Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Землетруси

 

В зонах підвищеної тектонічної активності напружений стан земної кори розвантажується у формі землетрусів. Під землетрусом прийнято розуміти коливання земної кори, які викликані рухами окремих частин літосфери і вивільненням потенційної енергії земних надр внаслідок раптового, швидкого зміщення крил розривів або виникнення нових розривних порушень. Згідно з теорією пружної віддачі землетрусам передують довгі повільні рухи геоблоків. Сили зчеплення утримують крила розломів до певного часу. Але поступове нарощування зсувних деформацій і досягнення ними поступових значень призводить до активізації розломів і виникнення руйнівної сейсмічної хвилі. В складчастих областях гіпоцентри землетрусів концентруються в обмежених просторах сейсмоводів, де формується система взаємодіючих тріщин і періодично виникають сейсмогенеруючі магістральні розриви. Центр утворення пружного імпульсу в надрах Землі називається осередком землетрусу, або фокусом, або гіпоцентром.

Умовно його представляють як сферу з радіусом в декілька кілометрів. В гіпоцентрі відбувається розрядження накопичених напружень і вивільнення енергії, які супроводжуються зворотними деформаціями у вигляді пружних або сейсмічних хвиль. Осередок випромінює спектр коливань, які досягають поверхні протягом 20 хв. Сейсмічні хвилі – це низькочастотні звукові хвилі, які поділяються на об’ємні та поверхневі. Перші при розповсюдженні охоплюють весь об’єм нашої планети; другі – концентруються тільки вздовж поверхні.

Об’ємні хвилі поділяються на поздовжні і поперечні. Вони виникають в гіпоцентрі і розходяться у всіх напрямках. Окремо взятий напрямок, по якому розповсюджуються поздовжні і поперечні хвилі називається сейсмічним променем. Досягаючи поверхні Землі по прямій лінії з гіпоцентру, сейсмічний промінь виходить в епіцентр. Одночасно на поверхню Землі виходить багато променів, що призводить до накладання пружних хвиль і викликає рух часток грунту – тобто землетрус.

Залежно від причин, які обумовлюють появу пружних коливань, землетруси поділяють на тектонічні, вулканічні та денудаційні.

Тектонічні землетруси найбільш розповсюджені, на їх долю припадає 95% всіх землетрусів. Глибина залягання гіпоцентру тут досягає 700 км. Причиною їх виникнення є накопичення динамічних напруг у літосфері, які виникають при переміщенні її блоків.

Сили тертя не дозволяють пружним деформаціям розряджатися своєчасно, що призводить до напруженої динамічної обстановки і утворення сейсмічних хвиль. Найбільш пружні землетруси на нашій планеті мають тектонічну природу.

Вулканічні землетруси виникають при вибухових виверженнях вулканів. Гіпоцентр в цьому випадку залягає на порівняно невеликих глибинах до 50км. Хоча вулканічні землетруси мають менш руйнівну силу, однак біля осередку вони призводять до суттєвих руйнувань.

Денудаційні землетруси обумовлені процесами денудації і бувають викликані обвалами гірських порід, підземних пустот, крупними зсувами. Гіпоцентр тут залягає на поверхні Землі; сила цих землетрусів незначна. До цих землетрусів також відносяться землетруси, які викликані виробничою діяльністю людини, які виникають при переміщенні блоків острівних дуг і океанічної кори.




Переглядів: 381

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Внутрішня динаміка землі, типи тектонічних рухів, їх механізм, циклічність | Розповсюдження землетрусів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.