Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Характеристика, принцип роботи та призначення верстатного пристою для однієї з операцій механічної обробки

Технологічне оснащення - це засоби технологічного оснащення, що доповнюють технологічне обладнання для виконання певної частини технологічного процесу і встановлюються на технологічному обладнанні (або використовуються робітником) для виконання даної конкретної операції або групи операцій. До оснащення під час отримання заготовок відносяться: штампи, ливарні форми, моделі, пресформи тощо. До оснащення при механічній обробці відносять: пристосування, ріжучий, допоміжний і вимірювальний інструмент.

Пристосування- це технологічне оснащення, призначене для встановлення або направлення предмета праці чи інструменту при виконанні технологічної операції. Верстатне пристосування - це допоміжне знаряддя виробництва, яке не має формотворчих засобів, призначене для встановлення в ньому заготовок з метою виготовлення виробів на механообробному обладнанні.

Пристосування поділяються за виглядом робіт на: фрезерні, свердлильні, токарні, шліфувальні тощо. 70% трудовитрат на запуск у виробництво виробів пов'язано з проектуванням і виготовленням технологічного оснащення та інструменту. Єдиний шлях успішного впровадження прогресивної оснащення це:

1. Перехід від розробки окремих конструкцій до стандартизації цільових комплексів і систем оснащення.

2. Вдосконалення і стандартизація методів планування та впровадження технологічної підготовки і освоєння виробництва виробів на підприємствах.

З. Організація спеціалізованого серійного виробництва стандартного оснащення.

4. Введення оцінки якості та рівня оснащення технології виробництва виробів.

Залежно від правил проектування та експлуатації пристосувань існує шість систем верстатних пристосувань.

1. Універсально-безналагоджувальні пристосування (УБП). Наприклад: 3-х і 4-х кулачкові патрони, повідковий патрон, машинні лещата. Виготовляються централізовано. Рекомендуються до застосування для всіх типів виробництва.

2. Універсально-налагоджувальні пристосування (УНП). Наприклад: 3-х кулачкові патрони зі змінними кулачками, машинні лещата зі змінними губками, планшайби зі змінними прихватами, ділильні головки до фрезерних верстатів. Виготовляються централізовано або на заводі-споживачеві. Застосовуються в серійному і масовому виробництві.

3. Унівесально-збірні пристосування (УЗП), які збираються з комплекту стандартних деталей, виготовлених централізовано. Складання пристосування ведеться без креслення, безпосередньо для даної операції, після чого пристосування розбирається. Рекомендується до застосування в одиничному і дрібносерійному виробництві.

4. Збірно-розбірні пристосування (ЗРП). Збираються з комплекту стандартизованих і не стандартизованих деталей самим робітником на робочому місці для кожної операції, після чого - розбираються. У міру необхідності нестандартні деталі проектуються і виготовляються для нових деталей. Рекомендуються до застосування в серійному типі виробництва для груп деталей (уніфікована технологія ).

5. Спеціалізовані налагоджувальні пристосування (СНП). Їх також називають груповими або швидкопереналагоджувальними пристосуваннями. Проектуються на заводі - споживачеві для певних груп деталей (уніфікована технологія) в умовах одиничного і серійного виробництва.

6. Нерозбірні спеціальні пристосування (НСВ). Проектуються на заводі - споживачеві і застосовуються тільки для однієї деталі-операції (одинична технологія). Рекомендуються до застосування в масовому і великосерійному виробництві, рідше в середньо і дрібносерійному, але за відсутності можливості використання пристосувань інших систем.

Пристосування класифікуються:

- За кількістю одночасно закріплюваних заготовок (одномісні і багатомісні);

- За способом закріплення (ручні, механізовані і автоматизовані);

Способи механізації закріплення можуть бути досить різноманітні. Всі деталі, з яких складаються пристосування, можна розглядати як елементи цих пристроїв.

За типовим призначенням встановлені наступні елементи: встановлювальні, затискні, встановлювально-затискні, направляючі, ділильні механізми, корпусні деталі, кріплення і інші деталі допоміжного призначення.

Встановлювальні елементи служать для встановлення на них заготовок і точного їх базування. Іноді в якості встановлювальних поверхонь використовують безпосередньо корпус пристосування. Однак, оскільки корпус завжди виготовляється сирим, термічно не обробляється, це дозволяється лише для спеціальних спрощених пристосувань, що проектуються для виготовлення дуже малих партій деталей. Встановлювальні елементи виготовляються з інструментальних сталей і термічно обробляються, а потім шліфуються. Різновиди встановлюваних стандартизованих елементів: штирі, пальці, призми тощо.

Опори можуть бути жорсткими, регульованими, самовстановлювальними.

Затискні елементи. Їх призначення: забезпечити дотик базових поверхонь заготовок з встановлювальми поверхнями і надійно закріпити заготовку, гарантуючи неможливість зміщення її при прикладеному зусиллі різання. Затискні елементи слід розміщувати: над опорними точками встановлювальних елементів, не допускаючи зміщення заготовок під час закріплення, а також їх деформації і створювати зусилля затиску у напрямку зусилля різання. Затискні елементи повинні розміщуватись в зручних для робітника місцях, дотримуючись правил техніки безпеки. Основні типи затискних пристроїв: притискні болти з п'ятою, прихвати важільного типу тощо.

Напрямні служать для направлення руху ріжучого інструменту, наприклад свердла, або для направлення переміщення елементів пристрою.

Ділильні механізми застосовуються для більш складних пристроїв, коли необхідно в одному пристосуванні провести обробку деталі на декількох позиціях, без розкріплення пристосувань. Наприклад - токарні пристосування для нарізування багатоходових різьб, фрезерні пристосування, іноді свердлильні пристосування. Ділильні пристосування мають диск з необхідним для поділу кількістю отворів або пазів і фіксатор, Такий пристрій значно ускладнює конструкцію пристосувань.

Корпуси для складних і розрахованих на тривале застосування пристосувань робляться чавунними або литими.

Для серійного виробництва бажано підбирати фасонні профілі або робити їх збірними або зварними з подальшим відпалом.

Способи механізації закріплення заготовок.
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Розроблення карти технологічного процесу виготовлення деталі. | Пневматичний.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.