Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Зростання політичної активності суспільства. «Гласність».

У середині 1980-х років гласність стала важливою складовою перебудовчих процесів у СРСР. Її суть полягала в забезпеченні більшої відкритості радянського суспільства. Гласністьце своєрідний перехідний етап між періодом тотального контролю держави над інформацією і свободою слова. Вона передбачає можливість одержувати достовірну інформацію і го­ворити правду, не боячись наслідків. її слід розуміти як право на власну думку, самостійність та оригінальність політичного мислен­ня і як складову політичної свободи і культури. Характерними ри­сами гласності є об'єктивність, достовірність, доказовість, перевір­ка інформації, що базується на чесності, порядності й відповідальності перед законом.

Гласність знайшла свій вияв у бурхливому розквіті публіцисти­ки, поверненні забутих імен, висвітленні «білих плям» історії тощо. Все це радикально вплинуло на свідомість народних мас, стало по­штовхом до боротьби за демократію і незалежність.

В українському суспільстві ці процеси були зустрінуті неоднознач­но. Одна частина палко підтримала намагання істориків докопатися до істини, інша — до цього процесу ставилася байдуже, третя — з тривогою застерігала, що у виховних цілях не варто розкривати на сторінках преси всю правду, оскільки це може спричинити духовну кризу, крах ідеалів і врешті-решт цинізм, пасивність і нігілізм.

Роль першопрохідників у захисті української культури, навколиш­нього середовища, «білих плям» історії відіграли Спілка письмен­ників України та її центральний орган — газета «Літературна Украї­на». Широкий розголос мали виступи О, Гончара, І. Дзюби, І.Драча та багатьох інших. Почали повертати­ся в Україну твори В. Винниченка, С. Петлюри, представників «роз­стріляного відродження», зокрема М. Хвильового, М. Куліша, М. Зерова, історичні праці М. Грушевського, М. Костомарова та інших, заборонені твори І. Дзюби «Інтернаціоналізм чи русифікація?», М. Брайчевського «Приєднання чи возз'єднання?», репресованих у роки застою В. Стуса, Є. Сверстюка, Ігоря та Ірини Калинців та інших, повертається з еміграції письменник та один із засновників Української гельсінської групи (УГГ) М. Руденко.

Поступово стала відкриватися правда про такі сторінки україн­ської історії XX ст., як Центральна Рада, голодомор 1932—1933 pp., а також голод 1921—1922 pp., насильницька колективізація, ста­лінські репресії, діяльність ОУН—УПА, інші трагічні сторінки істо­рії українського народу; розгорнулася дискусія про національну символіку.

Гласність призвела до нової хвилі десталінізації. Те, що не було завершено Хрущовим в 1960-ті роки, було продовжено у 1980-ті. Суспільство знову повернулось до критики Сталіна і сталінізму, за­початковану ЦК КПРС. І з 1988 р. почалась нова хвиля реабіліта­цій. За рік було реабілітовано 59 тис. чоловік. В Україну поверну­лися 300 політв'язнів. Зрештою була скасована цензура.

Гласність сприяла появі всіляких громадських неформальних об'єднань, які відбивали інтереси різних прошарків населення. Не­формальними їх називали на відміну від формальних, що були ство­рені або діяли під керівництвом КПРС. Хоча КПРС ставилась упере­джено до діяльності неформальних об'єднань, вони не були протизаконними, бо згідно з Конституцією громадяни мали право на об'єднання. В умовах лібералізації режиму державні органи не наважувалися на заборону їх діяльності.

Одне з перших неформальних об'єднань виникло в Києві у серпні 1987 р. — Український культурологічний клуб (УКК). Проблеми, що розкрилися на зборах УКК, не виходили за межі історії та куль­тури. Проте розкриття «білих плям» історії неминуче ставило чле­нів Клубу в опозицію до існуючого режиму. Зрештою під тиском влади УКК припинив свою роботу.

У жовтні 1987 р. у Львові заявило про своє існування Товари­ство Лева, що об'єднувало представників різних прошарків суспіль­ства. Тоді ж І. Колинець, М. Осадчий, М. Руденко, Є. Сверстюк, І. Світличний стали ініціаторами створення Української асоціації незалежної творчої інтелігенції. Навесні 1988 р. в Київському уні­верситеті ім. Т. Шевченка виникла студентська організація «Гро­мада».

Перша неформальна організація республіканського масштабу по­стала у березні 1988 р. — Українська гельсінська спілка (УГС) — федерація правозахисних груп і організацій. її лідером став Л. Лук'яненко. УГС стала наступницею УГГ. У 1987 р. було відроджено видання першого в Україні легального незалежного громадсько-політичного журналу «Український вісник» за редакцією В. Чорновола.

Серед широкого спектра тодішніх неформальних організацій слід відзначити Українську студентську спілку (УСС), що виникла напри­кінці 1989 р. в Києві. У травні 1989 р. на хвилі розвінчування культу особи Й. Сталіна, що стало однією з рис перебудови, пройшов установчий з'їзд Україн­ського історико-просвітницького товариства «Меморіал». Робітничий і страйковий рух.

Невдачі у реформуванні економіки, непослідовність у лібераліза­ції суспільно-політичного життя призвели до наростання соціаль­ної напруженості. Новим явищем суспільного життя стали страйки шахтарів, що розпочалися влітку 1989 р. 15 липня 1989 р. страйк розпочався на шахті «Ясинуватська-Глибока». Через кілька днів страйкували вже 193 шахти з 400. Це свідчило про початок відро­дження робітничого руху.

Причини страйків:

1. Невдале реформування економіки.

2. Невирішеність багатьох економічних і соціальних питань: низька технічна оснащеність копалень, тяжкі умови праці, значна част­ка ручної праці, низька заробітна плата.

3. Непослідовність у лібералізації суспільно-політичного життя.

Значення страйків:

1. Масові виступи шахтарів завдали могутнього удару по тоталі­тарній системі.

2. Уперше за роки радянської влади робітники відкрито продемонстрували, що їхні інтереси розходяться з інтересами комуністичної партії, з інтересами тоталітарної держави.

3. Вони започаткували новий етап робітничого руху.




Переглядів: 668

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Історичний факт | Вибори до Верховної Ради УРСР 1990 р. Декларація про державний суверенітет України 16 липня 1990 р.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.