділянок доріг разом з полотном і спорудами, поховання споруд під наносами. Більше 1х 106

 

Основними характеристиками повені, паводку або катастрофічного затоплення є:

• чисельність населення, що може сказатися в зонах затоплення;

• чисельність населених пунктів, які попадають в зони затоплення;

• протяжність залізних і автомобільних доріг, які попадають в зони затоплення;

• ^кількість об'єктів економіки, що попадають в зони затоплення;

• кількість мостів і тунелів, які затопляються;

• площа сільськогосподарських угідь, які затоплюються та кількість загиблих сільськогосподарських тварин;

• інші.

На величину характеристик повені, паводку або катастрофічного затоплення оказують вплив кількість опадів, їх інтенсивність, три­валість, площа охвати, водопропускна здатність ґрунтів, рельєф ба­сейну, величини уклону русел, наявність і глибина мерзлоти та інші.

Збитки бувають прямої і непрямої дії. Вони розподіляються як співвідношення 70:30.

До збитків прямої дії відносяться: пошкодження і руйнування жилих і виробничих будинків, залізних і автомобільних доріг, ліній електро­мереж і зв'язку, меліоративних систем та інші; загибель скота та вро­жаю сільськогосподарських культур, знищення і порча сировини, па­лива, продуктів харчування, кормів, добрив і інші; витрати на тим­часову евакуацію населення і матеріальних цінностей в не затоп­лювані місця; змив родючого шару ґрунтів або занесення їх піском та мулом.

До збитків непрямої дії відносяться: затрати на придбання і дос­тавку в потерпілі райони продуктів харчування, будівельних мате­ріалів, кормів для скота; скорочення вироблення продукції і уповіль­нення темпів розвитку народного господарства; погіршення умов жит­тя населення; неможливість раціонального використання території; збільшення амортизаційних витрат на утримання будинків в нормаль­ному стані.

В залежності від причин виникнення повені, паводки і катастро­фічні затоплення класифікуються по групам. В межах нашої держави переважають три перші групи (70-80%).

Перша група - надзвичайні ситуації, які зв'язані в основному з максимальним стоком від весняного танення снігу.

Друга група - надзвичайні ситуації, які зв'язані з повенями, що утворюються внаслідок інтенсивних дощів, іноді при таненню снігу при зимних відлигах.

Третя група - надзвичайні ситуації, які зв'язані в основному з вели­ким опором, який водяний потік зустрічає в ріках (звичайно це відбу­вається на початку і в кінці зими при заторах льоду).

Четверта група - надзвичайні ситуації, які створюються вітровими нагонами води на водоймищах.

П'ята група - надзвичайні ситуації, які зв'язані з проривом гребель водосховищ.

За розмірами, масштабами і сумарними збитками повені, паводки і катастрофічні затоплення діляться на чотири .групи.

Перша група - низькі (малі) повені, спостерігаються в основному на рівнинних ріках і мають повторюваність 1 раз на 5-10 років. Затоп­люється до 10% сільськогосподарських угідь, матеріальні збитки нез­начні, ритм життя населення не порушується.

Друга група - високі повені з значним затопленням територій, іноді істотно порушують господарський і побутовий уклад населення. В густо населених районах іноді приводять до часткової евакуації населення, нано-сять значний матеріальний і моральний ущерб. Мають повторюваність 1 раз на 20-25 років, затоплюється до 15% сільсько­господарських угідь.

Третя група - видатні повені з затопленням цілих басейнів. Вони паралізують господарську діяльність і різко порушують побутовий уклад населення, приводять до масової евакуації населення, наносять великий матеріальний і моральний ущерб. Повторюються один раз на 50-100 років, затоплюється до 50-70% сільськогосподарських угідь.

Четверта група - катастрофічні затоплення, що приводять до затоп­лення значних територій в межах одної або декілька річних систем. При цьому повністю паралізована господарська і виробнича діяль­ність, тимча-сово змінюється життєвий уклад населення. Вони приво­дять до великих матеріальних збитків і загибелі людей. Виникають катастрофічні затоп-лення не частіше одного разу на 100-200 років. Затоплюється більше 70 % сільськогосподарських угідь, населені пункти, об'єкти економіки і транспорту.

Лавини - це снігова маса, що спадає з схилів гір під дією сили важкості (перевантаження схилів снігом, послаблення структурних зв'язків усередині снігової товщі або їх спільної дії).

Формування лавин проходить в межах лавинного осередку, який складається із зон зародження, транзиту і зупинки лавини. Лавини виникають на схилах з крутизною від 15 до 50°.

Розміри лавин характеризуються масою (в т) або об'ємом (в м3 ), який може змінюватися від декілька десятків кубометрів (т) до декі­лька мільйонів кубометрів (т) снігу.

Швидкість є одною, з основних характеристик лавини, що рухає­ться, величина якої може складати до 100 м/с.

Сила удару, що досягає. 40 т/м2, а при наявності в лавині чужорідних включень і більших значень (до 200 т/м2 ), визначає разом з дальністю викиду і щільністю лавинного снігу величину дії лавини на об'єкти, що знаходяться в її зоні.

За характером руху лавини діляться на лоткові, зсувні і стрибаючі, в залежності від особливостей утворюючого їх снігу на сухі, вологі або мокрі, а за характером поверхні сковзання на пластові і ґрунтові.

Незалежності від факторів лавиноутворення, лавини діляться на чотири класи:

1 клас - лавини, безпосередньо причиною виникнення яких є метеоро-логічні фактори;

2 клас - лавини, безпосередньо причиною виникнення яких є єд­ність метеорологічних факторів і процесів, що проходять усередині снігової товщі при таненні снігу;

3 клас - лавини, безпосередньо причиною виникнення яких є про­цеси, що проходять усередині снігової товщі;

4 клас - лавини, безпосередньо причиною виникнення яких є різні випадкові явища (землетруси, діяльність людини і т. д.).

За ступенем дії на господарську діяльність і навколишнє природне середовище лавини діляться на: стихійні особливо небезпечні явища, коли схід лавин наносить значний ущерб населеним пунктам, об'єктам економіки і довкіллю; небезпечні явища, коли схід лавин стає на перешкоді в господар­ській діяльності окремих об'єктів економіки, рекреаційних і спортив­них комплексів, а також загрожує населенню і туристичним групам.

За ступенем повтору лавини поділяються на два класи - система­тичні і спорадичні. Систематичні лавини сходять кожний рік або один раз у 2-3 роки. Спорадичні лавини сходять один два рази на 100 років, інколи навіть ріже.

Самими важливими характеристиками урагану є швидкість вітру, путь його руху, розміри та побудова ураганів, середня тривалість дії урагану. Вітер, швидкість якого більше 32 м/сек (12 балів по шкалі Бофорта, таблиця 2.29) є ураганним вітром.

Ураганні і штормові вітри взимку часто приводять до виникнення снігової бурі, яка приводять до значно менших руйнівних наслідків.

Пильні або пісочні бурі засипають сільськогосподарські угіддя, будин-ки, споруди, дороги і т. д.

Шквальні бурі характеризуються раптовістю і нерідко великою руйнів-ною) силою, іноді супроводжується сильними опадами.

Вихрові бурі представляють собою складні вихрові утворення, що обумовлені циклонічною діяльністю і розповсюджуванням на великій площі. Вони поділяються на пильні, без пилу, сніжні, і шквальні бурі.

Таблиця 2.29




Переглядів: 614

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Класифікація селів за першопричинами їх виникнення | Шкала Бофорта

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.