Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Скляні посуд та обладнання

 

Хімічний скляний посуд виготовляють з термостійкого або звичайного скла. Термостійке скло має малий коефіцієнт термічного розширення, тому воно не розтріскується при зміні температури.

Скляні хімічні стакани. Випускаються ємністю від 50 до 2000 мл. Існують стакани високі, низькі та з носиками. Випускаються також стакани з нанесеною на них шкалою. Стакани застосовують для проведення різноманітних хімічних реакцій та препаративних робіт. В них можна проводити нагрівання рідини на газових або електричних плитках з закритою спіраллю або на банях. Перед встановленням на плитку стакан з рідиною ретельно витирають ззовні рушником для видалення крапель.

 

Скляні колби. Бувають круглі та конічні. Випускаються ємністю від 50 мл до 10 л. Круглі колби бувають плоскодонними та кругло донними з довгим вузьким або коротким та широким горлом. Колби конічні (Ерленмейера) можуть бути вузькогорлими та широкогорлими. В колбах проводять хімічні реакції, препаративні та інші роботи (рис.1). Колби з рідиною нагрівають так само, як і стакани

Лійки. Випускають товстостінні лійки для фільтрування, внутрішня поверхня яких утворює кут 60о ( рис.2).

Фільтруючі лійки. Бувають конусні або циліндричні. ( рис. 3). Фільтруючі пластини можуть мати різні розміри пор (від 5 мкм до 150 мкм) і тому відрізняються за номерами (від 1 до 4): чим більший номер, тим менший розмір пор .

Подільні лійки. Виготовляються з товстостінного скла ємністю від 250 мл до 2 л (рис. 4). Застосовуються як при проведенні екстракції, так .і при дозуванні рідких реагентів

Пробірки. Бувають прості (циліндричні) та для центрифугування різної ємності. Використовуються для проведення якісних реакцій та при кількісному аналізі. В пробірках можна проводити нагрівання малого об’єму рідини на голому полум'ї пальника, тримаючи пробірку за верхню частину утримувачем. Нагрівання рідини починають з верхнього шару; нагрівання знизу призводить до бурхливого кипіння та викидання рідини.

 

Колби Вюрца. Довгогорла колба з відростком для під’єднання холодильника (рис. 5). Вони використовується при перегонці рідин. Висота розташування відростка на горлі колби може бути різною, що дає можливість підбирати колби для роботи з рідинами, які киплять при різних температурах.

Ексикатор. Товстостінна судина особливої форми з пришліфованою кришкою ( рис. 6 )

 

 

Рис.6. Ексикатори

а – звичайний,

б – звичайний з отвором для вакууму,

в - високий тип ексикатора,

г – високий з вакуумним краном

(а та б – для твердих осушувачів, в та г – для твердих та рідких осушувачів )

 

Застосовується для повільного охолодження та зберігання речовин, що легко поглинають вологу з повітря. На плечиках звуженої конусної частини розміщують фарфорову укладку з отворами для ті гелів. Під укладкою в нижній частині ексикатора розміщують речовину, що висушує: хлорид кальцію, зневоднена сірчана кислота, іноді ангідрон (перхлорат магнію Mg(ClO4)2 ) або оксид фосфору (V).

Мензурки та мірні циліндри. Мензурка – це товстостінна циліндрична або конічна судина з поділками, які вказують на об’єм налитої рідини (рис. 7) ємністю від 10 мл до 1 л.

 

Склянки Вульфа. Товстостінні склянки ємністю від 250 мл до 5 л, мають два або три горла та нижній спускний тубус ( рис. 8)

Використовуються для промивання газів, а також як запобіжна склянка при вакуумній дистиляції або фільтруванні з відсмоктуванням. Якщо в товстостінній склянці є лише одне горло, а також нижній боковий тубус, то склянку називають колбою Бунзена. Її використовують при фільтруванні під вакуумом.

Склянка Тищенко (рис. 9) відрізняється від склянок Вульфа тим, що усередині має перегородку, яка поділяє склянку на дві сполучені між собою частини. Є два типа склянок Тищенко: для рідин та для твердих речовин. У склянок для рідин (а) внутрішня перегородка доходить до дна і обидві половини

 

сполучаються за допомогою отвору в середині перегородки біля самого дна.У склянках для твердих речовин (б) перегородка трохи не доходить до пробки, яка є дном. Склянки Тищенко використовують для промивання та висушування газів.

Холодильники. Прилади, що використовуються для охолодження та конденсації парів. В залежності від умов роботи рідина, що утворюється в холодильнику при охолодженні парів (конденсат), повинна або відводитися у приймач, або повертатися в ту судину, в якій відбувається нагрівання. Ця різниця у призначенні холодильників визначає їх форму та назву.

Прямі холодильники(Лібіха) (рис. 10, а) складаються з довгої скляної трубки (форштоса), один кінець якої є розширеним. Форштос спаяний з сорочкою, в яку подається вода для охолодження.

Зворотні холодильники (рис. 10, б та в) можуть бути кульковими (холодильник Аліна) , змієвиковими або інших форм. У холодильників охолоджувальна трубка складається з кулькоподібних розширень, а у змієвикових у вигляді спіралі. Така форма трубки збільшує поверхню охолодження і при цьому відбувається більш повна конденсація пари. Як правило, зворотні холодильники встановлюються лише у вертикальному положенні.

Алонжі (рис. 11) - скляні зігнуті трубки, що використо-вуються при перегонці для з’єд-нання холодильника з приймачем та при інших роботах. Такі з’єднання можуть бути зроблені за допомогою пробок або шліфів.

 

а б

Промивалки(рис.12). Використовуються для споліскування посуду, про-мивання осаду на фільтрах та інших робіт. Якщо приходиться працювати з гарячою промивною рідиною, то горло колби промивалки обмотують теплоізоляційним азбестовим шнуром.

Для роботи з пахучими (аміачним) або дуже гарячими розчинами застосовують грушу з резиновою трубкою для подачі повітря.

 

 

Рис.12. Промивалки

Дефлегматори або насадки для дистиляції (рис. 13) застосовують при фракційній перегонці, вони бувають самих різноманітних форм та розмірів. Відвідну трубку дефлегматора з’єднують з холодильником.

Дефлегматори дають можливість ретельно розді-ляти суміші, відбираючи фракції, що переганяються при температурі в межах до 1оС.

 

а б в г

 

Фарфоровий посуд

Фарфоровий посуд має ряд переваг перед скляним: більш міцний, не боїться сильного нагріву, в нього можна наливати гарячі рідини.

 

Стакани - застосовуються тих же видів і ємностей, що і скляні.

Чашки для випаровування- бувають самих різних ємностей з діаметром від 3-4 до 50 см та більше. З середини вони обов’язково покриті глазур’ю. Чашки використовуються для випаровування, сублімації тощо. Хоча фарфорові чашки можна нагрівати на відкритому полум’ї, однак при випаровуванні потрібно застосовувати азбестові сітки або водяні бані для рівномірного обігріву.

Ступки - застосовують для розмелювання та подрібнення твердих речовин.

Лійки Бюхнера(рис.14) - відрізняються від звичайних скляних тим, що мають перегородку з отворами, на яку укладають фільтрувальний папір. Застосовуються для відфільтровування осадів з нейтральних, кислих та лужних розчинів через паперовий фільтр в гарячому або в холодному стані при відсмоктуванні.

 

Рис.14. Лійки Бюхнера




Переглядів: 4845

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
РОБОЧИЙ ЗОШИТ З ЛАБОРАТОРНИХ РОБІТ | Металічне обладнання

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.015 сек.