Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Зовнішня політика незалежної України.

Міжнародне визнання незалежності України. Набуття без'ядерного статусу.

5 грудня 1991 р. після всеукраїнського референдуму Верховна Рада звернулася із Заявою до парламентів і народів світу, у якій наголо­шувалося, що Україна відповідно до принципів ООН спрямовувати свою зовнішню політику на зміцнення миру і безпеки у світів дотримуючись принципів міжнародного права.

Надзвичайно важливим питанням було визнання України державами світу. Першими, 2 грудня 1991 p., незалежність України ви знали Польща і Канада, До кінця місяця — Німеччина, США, Японія, Франція, Італія, Іспанія, Китай, Швеція, Норвегія, Фінляндія, країни Латинської Америки — загалом 57 держав. До кінця першого року незалеж­ність України визнали 132 країни. На теперішній день — всі члени ООН (186).

Однією з перших міждержавних угод незалежної України став підписаний у Києві 6 грудня 1991 р. «Договір про основи добросусідства і співробітництва між Україною та Угорською Республікою». Нині Україна підтримує активні дипломатичні відносини з 70 краї­нами світу, має своїх постійних представників у таких міжнарод­них організаціях, як ООН, ЮНЕСКО, МАРАТЕ. Україна є членом ОБСЕ Ради Європи, тісно співпрацює з міжнародними фінансовими організаціями.

Міжнародне визнання було пов'язане з набуттям Україною без'ядерного статусу, про який було проголошено в Декларації про державний суверенітет. У січні 1994 р. у Москві було підписано уго­ду між Україною, Росією та США, згідно з якою Україна зобов'язу­валась протягом семи років вивезти до Росії для розкомплектування всі ядерні боєзаряди. Наприкінці цього ж року в Будапешті під час роботи НБСЄ лідери України, Росії, США і Великої Британії підписали Меморандум про гарантії безпеки України.

На сучасному етапі зовнішня політика України базується на та­ких принципах:

1. багатовекторності;

2. прогнозованості і стабільності;

3. збереження позаблокового статусу;

4. зміцнення міжнародного миру і стабільності.

Основні напрями реалізації зовнішньополітичних пріоритетів України:

Подальше співробітництво з ЄС, здобуття статусу асоційованого члена ЄС. На цьому шляху передбачається здійснити адаптацію українського законодавства стандартам ЄС, забезпечення прав лю­дини, більш активний розвиток економічного співробітництва, адап­тацію соціальної політики стандартам ЄС тощо.

Прагнення України вступити до НАТО.

Головним пріоритетом у відносинах з Росією є зміцнення стра­тегічного партнерства з одночасним зменшенням залежності від ро­сійських енергоносіїв.

Ключовими у зовнішньополітичній стратегії України є відносини з США. За роки незалежності США надає Україні постійну економічну, політичну, фінансову і технічну допомогу. У відносинах з США Україна прагне до довгострокового, взаємовигідного і рівноправно­го співробітництва. Також неодноразово відмічалося, що відносини України з США не спрямовані проти будь-якої третьої країни.

Важливим напрямом зовнішньої політики України є відноси­ни з сусідніми країнами, де головним є розв'язання всіх територіаль­них суперечок, налагодження нормального двостороннього і багато­стороннього співробітництва у всіх сферах.

Співробітництво України з провідними організаціями і краї­нами світу.

Після здобуття незалежності розпочався новий етап діяльності України в ООН та інших міжнародних організаціях. Вона починає виступати як самостійний суб'єкт міжнародних відносин. Про під­вищення міжнародного авторитету України свідчить те, що міністр закордонних справ Г.Удовенко був обраний в 1997 р. Головою Гене­ральної Асамблеї ООН. Україна виступила ініціатором проведення самміту Тисячоліття. З 1 січня 2000 р. Україна вперше як незалеж­на держава стала виконувати функцію непостійного члена Ради Без­пеки ООН. Українські військові підрозділи приймають активну участь у миротворчих операціях ООН (Хорватія, Боснія і Герцеговина).

Крім співробітництва з ООН важливим напрямом української зо­внішньої політики є інтеграція в європейські та євроатлантичні стру­ктури. На цьому шляху важливим є співробітництво з НАТО, ЄС, РЄ, ОБСЄ тощо.

У 1994 р. Україна стала учасником програми НАТО «Партнерст­во заради миру». У 1996 р. була схвалена індивідуальна програма партнерства Україна — НАТО. На території України проходять спіль­ні навчання військових підрозділів (Янівський полігон, акваторія Чорного моря). У 1997 р. в Мадриді між Україною і НАТО була підписана «Хартія про особливе партнерство».

Указом Президента України в 1998 р. було затверджено держав­ну програму співробітництва з альянсом. Україна розглядає НАТО як найбільш ефективну структуру колективної безпеки в Європі, хоча не схвалила дії НАТО в Югославії. Для більш тісного співробіт­ництва у Києві відкрито офіс воєнного представництва НАТО. Навесні 2002 р. Україна заявила про своє бажання вступити до цієї організа­ції. Для реалізації цих планів потрібно завершити воєнну реформу, привести свої збройні сили до стандартів НАТО. Розпочався актив­ний переговорний процес у цьому напрямку.

14 липня 1992 р. Україна подала заяву на вступ до Ради Європи, а 9 листопада 1995 р. стала 37 чле­ном Ради Європи. Вступивши до РЄ, України взяла на себе цілий ряд зобов'язань з організації влади, розвитку правової сфери і са­моуправління, захисту прав людини. Так, згідно з рекомендація­ми РЄ в Україні було скасовано смертну кару.

Проголошення Україною стратегічної мети інтеграції в європей­ські структури зумовило налагодження тісних відносин з Європей­ським Союзом. У 1994 р. була підписана, а в 1998 р. набрала чинно­сті закону Угода про партнерство і співробітництво між Україною і ЄС. У документі проголошувалися такі цілі співробітництва: роз­виток політичного діалогу; сприяння розвитку торгівлі, інвестицій; створення умов для взаємовигідного співробітництва в усіх галузях; підтримання зусиль України по зміцненню демократії, розвитку її економічного потенціалу і завершенню переходу до ринкової еконо­міки. У липні 2002р. відбувся самміт «Україна — ЄС», де основним було питання про надання Україні статусу держави з ринковою економікою та асоційованого члена ЄС. У ході роботи саммиту зазначалося, що Україна ще не відповідає стандартам ЄС і не потрапляє до переліку країн, які мають увійти до ЄС у 2004 та 2007 pp.

У 1992 р. Україна приєдналася до Європейського банку реконст­рукції Та розвитку (ЄБРР), плідно співпрацює з Міжнародним валют­ним фондом (МВФ), Світовим банком і іншими фінансовими струк­турами.

Також Україна бере участь у регіональному співробітництві (ор­ганізації, що об'єднують країни окремих регіонів континенту). Бу­дучи членом СНД, організації Чорноморського економічного співро­бітництва, Балто-Чорноморського співробітництва, ГУУАМ, вона прагне до більш тісного співробітництва з сусідами на рівноправній основі рівноправного і взаємовигідного співробітництва.

Україна є асоційованим членом СНД. Вона не підписала Статут цієї організації, бо деякі його положення суперечать українському законодавству. Україна ставиться до СНД як до дорадчого органу, і віддає переваги двосторонньому співробітництву, проте це не заважає їй впливати на діяльність СНД. До позиції України з де­яких питань прислуховуються інші учасники організації. На про­тивагу Росії в 1996 р. у межах СНД утворилось об'єднання Грузії, України, Азербайджану і Молдови (ГУAM), як офіційно було за явлено, для реалізації ідеї євразійського транспортного коридору. У 1997 р. до організації увійшов і Узбекистан (організація отри­мала назву ГУУАМ), але в 2002 р. він заявив, що виходить з ор­ганізації.

Таким чином, співробітництво України з міжнародними органі­заціями відповідає її стратегічній меті інтеграції в європейське і сві­тове товариство. Тепер на порядку денному стоїть питання вступу України до Світової організації торгівлі (COT).




Переглядів: 1863

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Заняття 20 | Політичне життя 1996 - 2008 pp.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.