Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Походження, хімічний склад, будова.

Атмосфера (від грецького «атмос» - пара, «сфера» - куля) - це повітряна зовнішня газова оболонка планети, яка оточує Земну кулю, обертається разом з нею, захищає усе живе на Землі від згубного впливу радіації.

З приводу виникнення атмосфери учені виділяють дві гіпотези.

Згідно з першою гіпотезою - атмосфера газоподібна виплавка первинного матеріалу, що колись покривала розжарену Землю. Більшість учених дотримуються другої гіпотези, яка стверджує, що атмосфера є вторинною освітою, що виникла при утворенні газових хімічних елементів і з'єднань з розплавленої речовини.

Перша атмосфера утворилася навколо Землі під час згущування пилу і газу, вона перевершувала нашу нинішню в 100 разів. Джерелами газоподібних речовин, з яких складалася первинна атмосфера, були розплавлені гірські породи Земної кори, мантії і ядра. Це говорить про те, що атмосфера виникла вже після того, як Земля розділилася на оболонки.

Видатні учені припускають, що рання атмосфера складалася з суміші водяної пари, водню, вуглекислого газу, чадного газу і сірки. Отже, первинна атмосфера складалася з легких газів, які утримувалися у Земної поверхні силами тяжіння. Якщо порівняти прадавню атмосферу з сучасною, то в ній були відсутні азот і кисень. Ці гази, разом з парами води знаходилися тоді в глибоких надрах Землі. Мало у той час було води: вона у вигляді гідроксилів входила до складу мантійного речовини. Тільки після того, як з порід верхньої мантії стали інтенсивно вивільнятися водяна пара і різні гази, виникла гідросфера, а товщина атмосфери і її склад змінився.

До речі, ці процеси тривають досі.

Наприклад, при виверженні вулканів гавайського типу, при температурі 10000 -12000С в газових викидах міститься до 80% пари води і менше 6% вуглекислого газу. Крім того, в сучасну атмосферу викидається велика кількість хлору, метану, аміаку, фтору, брому, сірководню. Можна собі уявити, яка величезна кількість газів викидалася в глибокій старовині під час грандіозних вивержень.

Первинна атмосфера була дуже агресивним середовищем і діяла на гірські породи як сильна кислота. Та і температура її була дуже високою. Але як тільки температура знизилася, сталася конденсація пари. Первинна атмосфера Землі сильно відрізнялася від сучасної. Вона була значно щільнішою і складалася в основному з вуглекислого газу. Різка зміна складу атмосфери сталася 2 - 2,5 млрд. років назад і пов'язані із зародженням життя.

Рослини кам'яновугільного періоду в історії Землі поглинули велику частину вуглекислого газу і наситили атмосферу киснем. З появою первинного життя з'являються ціанобактерії, які почали переробляти компоненти атмосфери, виділяючи кисень. При створенні атмосфери, виділення кисню сталося із-за масштабнішого процесу, пов'язаного з «переміщенням» численних океанічних вулканів з-під води на поверхню Землі. Підводний вулкан викидає магму, яка піддається охолодженню водою. При цьому виділяється сірководень, і формуються мінерали, до хімічного складу яких входить кисень.

Земні вулкани викидають продукти, які не реагують з атмосферним киснем, а тільки поповнюють його зміст у воді. Останні 200 млн. років склад земної атмосфери практично залишається незмінним.

Розміри магнітосфери, маса і об'єм атмосфери

Раніше вважалося (до появи штучних супутників), що у міру видалення від земної поверхні атмосфера поступово ставала більше розрядженою і плавно переходила міжпланетний простір.

Зараз встановлено, що потоки енергії з глибоких шарів Сонця проникають в космічний простір далеко за орбіту Землі, аж до вищих меж Сонячної системи. Цей так званий «сонячний вітер» обтікає магнітне поле Землі, формуючи подовжену «порожнину» усередині якої і зосереджена земна атмосфера.

Магнітне поле Землі звужене із зверненого до Сонця денного боку і утворює довгу мову, що ймовірно виходить за межі орбіти місяця, - з протилежного нічного боку.

Верхньою межею магнітосфери Землі з денного боку у екватора вважається відстань приблизно рівне 7(семи) радіусам Землі. 6371: 7 = 42000 км.

Верхньою межею магнітосфери Землі з денного боку у полюсів вважається відстань приблизно рівне 28000 км.(що обумовлене відцентровою силою обертання Землі).

За об'ємом атмосфера (біля 4*1012 км) в 3000 разів більше усієї гідросфери (разом зі Світовим океаном), проте по масі істотно менше її і складає приблизно 5,15*1015 т.

Таким чином «вага» атмосфери, що доводиться на одиницю площі, або атмосферний тиск складає на рівні моря приблизно 11 т./м. Атмосфера за об'ємом у багато разів перевищує Землю, але складає лише 0,0001 мас нашої планети.




Переглядів: 453

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Земне ядро | Природний газовий склад атмосферного повітря і

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.