Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Будова і топографія сім’яників.

Сім'яники(testis, orhis, didymis) — паренхіматозні органи еліпсоподібної форми, розміщені в сім'яниковому мішку після опускання в плідний період з черевної порожнини. На кожному сім'янику розрізняють

кінці: голівчастий і хвостатий,

краї: придатковий і вільний,

поверхні: латеральну і медіальну.

До придаткового краю щільно прилягає придаток сім'яника. Зовні сім'яник вкритий серозною або власною піхвовою оболонкою з одношарового плоского епітелію. Під нею розміщується строма сім'яника — білкова оболонка з щільної сполучної тканини, від якої всередину сім'яника відходять пе­регородки. У ділянці голівчастого кінця сполучна тканина від білкової оболонки проникає в центр сім'яника, утворюючи його середостіння.

Мал. Схема будови сі­м'яника бугая:

А— загальний вигляд; Б — сім'явивідні шляхи; В — ділянка поперечного зрізу сім'яного звивистого канальця під мікроскопом; 1 - сім'яник; 2 - голівка придатка; З - сім'яний канатик; 4 - сім'япровід; 5 - кровоносні судини сім'яника; 6 - тіло і

7 - хвіст придатка; 8 - звивисті й 9 - прямі сім'яні канальці; 10 - сітка сім'яника;

11 - вивідні канальці; 12 - протока придатка; 13 - базальна мембрана; 14 - сперматогонії;

15 - фолікулярна клітина (клітина Сертолі);

16 - сперматоцит І порядку; 17 - сперматоцит II порядку; 18 - сперматиди;

19 - сперматозоони

Паренхіма сім'яника складається із звивистих і прямих сім'яних канальців. У кожній частці сім'яника розміщуються 2—3 звивистих сім'яних канальці, стінка яких побудована зі сперматогенного епітелію, з якого в процесі сперматогенезу тут утворюються сперматозоони. У проміжках між звивистими сім'яними канальцями знаходяться інтерстиціальні (ендокринні) клітини, які виробляють чоловічий статевий гормон — тестостерон. Звивисті сім'яні канальці в середостінні переходять у прямі сім'яні канальці, які, переплітаючись між собою, утворюють сітку сім'яника, а потім переходять у відвідні канальці. Останні впадають у дуже звивисту протоку придатка сім'яника.

Придаток сім'яника (epididymis) має голівку, тіло та хвіст. Хвостова частина придатка сім'яника переходить у сім'япровід. У протоці придатка сперматозоони дозрівають, вкриваються жирово-білковою оболонкою, набувають однойменного заряду і тому не злипаються в складі сперми, частково сперма розріджується. Голівка утворена відвідними канальцами, що виходять з сім'яника. Тіло і хвіст сформовані дуже звивистою протокою придатка, яка переходить у сім'япровід.

Зовні придаток сім'яника вкритий спеціальною піхвовою оболонкою, яка, переходячи на тіло сім'яника, в ділянці хвостика утворює пахову, або перехідну, зв'язку, яку при кастрації перерізають.

Стінка протоки придатка сім'яника побудована з двох оболонок; слизової, яка вистелена одношаровим кубічним секреторним епітелієм, та сполучно-м'язової, побудованої із щільної сполучної і гладенької м'язової тканин. Під час скорочення останньої оболонки відбувається переміщення сперматозоонів з протоки придатка в сім'япровід.

Сім'яники з придатками підвішені на сім'яних канатиках і містяться в сім'яниковому мішку.




Переглядів: 6608

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тема: Будова органів розмноження самців. | Будова і топографі сім’яникового мішка.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.