Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Агарикоїдні гіменоміцети

VII

Рід телефора– Thelephora

Порядок. Телефоральні - Thelephorales

Порядок Поліпоральні – Polyporales

Афілофороїдні гіменоміцети

VI

Велике практичне значення афілофороїдних гіменоміцетів обумовлене, в першу чергу, здатністю багатьох їх представників спричиняти руйнування деревини. Звідси походить і їх традиційна назва – дереворуйнуючі гриби.

За фізіологічною ознакою дереворуйнуючі гриби поділяють на дві основні великі групи: целюлозо- та лігнінрозкладаючі.

У той же час деякі афілофороїдні гіменоміцети з м'ясистими карпофорами є цінними їстівними грибами (наприклад, гриб-баран, трутовик розгалужений, печіночниця, більшість рогатикових грибів та ін.).

Серед афілофороїдних гіменоміцетів відомо чимало лікарських грибів (наприклад, трутовик лаковий, чага, лентин та ін.). Деякі з них (наприклад, шиітаке та трутовик лаковий) вже введені у промислову культуру як джерело сировини для фармакології.

Проте у філогенетичному відношенні група афілофороїдних гіменоміцетів є збірною. Нижче наводяться п’ять основних порядків.

Плодові тіла гімнокарпні, незагниваючі (однорічні або багаторічні, здерев'янілі, корковидні або м'ясисті незагниваючі, з гіменофором різних типів). Ксилотрофи та факультативні паразити.

Плодові тіла гімнокарпні, однорічні (переважно коркоподібної консистенції або м'які, з гладеньким або шипастим гіменофором). Утворюють ектотрофну мікоризу.

Рід фелін - Phellinus. Плодові тіла багаторічні, сидячі, копитовидні, розпростерто-відігнуті або розпростерті, корковидної або дерев'янистої консистенції. Гіменофор трубчастий.

Дещо подібні до трутовика справжнього плодові тіла має Phellinus igniarius – трутовик несправжній(мал. 7).

Порядок Кантареляльні – Canthareiiaies

Плодові тіла гімнокарпні, однорічні, м'ясисті, але незагниваючі; гіменофор гладенький, складчастий (переважно у вигляді пластинок з анастомозами) або шипастий. Ектомікоризні гриби.

Рід кантарелабо лисичка - Cantharellus. До цінних їстівних грибів належить Cantharellus cibarus - лисичка звичайна.

Рід кратерелабо чорна лисичка -Craterelus. Серед видів роду також є їстівні гриби, наприклад Craterelus cinereus - кратерел попелясто-сірий.

Гіменій у гіменоміцетів звичайно або з самого початку лежить відкрито, але в багатьох агарикових грибів він спочатку прикритий сплетінням гіфів – покривалом. Але на момент дозрівання базидіоспор гіменій завжди відкритий. При цьому покривало розривається, залишаючи гриби на шапці та ніжці.

Розрізняють два типи покривал:

Загальне, що одягає все плодове тіло разом з ніжкою і шапинкою. Після розриву покривала, воно залишається у вигляді чашовидної піхви в основі ніжки та лусочок на шапинці. Це добре видно у червоного мухомора. Крім загального, у червоного мухомора є і часткове покривало, яке з”єднує у молодого плодового тіла краї шапинки з ніжкою і прикриває тільки гіменофор з гіменієм. При дозріванні краї шапинки розгортаються, часткове покривало розривається і залишається лише у вигляді кільця на ніжці і у деяких видів, як бахрома по краю шапинки. У деяких грибів кільце на ніжці швидко зникає, у інших, н-д, у шампіньонів, зберігається. До речі, у деяких грибів є тільки часткове покривало ( у тих же шампіньонів), у інших може бути тільке загальне.

Порядок Болетальні - Воletales

Плодові тіла гімнокарпні, однорічні, загниваючі. Гіменофор трубчастий або пластинчастий. Утворюють ектотрофну мікоризу. Включає три основні родини.

Більшість видів порядку є їстівними.

Родина болетові - Воletaceae.Об'єднує представників з трубчастим гіменофором.

Рід болет - Boletus. Має плодові тіла з м'ясистими шапинками та товстими ніжками. Всі представники цього роду належать до їстівних грибів.

Білий гриб або боровикBoletus edulis(мал. 9А) – є одним з найвідоміших та найпопулярніших їстівних грибів.

Боровик зернистоногий або синякBoletus erythropus (мал. 9Б). У сирому стані гриб отруйний, проте після термічної обробки його вживають у їжу.

Сатанинський грибBoletus satanas (мал.9В) - вельми схожий із синяком. У сирому вигляді плодові тіла містять токсини локальної збуджуючої дії, які, проте, повністю руйнуються при відварюванні.

Польський грибBoletus badius.

Порядок Агарикальні – Agaricales

Плодові тіла гімнокарпні або геміангіокарпні, однорічні, загниваючі; гіменофор пластинчастий.

Загальне покривало в агарикальних може бути відсутнім або наявним.

Часткове покривало, коли воно наявне, складається з більш-менш щільної плектенхіми, і його залишки, як правило, зберігаються у вигляді кільця на ніжці.

Система порядку розглядається на прикладі 10 родин, до яких входить переважна більшість їстівних та отруйних агарикальних грибів.




Переглядів: 1728

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Клас Базидіоміцети – Basidiomycetes. | Гастероміцети.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.