Логічні форми мислення: поняття, судження, умовиводи
Види мислення слід розрізняти від форм мислення. Основними формами словесно-логічного мислення є: поняття, судження, умовивід.Поняття— одна з логічних форм мислення, що полягає у виділенні суттєвого, загального в предметах і явищах дійсності. Кожне поняття характеризується обсягом і змістом.
Обсяг поняття — це відображене в ньому коло об'єктів, а зміст поняття— це відображена в ньому сукупність істотних ознак об'єктів. Поняття з більшим обсягом називаються родовими("меблі", "рослини") стосовно понять з меншим обсягом ознак ("стіл", "дерево"), які в цьому разі є видовими.Поняття поділяються на загальні та одиничні. Поняття, що відбивають істотні ознаки одиничних об'єктів, називаються одиничними("країна", "місто", "письменник", "вчений"), а цілих класів предметів — загальними("елемент", "зброя").Розрізняють поняття конкретніта абстрактні.У конкретних поняттях відбиваються певні предмети, явища та зв'язки між ними (наприклад, "меблі", "рослини", "тварини"). В абстрактних поняттях відображаються істотні ознаки та властивості відокремлено від самих об'єктів ("вага", "мужність", "хоробрість", "добро", "зло" тощо).
Судження— форма мислення, яка містить у собі ствердження або заперечення якого-небудь положення.Умовивід— одна з логічних форм мислення, що виводиться здекількох суджень, і характеризується здатністю до узагальнюючого висновку на основі правил логіки. Необхідно знати, що являє собою кожна з цих форм, уміти навести приклади.