Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






М'ЯЗИ ШИЇ

 

Кістковою основою шиї служать усі шийні хребці, що розташовуються ближче до її задньої поверхні. В області шиї міститься ряд внутрішніх органів: гортань, початок дихального горла, початок стравоходу, а також великі судини і нерви. М'яза шиї розташовуються навколо цих органів і утворять для них кістково-м'язову трубку.

При вивченні м'язів шиї ми зупинимося на описі тільки передніх і бічних м'язів, що ж стосується м'язів, розташованих позаду, те вони звичайно розглядаються разом з м'язами спини, тому що є їх безпосереднім продовженням.

Передні м'язи, у свою чергу, розділяються на чотири групи: поверхневі м'язи, що розвиваються з зябрових дуг зародка, м'яза, розташовані вище під'язичної кісти, м'яза, розташовані нижче під'язичної кісти, і перед хребцеві м'яза, що лежать безпосередньо на хребцях.

Велике пластичне значення мають два поверхово розташовані м'язи: підшкірний м'яз шиї, вже описана у відділі мімічних м'язів особи, і грудино-ключично-сосцевидний м'яз.

Грудино-ключично-сосцевидний м'яз (t. sterno-cleido-mastoideus) - самий могутній і важливий в пластичному відношенні м'яз, розташовується на передньо-боковій поверхні шиї і носить свою назву від місця свого прикріплення. Він починається внизу двома голівками: однієї від рукоятки грудини, а іншої від грудного кінця ключиці, і прикріплюється до сосцевидного відростка скроневої кісти. Між обома голівками розташовується над ключицею поглиблення трикутної форми, так називана "мала надключична яма", добре помітна при скороченні м'язів.

Грудино-ключично-сосцевидний м'яз, скорочуючи з двох сторін, закидає голову назад, тому що верхня крапка прикріплення м'яза знаходиться за потиличним суглобом, а скорочуючи на одній стороні, нахиляє неї у відповідну сторону і трохи повертає в протилежну. У випадку утрудненого подиху при фіксованій голові м'яз піднімає грудину і тим полегшує подих, тобто виконує роль дихального м'яза.

Завдяки своїй потужності він при скороченні різко виступає під шкірою.

М'язів, розташованих вище під'язичної кісти, трохи: одні з них будуть з'єднувати шиловидний відросток скроневої кісти з мовою, глоткою і під'язичною кістою ("м'яза анатомічного букета"), а іншу – нижню щелепу з під'язичною кістою. Усі ці м'язи по своєму походженню й іннервації відносяться до м'язів голови, розташовуються глибоко під шкірою і тому не мають особливого інтересу для художника і скульптора.

Розберемо тільки одну двобрюшну м'яз, що розташовується найбільше поверхово і переднім своїм відділом іноді виступає під шкірою.


Двобрюшний м'яз (t. digastricus) лежить безпосередньо під нижньою щелепою, має вигнуту форму, два черевця неї — передньою і заднє, розділені між собою круглою сухожильною перемичкою. Переднє черевце, менше по розмірах, починається на внутрішній поверхні тіла нижньої щелепи; заднє, більше — від вирізки на сосцевидному відростку скроневої кісти. Проміжне сухожилля цього м'яза петлею перекидається через тіло під'язичної кісти.

Слід зазначити, що переднє черевце двобрюшного м'яза мається тільки в людини і мавп, а в інших хребетних тварин воно відсутній.

При скороченні двобрюшний м'яз, як і більшість інших м'язів, що лежать вище під'язичної кісти, піднімає догори під'язичну кісту разом з гортанню. Це легко знайти при ковтанні їжі, а також при співі. Крім того, двобрюшний м'яз відтягає вниз нижню щелепу, тобто відкриває рот і є, таким чином, антагоністом жувальних м'язів, що закривають рот.

З двох брюшків цього м'яза більше пластичне значення має переднє, котре розташовано більш поверхово, заднє ж покрито грудино-ключично-сосцевидним м'язом. Переднє черевце в старих і сухорлявих людей з в'ялою шкірою різко провисає і сприяє утворенню в них на шиї двох характерних сагитальних складок шкіри.

З м'язів, розташованих нижче під'язичної кісти, найбільше пластичне значення мають тільки дві: грудино-під'язикова і лопатно-під'язикова, як розташовані більш поверхово.

Грудино-під'язикова (t. sterno-hyoideus) - сама поверхнева з усіх, має вигляд вузької стрічки, йде від рукоятки грудини до тіла під'язичної кісти і розташовується перед гортані і дихального горла.

Грудино-під'язичні м'язи правої і лівої сторони стикаються один з одним своїми верхніми кінцями, нижні їхні кінці розходяться в сторони й утворять між собою і рукояткою грудини трикутний простір, у якому після видалення шкіри видні дихальне горло, щитовидна залоза і внутрішній край грудино-щитовидного м'яза.

Лопатно-під'язичний м'яз (t. omohyoideus) - вузький, довгий м'яз розташовується на бічній поверхні шиї позаду грудино-ключично-сосцевидним м'яза, з яким вона як би перехрещується. Лопатно-під'язичний м'яз починається від верхнього краю лопатки і йде до тіла під'язичної кістки.

При своєму скороченні лопатно-під'язичний м'яз не тільки відтягає під'язичну кісту донизу, але і напружує шийну фасцію, розширює просвіт яремної вени і тим полегшує приплив крові до серця. У сухорлявих людей вона при кожнім глибокому вдиху, і особливо при риданні і сильному сміху, обрисовується під шкірою у виді невеликого валика.

До бічних м'язів шиї належать три сходові м'язи - передня, середня і задня (m. calenus anterior, medius et posterior). Усі вони лежать глибоко, прямо на шийних хребцях і спускаються у виді сходів униз до І і II ребер. При скороченні сходові м'язи піднімають ребра нагору, а отже," беруть участь в акті подиху, при фіксованих ребрах вони нахиляють голову в сторони.


Передхребцеві м'яза - найглибші м'язи шиї, лежать на передній поверхні хребців, при скороченні згинають шийний відділ хребта і нахиляють голову вперед. Вони не мають пластичного значення.

В області шиї проходять 4 фасції: тонка поверхнева, котра лежить зараз же під підшкірним м'язом шиї, глибока фасція, що розщеплюється на два листки, охоплює ними кожен м'яз шиї окремо й утворить для них фіброзні піхви; превертебральна фасція, ще більш глибока і щільна, котра покриває всі сходові і превертебральні м'яза, утворити для них кістково-фіброзні піхви, і, нарешті, вісцеральна фасція, що вистилає зсередини всю порожнина шийних нутрощів.





Переглядів: 1128

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.