Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Постулати спеціальної теорії відносності

Спеціальна теорія відносності (її часто називають також частинною теорією відносності) являє собою сучасну фізичну теорію простору та часу. Спеціальна теорія відносності та квантова механіка є теоретичною базою сучасної фізики та техніки (наприклад, ядерної фізики та техніки). Спеціальну теорію відносності часто називають релятивістською теорією, а специфічні явища, описувані цією теорію – релятивістськими ефектами. Як правило, такі ефекти проявляються при швидкостях руху тіл, близьких за величиною до швидкості світла у вакуумі с = 3×108 м/с, які називаються релятивістськими швидкостями. Релятивістською механікою називається механіка рухів з релятивістськими швидкостями, заснована на спеціальній теорії відносності.

У спеціальній теорії відносності так само, як і в класичній ньютонівській механіці, покладається, що час однорідний, а простір однорідний та ізотропний.

В основі спеціальної теорії відносності лежать два основних принципи, які приймаються за вихідні постулати.

Перший постулат є узагальненням механічного принципу відносності Галілея на будь-які фізичні процеси. Цей постулат, який називають принципом відносності, або релятивістським принципом відносності Ейнштейна, свідчить: у будь-яких інерційних системах відліку всі фізичні явища за одних і тих же умов відбуваються однаково. Інакше кажучи, принцип відносності стверджує, що фізичні закони незалежні (інваріантні) відносно вибору інерційної системи відліку: рівняння, що виражають ці закони, мають однаковий вигляд в усіх інерційних системах відліку. Отже, на основі будь-яких фізичних експериментів, проведених у замкненій системі тіл, неможливо встановити, перебуває ця система у стані спокою чи рухається рівномірно і прямолінійно (відносно якої-небудь інерційної системи відліку). У фізиці всі інерційні системи відліку цілковито рівноправні. Спираючись на фізичні експерименти, неможливо вибрати із безлічі інерційних систем відліку якусь головну (“абсолютну”), яка має які-небудь якісні відмінності від інших інерційних систем відліку.

Другий постулат виражає принцип інваріантності швидкості світла: швидкість світла у вакуумі не залежить від руху джерела світла. Вона однакова в усіх напрямках і в усіх інерційних системах відліку, і вона є однією з найважливіших фізичних сталих. Досліди показують, що швидкість світла у вакуумі с – гранична швидкість у природі. Швидкість будь-яких частинок і тіл, а також швидкість поширення будь-яких взаємодій і сигналів не може перевищувати с.

Згадані специфічні закономірності процесу розповсюдження світла у вакуумі дозволяють використовувати цей реальний фізичний процес для встановлення процедури хронометризації систем відліку, тобто для синхронізації годинників, які розміщені в різних точках простору і переміщуються разом із розглядуваною системою відліку.

Постулати спеціальної теорії відносності суперечать тим уявленням про властивості простору та часу, які прийняті в класичній механіці і відображені в перетвореннях Галілея. Зокрема, це стосується твердження про однаковість ходу часу в усіх інерційних системах відліку, яке вважалося в механіці Ньютона “самим собою зрозумілим”, а отже, і твердження про абсолютність проміжку часу між якими-небудь двома подіями. Наприклад, якщо дві події відбуваються одночасно за годинником в одній інерційній системі відліку, то вони, згідно з класичними уявленнями, відбуваються також одночасно за годинником у будь-якій іншій інерційній системі відліку.

Цю суперечність можна пояснити на такому прикладі (рис. 5.1). Є дві інерційні системи відліку – нерухома К і система К`, яка рухається вздовж осі ОХ зі сталою швидкістю V. Нехай у момент початку відліку часу в обох системах К і К` (t = t`= 0), коли їх початки координат О та О` збігаються, в точці О відбувається миттєвий світловий спалах. На момент часу t > 0 світло, поширюючись у вакуумі зі швидкістю с, досягне в системі відліку К точок поверхні сфери з центром у точці О і радіусом, рівним ct.

У системі К` можна вважати, що світловий спалах відбувся в момент часу t`= 0 в точці О`. Тому, згідно з постулатами спеціальної теорії відносності, на момент часу t = t` світло в системі К` досягне точок сфери того ж радіуса ct, що і в системі К, але з центром у точці О`, яка знаходиться в цей час не в точці О, а на відстані Vt від неї. Таким чином, сполучення постулатів спеціальної теорії відносності і класичних уявлень про абсолютний час, який іде однаково в усіх системах відліку, призводить до абсурду: світло спалаху повинно одночасно досягати точок простору, які належать двом різним сферам.




Переглядів: 2393

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Одночасність подій. Синхронізація годинників

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.