Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Електронна будова молекули бензолу(бензену)

Загальна формула моноциклічних аренів показує, що вони є ненасиченими сполуками.

В 1865 році німецький хімік А.Ф.Кекуле запропонував циклічну формулу бензолу із спряженими зв’язками (чергуються прості і подвійні зв’язки) – циклооктатрієни – 1,3,5:

Така структура молекули бензолу не пояснює багатьох його властивостей:

1) для бензолу характерні реакції заміщення, а не приєднання, як для ненасичених сполук. Реакції приєднання можливі, але проходять важче, ніж для алкенів;

2) бензол не вступає в реакції, які є якісними на ненасичені ВВ (з бромною водою і розчином KMnO4). Надалі дослідження показали, що всі зв’язки між атомами вуглецю в молекулі бензолу мають однакову довжину 0,140 нм (середнє значення між довжиною простого зв’язку С–С 0,154 нм і подвійного зв’язку С С 0,134 нм). Кут між зв’язками біля кожного атома вуглецю дорівнює 120º. Молекула представляє собою правильний плоский шестикутник.

Сучасна теорія для пояснення будови молекули С6Н6 використовує уявлення про гібридизацію орбіталей атома вуглецю.

Атоми вуглецю в бензолі знаходяться в стані sp2–гібридизації. Кожний атом “С” утворює три σ–зв’язки (два з атомами вуглецю і один з атомом Н). Всі σ–зв’язки знаходяться в одній площині.

 

 

Кожен атом вуглецю має один р–електрон, який не приймає участі в гібридизації. Негібридизовані р–орбіталі атомів вуглецю знаходяться в площині, перпендикулярній до площини σ–зв’язків.

 

 

Кожна р–хмара перекривається з двома сусідніми р–хмарами, в результаті чого утворюється єдина спряжена π–система. Таке поєднання шести σ–зв’язків з єдиною π–системою називається ароматичним зв’язком. Цикл з шести атомів вуглецю, зв’язаних ароматичним зв’язком, називається бензольним кільцем або бензольним ядром.

У відповідності до сучасних уявлень про електронну будову бензолу молекулу С6Н6 зображають так:

 

 
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Гомологи ацетилена | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.