Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Звіт про фінансові результати

Загальні критерії визнання статей у фінансових звітах – ймовірність збільшення або зменшення майбутніх економічних вигод, пов’язаних з конкретною статтею, та можливість достовірного визначення оцінки статті – встановлені П(С)БО 1. П(С)БО 3 деталізує ці критерії стосовно основних елементів звіту про фінансові результати(форми №2) – доходів і витрат.

Дохід має відобратись у звіті про фінансові результати у разі, коли внаслідок господарської операції:

- збільшуються економічні вигоди у вигляді надходження активів (за винятком збільшення капіталу за рахунок внесків учасників);

- зменшуються зобов’язання, що призводить до зростання власного капіталу.

Отже, у разі, коли виникає дебіторська заборгованість учасників підприємства за внесками до статутного капіталу, вносяться грошові кошти, основні засоби та інші активи в оплату такої заборгованості, за цими господарськими операціями дохід не визначається. Коли ж дебіторська заборгованість, пов’язана з розрахунками за відвантажену продукцію, товари, виконані роботи, надані послуги та коли списується прострочена кредиторська заборгованість, це веде до збільшення доходу.

Витрати визнаються у звіті про фінансові результати у разі , якщо:

- зменшується актив або збільшується зобов’язання, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу за рахунок його вилучення або розподілу між власниками) ;

- оцінка витрат може бути достовірно визначена.

Отже, якщо підприємство нараховує дивіденди акціонерам, розраховується активами під час виходу власників (акціонерів) або за викуплені акції власної емісії, такі операції не відображають на рахунках для обліку витрат. Витрати визнаються, коли нараховується заробітна плата персоналу підприємства, використовуються матеріали для виробництва продукції; виникає зобов’язання щодо сплати внесків до Пенсійного фонду України тощо.

Витрати відображаються у повній сумі безпосередньо під час здійснення господарської операції або ж на основі систематичного та раціонального їх розподілу (наприклад, у вигляді амортизації) протягом тих звітних періодів, коли надходять відповідні економічні вигоди, пов’язані з використанням певного активу. Як тільки економічні вигоди не відповідають або перестають відповідати визначенню їх як активу балансу, їх відразу списують як витрати. Усе вище сказане можна представити на рисунку 2.1.

 

Умови визнання у звіті про фінансові результати
Доходів Витрат
1.Надходження активу або погашення зобов’язання, які призводять до збільшення власного капіталу (крім зростання капіталу за рахунок внесків учасників) 1.Вибуття активу або збільшення зобов’язання, які призводять до зменшення власного капіталу підприємства (крім зменшення капіталу за рахунок його вилучання або розподілу власниками)
2. Покупцю передаються ризики й вигоди, пов’язані з правом власності на продукцію 2.Визнання на основі систематичного і раціонального розподілу економічних вигод, які забезпечує актив протягом декількох звітних періодів
3. Не здійснюється надалі управління та контроль за реалізованою продукцією 3.Негайне визнання, якщо економічні вигоди не відповідають або перестають відповідати критеріям активів підприємства
4.Можлива достовірна оцінка суми доходу 4.Можлива достовірна оцінка суми витрат

 

Рисунок 2.1 – Критерії визначення доходів і витрат за П(С)БО 3

 

Доходи і витрати включають до складу звіту про фінансові результати згідно з принципами нарахування та відповідності доходів і витрат. Через це доходи і витрати визнають тоді, коли вони відбуваються (а не тоді, коли отримують або сплачують грошові кошти), і відображають у бухгалтерському обліку та фінансових звітах тих періодів, до яких вони належать. Крім того, витрати на реалізацію продукції, товарів, послуг визнають у звіті про фінансові результати на основі прямого зв’язку між ними та отриманими доходами.

Важливе значення для визначення моменту визнання доходу має економічний зміст господарської операції, в результаті якої отримано дохід.

У результаті врахування вимог принципу превалювання змісту над формою дохід від реалізації може бути визнаний як на дату відвантаження, так і до чи після неї. Так, якщо готова продукція надійшла на склад, документи на її оплату акцептовані покупцем, і він набув право власності на цю продукцію, але на його прохання вона тимчасово знаходиться у виробника, останній має право визнати дохід до фактичного відвантаження цієї продукції з одночасним відображенням собівартості реалізації, збільшенням дебіторської заборгованості покупця, нарахуванням ПДВ та інших податків з обороту.

У разі консигнаційного продажу сторона, від імені якої здійснюється продаж консигнатором, визнає дохід тільки після реалізації товарів третій стороні.

Доходи і витрати також розподіляються між звітними періодами. Доходи, витрати, прибутки і збитки у звіті про фінансові результати, розподіляють за видами діяльності, функціями (розділ І) та елементами операційних витрат (розділ ІІ).

Передусім фінансові результати поділяють за видами діяльності, внаслідок якої вони виникають, на прибутки (збитки) від звичайної і надзвичайної діяльності.

Звичайна діяльність – це будь – яка основна діяльність підприємства, а також операції, які забезпечують її або виникають внаслідок здійснення такої діяльності. Прикладами звичайної діяльності є виробництво та реалізація продукції, розрахунки з постачальниками і замовниками, працівниками, банківськими установами, податковими органами тощо. Списання знецінених запасів, переоцінка короткострокових інвестицій, курсові різниці, економічні санкції за господарськими договорами, за порушення податкового законодавства також належать до звичайної діяльності як операції, які її супроводжують.

Ті ж самі події можуть бути надзвичайними для одного підприємства і звичайними для іншого. Наприклад, втрати від стихійного лиха розглядатимуться як надзвичайні для підприємства, яке їх зазнало, та звичайними витратами для страхової компанії, яка здійснює страхування від таких випадків.

Звичайну діяльність поділяють на операційну та іншу (фінансову і інвестиційну). Операційна діяльність – це не лише основна (тобто вона включає основну як таку, що передбачена статутом підприємства та відповідною довідкою органів статистики), але й інші види діяльності (крім інвестиційної та фінансової, наприклад, реалізація іноземної валюти, одержані штрафи ).

До основної діяльності відносяться операції, що пов’язані з виробництвом і реалізацією продукції, які є визначальною метою створення підприємства та забезпечують основну частину його доходу. Для виробничого підприємства такими будуть операції з придбання матеріалів і сировини, виготовлення продукції та її реалізації.

Витрати від основної діяльності подані за функціональною класифікацією витрат, тобто поділяються за такими функціями як виробництво, управління та збут. Тому до собівартості реалізації будуть включені витрати, що понесені лише при здійснені таких операцій реалізації:

- продукції – виробнича собівартість реалізованої продукції;

- послуг – виробнича собівартість наданих послуг;

- товарів – витрати на їх придбання, доставку та доведення до придатного для реалізації стану.

Решта витрат віднесені до складу адміністративних витрат, витрат на збут та інших операційних витрат.

Інша операційна діяльність включає реалізацію іноземної валюти, інших оборотних активів, операційну оренду активів, отримання доходів або понесення втрат від операційної курсової різниці, створення резервів сумнівних боргів, отримання грантів і субсидій, уцінку запасів, здійснення досліджень і розробок, отримання або сплату санкцій за господарськими договорами та ін.

Інвестиційною діяльністю вважають придбання і реалізацію тих необоротних активів, а також тих фінансових інвестицій, які не є складовою частиною еквівалентів грошових коштів.

Під фінансовою діяльністю розуміють діяльність, яка призводить до змін розміру і складу власного і позикового капіталу підприємства.

До надзвичайної діяльності відносяться такі операції або події, які відрізняються від звичайної діяльності і не відбуваються часто або регулярно. Це стихійне лихо, пожежа, технологічні аварії, експропріація приватної власності державою та ін. Під час розрахунку фінансових результатів, отриманих від надзвичайної діяльності, беруться до уваги як втрати (внаслідок таких подій), так і покриття ( доходи ) за рахунок страхового відшкодування, державної допомоги або інших джерел.

Призначення звіту про фінансові результати полягає передусім у визначенні прибутку (збитку) звітного періоду. Процедура розрахунку цього показника містить визначення таких його складових:

1) чистого доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, послуг);

2) валового прибутку (збитку);

3) фінансового результату від операційної діяльності;

4) прибутку (збитку) від звичайної діяльності до оподаткування;

5) прибутку (збитку) від звичайної діяльності;

6) чистого прибутку (збитку) звітного періоду

Згідно з класифікацією доходів і витрат за видами діяльності та функціями побудований розділ І звіту про фінансові результати “Фінансові результати” (рис. 2.2.).


 

 

 

Рисунок 2.2 – Структура першого розділу звіту про фінансові результати

 

Така класифікація доходів і втрат має дуже важливе значення для оцінки діяльності підприємства. Крім того, використання розглянутої класифікації для побудови розділу І звіту про фінансові результати забезпечує послідовне зіставлення статей доходів і витрат для визначення чистого прибутку (збитку) звітного періоду (рис. 2.3.).

Така структура розділу І звіту про фінансові результати містить інформацію про доходи і витрати з точки зору власника підприємства і :

- розглядає прибуток переважно як джерело розподілу власниками(нарахування і сплати дивідендів, тощо);

- усі витрати, пов’язані з отриманням доходу звітного періоду, включаючи податок на прибуток, вважає витратами звітного періоду.

Заповнення даного звіту в першу чергу, пов'язане з порядком формування доходів і витрат, що регламентується П(С)БО 15 "Дохід" і П(С)БО 16 "Витрати". Він має три розділи згідно форми, встановленої вимогами П(С)БО 3 “Звіт про фінансові результати”. Перший розділ”ФІНАНСОВІРЕЗУЛЬТАТИ” відображає доходи, витрати та фінансові результати від усіх видів дяльностіпідприємства.

У статті “Дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)” відображається загальний дохід (виручка від реалізації продукції, товарів, робіт або послуг, тобто без вирахування наданих знижок, повернення проданих товарів і непрямих податків (податку на додану вартість, акцизного збору тощо). Підставою заповнення вказаного рядку є кредитові обороти за звітний період наростаючим підсумком з початку року по рахунках 701 “Дохід від реалізації готової продукції”, 702 “Дохід від реалізації товарів” та 703 “Дохід від реалізації робіт і послуг”. Сума названих доходів включає ПДВ на підставі дії ЗУ “Про ПДВ”.

Дохід не визнається, якщо здійснюється обмін подібними за призначенням активами, що мають однакову справедливу вартість.

 

 
   

 


Доход від реалізації: Собівартість реалізації:
готової продукції, товарів, робіт і послуг готової продукції, товарів, робіт і послуг
  Адміністративні витрати
Витрати на збут
Іншій операційний дохід Інші операційний витрати
Від первісного визнання та від зміни вартості активів, які обліковуються за справедливою вартістю Від первісного визнання та від зміни вартості активів, які обліковуються за справедливою вартістю
Реалізація іноземної валюти Витрати на дослідження та розробки
Реалізація інших оборотних активів (крім фінансових інвестиції) Собівартість реалізованих виробничих запасів
Собівартість реалізованої іноземної валюти
Операційна оренда активів Операційна оренда активів
Операційна курсова різниця (позитивна) Втрати від операційної курсової різниці
Одержані пені, штрафи, неустойки Визнані пені, штрафи, неустойки
Відшкодування раніше списаних активів Втрати від знецінення запасів
Списання кредиторської заборгованості Нестачі і втрати від псування цінностей
Одержані гранти та субсидії Сумнівні та безнадійні борги
Інші операції Інші витрати операційної діяльності
  Фінансовий результат від операційної діяльності  
Дохід від участі в капіталі Витрати від участі в капіталі:
Інвестиції в асоційовані підприємства від інвестицій в асоційовані підприємства
Спільна діяльність від спільної діяльності
Інвестиції в дочірні підприємства від інвестицій в дочірні підприємства
Інші фінансові доходи Фінансові витрати
Дивіденди одержані  
Відсотки одержані Відсотки за кредит
Інші доходи від фінансових операцій Інші фінансові витрати
Інші доходи Інші витрати
Від відновлення корисності активів Втрати від зменшення корисності активів
Реалізація фінінвестицій Собівартість реалізованих фінінвестицій
Неопераційна курсова різниця Втрати від неопераційних курсових різниць
Безкоштовно отримані активи Уцінка необоротних активів і фінінвестицій
Інші доходи від звичайної діяльності Списання необоротних активів
Інші витрати операційної діяльності
  Фінансовий результат від звичайної діяльності до оподаткування  
  Податки з прибутку від звичайної діяльності
  Фінансовий результат від звичайної діяльності  
Надзвичайні доходи та витрати
  Фінансовий результат від надзвичайної діяльності  
Чистий фінансовий результат звітного періоду
                 

 

Рисунок 2.3 – Відповідність доходів і витрат у звіті про фінансові результати

У статті "Податок на додану вартість” відображається сума ПДВ, що включена до складу доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), її зазначають у дужках. Сума ПДВ, яка зазначається в цьому рядку, не обов'язково повинна збігатися із сумою, що підлягає сплаті до бюджету, і відображається в рядку 1 податкової декларації з податку на додану вартість. Вона може бути як менша, так і більша за суму, нараховану за декларацією. Це пояснюється різними принципами формування ПДВ у бухгалтерському та податковому обліку ( за принципом першої події). У бухгалтерському обліку сума ПДВ відображається по дебету субрахунків 701—703 і кредиту субрахунку 641 "Розрахунки за податками" (до цього субрахунку підприємство відкриває субрахунок другого порядку для обліку ПДВ) або 643 "Податкові зобов'язання".

У статті "Акцизний збір" платники акцизного збору відображають суму акцизного збору (в дужках), яка врахована у складі доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг). У бухгалтерському обліку сума акцизного збору відображається по дебету субрахунків 701—703 і кредиту субрахунка 642 "Розрахунки за обов'язковими платежами".

У рядку 025 (вільний рядок)відображаються суми інших податків і зборів (у дужках), які включаються до складу доходів. Підприємства-страховики в цьому рядку зазначають виплати страхових сум і страхових відшкодувань.

До податків і зборів, які відображаються в цьому рядку, відносяться:

- готельний збір( при наданні готельних послуг);

- податок з реклами (при наданні рекламних послуг);

- збір на обов'язкове державне пенсійне страхування (при продажу валюти, тютюнових виробів виробниками, ювелірних виробів із золота, платини, дорогоцінного каміння, наданні послуг стільникового мобільного зв'язку) тощо.

Суми цих податків і зборів відображаються по дебету субрахунків 701—703 і кредитусубрахунка 642 або 651 "За пенсійним забезпеченням".

У статті "Інші вирахування з доходу"відображаються надані знижки (після реалізації товарів), повернення товарів та інші суми, що підлягають вирахуванню з доходу (виручки) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) без непрямих податків. Ці суми також зазначають у дужках. Зокрема, у цьому рядку відображаються одержані підприємством від інших осіб суми доходів на користь комітента, принципала, співвиконавця, субпідрядника тощо за договорами комісії, консигнації, підряду, агентськими та іншими аналогічними угодами. Підставою заповнення цього рядка є кредитовий оборот рахунку 704 “Вирахування з доходу”.

У статті “Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)”відображається різниця між показником рядка 010 та сумою показників в рядках 015, 020, 025, 030 тобто між доходом від продажу та непрямими податками і іншими вирахуваннями з доходу.

У статті “Собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг)” відображається виробнича собівартість реалізованих вказаних активів за вимогами П(С)БО 9 “Запаси”, 16 “Витрати” та на підставі кредитових оборотів субрахунків 901 “Собівартість реалізованої продукції”, 902 “Собівартість реалізованих товарів” та 903 “Собівартість реалізованих робіт і послуг”. Якщо підприємство користується тільки рахунками класу 8 “Витрати за елементами”, то при заповненні названої статті здійснюється вибірка інформації несистемним шляхом.

У статтях “Прибуток”, “збиток” показується прибуток або збиток, одержаний в результаті основної операційної діяльності підприємства. Показник цих рядків визначається на підставі співставлення показників рядків 035 і 040 за формулою:

Прв = ЧД – С, (2.1)

де:Прв – валовий прибуток




Переглядів: 1204

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Методика заповнення бухгалтерського балансу | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.