Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Іонізаційні засоби вимірювання тиску

Принцип дії іонізаційних манометрів заснований на залежності від вимірюваного тиску потоку позитивних іонів, створених під час іонізації молекул розрідженого газу.

Іонізаційні манометри застосовують тільки у якості вакуумметрів, тому що тільки у розрідженому газі ефект іонізації молекул, які знаходяться у обмеженому об’ємі, стає достатньо відчутним.

Іонізація молекул розрідженого газу може створюватися різними методами.

У електронних іонізаційних манометрах іонізація молекул газу здійснюється потоком електронів, які випускає розжарений катод і які прискорює електричне поле [46].

Вимірювальний перетворювач являє собою трьохелектродну манометричну лампу, металевий або скляний балон, який з’єднаний з об’єктом вимірювання. У балоні розміщена вольфрамова нитка (катод), сітка та анод . Електрони, що вилітають з катоду, притягуються позитивно зарядженим анодом. В залежності від тиску газу, електрони на своєму шляху іонізують більшу або меншу кількість молекул. Іони збираються колектором і створюють струм Ік, пропорційний величині анодного струму Іа та тискові газу.

Відношення струмів лінійно залежить від вимірюваного тиску

. (2.80)

Коефіцієнт пропорційності к залежить від геометричних розмірів іонізаційної камери та від складу газу. Це – суттєвий недолік даного перетворювача.

Промисловість випускає іонізаційний вакуумметр типу ВИ-12, який працює у комплекті з електронним іонізаційним перетворювачем типу ИМ-12. Границі вимірювання вакуумметра (10-2...10-8) Па.

Вимірюваний тиск визначають за градуювальною кривою перетворювача, яка відображає залежність іонного струму від вимірюваного тиску.

У магнітних електророзрядних манометрах іонізація молекул також створюється електронами, однак за умов відсутності розжареного катоду. Для вимірювання тиску тут використане явище електричного розряду у розрідженому газі при наявності магнітного поля. У магнітному полі електрони рухаються по криволінійним траєкторіям, завдяки чому дуже зростає довжина їх вільного пробігу в іонізаційній камері, а отже, вірогідність зіткнення електронів з нейтральними молекулами та іонізації останніх.

На рис.2.38 наведена схема такого перетворювача. Анод 1 виконаний у вигляді кільця і розташований всередині корпусу 2, що відіграє роль катоду. Магнітне поле, що створюється постійним магнітом 3 і 4 спрямоване вздовж осі кільця, примушує електрони рухатись спіральними траєкторіями. Межею вимірюваного тиску служить розрядний струм Ір між електродами перетворювача, до яких прикладена висока напруга (до 3000 В).

Промисловість випускає магнітний блокуючий вакуумметр типу ВМБ-2, який призначений для використання у лабораторних та промислових умовах.

Границі вимірювання вакуумметра від 10-4 Па до 100 Па. Магнітні електророзрядні манометри мають велику перевагу у порівнянні з електронними іонізаційними перетворювачами, тому що не бояться перегоряння катоду під час порушення герметичності корпусу і не чутливі до механічних струсів.

 

 

Рисунок 2.38 – Схема магнітного електророзрядного манометра

 

У радіоізотопних манометрах іонізація молекул розрідженого газу здійснюється випромінюванням радіоізотопних речовин. У зв’язку з невеликими розмірами іонізаційної камери у таких манометрах використовують α-випромінювання, що має максимальну іонізаційну здатність на 1см пробігу частинок.

Принципова схема радіоізотопного іонізаційного перетворювача наведена на рис.2.39. Перетворювач складається з камери 1, у якій розміщений колектор 2 у вигляді чотирьох вигнутих стержнів та джерело випромінювання α-частинок 3 (препарат радію). До колектора прикладений негативний потенціал 40 В відносно камери. Вилітаючі α-частинки іонізують молекули газу, що знаходяться у камері і створюють струм у колі колектора. Падіння напруги іонного струму на резисторі R підсилює електронний підсилювач 4 і вимірює вторинний перетворювач 5.

 

Рисунок 2.39 – Принципова схема радіоізотопного іонізаційного перетворювача

 

Границі вимірювання радіоізотопного манометра від 10-2 Па до кПа.

Покази радіоізотопного манометра, як і усіх іонізаційних манометрів значно залежать від виду газу.

 




Переглядів: 1208

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Частотні засоби вимірювання тиску | Теплові засоби вимірювання тиску

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.