Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Історичні передумови екологічного менеджменту

Об’єднання екологічних і економічних питань почалось після Конференції ООН з навколишнього середовища в 1972 році, коли була сформована Світова Комісія з навколишнього середовища і розвитку Комісія Брутланд). Ця комісія поставила перед собою завдання оцінити стан навколишнього середовища. У 1987 році після 15 років роботи вона опублікувала звіт «Наше спільне майбутнє», який зараз розглядається, як поворотний момент в історії розвитку сучасної економіки і її взаємодії з навколишнім середовищем. Цей звіт вперше використав термін «Стійкий розвиток» і призвав промисловість розробити і впровадити систему управління НС. Більше 50 світових лідерів відгукнулися на питання і проблеми, зачеплені в Звіті, і висловили необхідність в скликанні Конференції для обговорення цих питань.

В той же час, Всесвітня Торговельна Організація (ВТО) розробила Декларація зі Стійкого Розвитку, названу Хартією Стійкого Розвитку. Вона була опублікована в 1990 році, велика частка основних тез Хартії використана в ISO 14001:2004. ООН вирішила провести Конференцію з навколишнього середовища та розвитку, також звану «Всесвітній Саміт в Ріо». Зустріч відбулась в Ріо де Жанейро в 1992 році. На цій Конференції була розроблена Декларація 21, в якій уряди, комерційне співтовариство і неурядові організації намітили шляхи вирішення існуючих екологічних проблем. На Саміті підкреслювалось, що керівним принципом діяльності в цій області є зобов’язання зі стійкого розвитку.

Конференція прийняла кілька важливих документів. Серед них:

· Декларація Ріо з навколишнього середовища і розвитку;

· заява про принципи глобального консенсусу з управління, збереження і стійкого розвитку всіх видів лісів;

· порядок денний на XXI століття - документ, який орієнтований на підготовку світового співтовариства до розв'язання еколого-економічних і соціально-економічних проблем близького майбутнього.

Крім того, у межах конференції були підготовлені Рамкова конвенція про зміну клімату і Конвенція про біологічне різно­маніття.

Усі документи КНСР-92 пронизує концепція стійкого розвитку.

На конференції було прийняте визначення стійкого розвитку, що представлене у доповіді Міжнародної комісії, яку очолювала прем’єр-міністр Норвегії пані Г.Х. Брунтланд (у пресі часто можна зустріти назву «Брунтландська доповідь»).

Стійкий розвиток- це такий розвиток, що задовольняє потреби сьогодення, не ставлячи під загрозу спроможність майбутніх поколінь задовольняти свої власні потреби (Програма, 1993).

Концепція Стійкого розвитку має низку визначень, найчастіше використовується наступне:

Стійкий розвиток – задоволення потреб покоління, що живе, не піддаючи ризику задоволення потреб наступних поколінь.

З нього витікають основні положення:

· відновлювальні ресурси повинні витрачатись темпами, що не перевершують темпи їх відновлення;

· не відновлювальні ресурси необхідно використовувати максимально ефективно;

· по можливості, необхідно удосконалювати технології з метою заповнення дефіциту, створеного зменшенням не відновлюваних ресурсів, або ж необхідно знайти альтернативне джерело відновлювальних ресурсів, яке здатне замінити поточне використання не відновлювальних.

Генеральний секретар Конференції для забезпечення підтримки з боку бізнес-співтовариства попросив провідного швейцарського промисловця Шмідхайного бути його радником. Шмідхайний організував бізнес-комітет зі Стійкого Розвитку, який, у свою чергу, вирішив започаткувати переговори з Міжнародною Організацією зі Стандартизації (ISO) про необхідність розробки стандартів з екологічного менеджменту.

В результаті в 1196 році Міжнародна Організація зі Стандартизації затвердила перші два стандарти ISO 14001:96 і ISO 14004:96. На сьогоднішній день функціонує вже друге видання стандарту, з виходом якого вимоги першого були анульовані. 15 листопада 2004 року Технічним Комітетом міжнародної організації зі стандартизації була опублікована друга версія ISO 14001:2004 і ISO 14004:2004.

Основними умовами реалізації концепції сталого розвитку є:

§ зміна парадигми мислення з антропоцентризму (на першому місці є потреби людини) на екоцентризм (на першому місці є потреби захисту довкілля).

§ екологічний імператив

§ першочергово необхідно вирішувати проблеми захисту довкілля існування людини.

§ тотальне впровадження СЕМ на підприємствах та організаціях.

Концепції розвитку:

1. Концепція ноосфери – біосфера перейде в ноосферу і це означатиме, що людство повинно взяти на себе відповідальність за долю планети (концепція Вернадського);

2. Концепція Сталого Розвитку: Стійкий Розвиток – задоволення потреб покоління, що живе, не піддаючи ризику задоволення потреб наступних поколінь;

3. Концепція Землі-Геї – Земля є живою субстанцією, яка знищить людство, як основну силу, що загрожує її існуванню;

4. Концепція кризового управління планетою, яка називає стійкий розвиток утопічною теорією і вимагає рішучих дій перед загрозою знищення людства самим же людством.

Вперше поняття «екологічний менеджмент» з'явилося в «Порядку денному на XXI століття». В ньому підкреслювалось, що «екологічний менеджмент варто вважати ключовою домінантою сталого роз­витку та одночасно вищим пріоритетом промислової діяльності й підприємництва». Разом з тим на сьогодні немає єдиних загальноприйнятих визначень екологічного менеджменту.

Для України поняття екологічного менеджменту є досить новим і дотепер не закріпленим законодавчо. Тим часом у міжнародній практиці вже є спроби його реалізації в практич­них механізмах діяльності зі своєю правовою, нормативно-ме­тодичною та економіко-регулювальною базою. При цьому сис­теми екологічного менеджменту та екологічного аудиту (СЕМА) розглядаються як важіль регулювання забруднення, коли відпо­відальність і партнерство відіграють рівноправну роль в охороні середовища. Водночас це ринково-орієнтований механізм, а не інструмент адміністративно-командної системи.

Перш ніж розглянути сутність цього поняття, спробуємо простежити хронологію його розвитку та зв'язок з розроблен­ням стандартів і міжнародних рекомендацій.




Переглядів: 407

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Лекція 2. Теоретичні засади ЕМ | Британський стандарт у сфері екологічного менеджменту BS7750

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.