Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Фугасні авіаційні бомби

 

Фугасні авіабомби (ФАБ) призначаються, у загальному випадку, для руйнування різних військових, промислових і транспортних споруд, рухливого складу і населених пунктів.

·У залежності від характеру цілей, що уражаються, фугасні авіабомби поділяються на бомби загального і спеціального призначення. Фугасні авіабомби загального призначення застосовуються для руйнування промислових, транспортних і інших споруд у населеному пункті, де важко знайти окремі цілі. Корпуса ФАБ загального призначення мають міцні стінки, що не руйнуються при прибиванні бомбою порівняно міцних перешкод. Кількість вибухової речовини у фугасній авіабомбі загального призначення складає близько 50% усієї ваги бомби. Фугасні авіабомби спеціального призначення розділяються на ФАБ поверхневого вибуху, бетонобійні, бронебійні й ін.

· ФАБ поверхневого вибуху виготовляються середнього і великого калібру (від 50 до 5000 кг) і призначаються для руйнування житлових будинків і інших наземних споруд, що мають неміцні конструкції. Такі бомби мають тонкостінні корпуси і великий заряд вибухової речовини, що складає до 80% ваги бомби.

 

Рис. 3.2. Надпотужна фугасна бомба ФАБ-5000НГ під час підготовки до скидання. Знімок Часів Другої Світової війни.

 

Про велику ефективність подібних боєприпасів свідчать спогади про випробування радянської бомби ФАБ-5000НГ: “Тим часом на аеродромі в бомбу вперше увернули всі зривники. Одержавши дозвіл на виліт, пілот у домовлений час упевнено злетів нагору. Однак льотчику вдалося набрати лише 2500 м висоти замість розрахункових 3000 м. Ситуація була критичною. Вище хмарність, а внизу, усього в кілометрі від цілі, конструктори і військові. Сідати з такою «начинкою» — вірна загибель. І кидати небезпечно — вибухова хвиля може дістати літак. Командир вирішує: кидати і відразу набирати висоту. Літак усе-таки труснуло, хоча і несильно. Ні люди, ні машина не постраждали.

Бомба лягла точно в зазначене місце, на ліс. Ледь відгриміла луна вибуху, люди кинулися в хащу. Це був старий ліс, навіть вдень у ньому було похмуре. Потім пітьма згустилася — почалися важко проходимі завали. Але коли конструктори і працівники полігона добралися до місця падіння бомби, стало світліше. Спочатку усі подумали, що заблукали і знову вийшли на галявину. Потім зрозуміли, що це не так. Їх поглядам стала небувала картина; у лісі зяяла велика, у сотню метрів діаметром, неглибока чаша, оточена поваленими деревами. Щоб оцінити ефективність бомби, домовилися рахувати лише стовбури діаметром більш 20 см. Їх набралося понад 600.”

· Бетонобійні фугасні авіабомби (зазвичай їх називають просто “бетонобійні бомби”) призначаються для руйнування об'єктів, захищених міцними залізобетонними покриттями. Вони мають товсті і міцні стінки і здатні пробити залізобетонні перешкоди до 3 м товщини. Калібр цих бомб може бути від 200 кг до 1800 кг. Вага вибухової речовини в цих бомбах стосовно ваги бомби складає 15—30%. Бетонобійні бомби забезпечуються донним зривником уповільненої дії, що спрацьовує після проникнення бомби в перешкоду.

· Бронебійні бомбипризначаються для поразки цілей, що мають броньовий захист. Ці бомби виготовляються калібром до 500 кг і мають міцний товстостінний корпус. Коефіцієнт наповнення бронебійних бомб складає 5—10%. Сучасні бронебійні бомби пробивають броню товщиною до 30 см.

Вражаюча дія фугасних авіабомб складається з ударної, фугасної й осколкової дії. Ступінь руйнувння споруд фугасними бомбами залежить від калібру авіабомби, кількості вибухової речовини, від міцності об'єкта, що руйнується, і від його видалення від місця вибуху.

Ударна дія авіаційної бомби в залежності від характеру перешкоди виражається або в проникненні в перешкоду на деяку глибину, або в прибиванні перешкоди, У малоповерхових будинках бомби можуть проникати до підвалу і навіть поглиблюватися в ґрунт під будинком, а в багатоповерхових будинках проникати в один з нижніх поверхів і там вибухати.

Якщо фугасна бомба вибухає усередині будинку, то в результаті дії повітряної ударної хвилі можуть бути зруйновані внутрішні і зовнішні стіни, міжповерхові перекриття й інші перешкоди, які є поблизу місця вибуху.

При вибуху фугасної авіабомби біля будинку в стінах, звернених убік вибуху, з'являються пролами, що може привести до часткового обвалення будинку.

Осколкова дія фугасних авіабомб невелика. Осколків при вибуху утворюється мало, розміри їх переважно великі. У залежності від типу, калібру і глибини розриву фугасних авіабомб у ґрунті осколки можуть уражати на відстані до 600—800 м від місця вибуху.

Тонкостінна ФАБ-250 на відстані 25 м від центра вибуху пробиває своїми осколками дерево товщиною 0,6 м. Великі осколки фугасної авіабомби вагою 0,5—1,0 кг у місця вибуху пробивають цегельну кладку товщиною 25 см.

 




Переглядів: 1879

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розділ 3.1. Загальні відомості про звичайні вражаючі засоби та їх характеристики | Кумулятивний ефект і кумулятивні заряди

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.